Nový obyvatel českých lesů? Vedle zajíců, koroptví a divokých králíků také červený medvídek nosál
11.11.2014
Foto: ZOO Děčín
Popisek: Nalezený nosál červený
Video s nosálem červeným, které děčínská zoo zveřejnila na svém facebookovském profilu, upoutal řadu návštěvníků. Bohužel šelmovitou šelmičku nyní nemohou vidět naživo.
Zůstane nosál červený v ZOO?
„Marně přemýšlím, kde jsou v Děčíně nosálové?“ ptala se překvapivě jedna z obyvatelek, když zoologická zahrada umístila video, kde nosál mlsá piškoty. „Tohle je nalezenec, který je momentálně v odchovně, kam nemají návštěvníci přístup. Našel se v lese mezi obcemi Růžová a Srbská Kamenice,“ reagovala ZOO Děčín.
Nového obyvatele, který se potuloval mezi zmíněnými obcemi, přinesl do zoo myslivec, který jej našel. Jde o dobře živeného samce. „Evidentně je zvyklý na kontakt s lidmi. Pokoušeli jsme se hledat majitele, ale nikdo na naši výzvu nezareagoval,“ řekl novinářům zoolog Roman Řehák.
Sousedem tapíra
Roztomilou němou tvář v nejbližších dnech zkontroluje veterinář. Pokud bude v pořádku a nikdo se o něj nepřihlásí, zoo si jej nejspíše nechá, a tak se s ním budou moci setkat i návštěvníci. Najdou jej zřejmě v expozici nad tapírem jihoamerickým.
Nosál červený není pro děčínskou zoo ničím úplně neznámým, chovu tohoto zvířete se totiž věnovala již v osmdesátých letech minulého století.
Dorazil z drsných podmínek
Nosál červený je podle internetové encyklopedie medvídkovitá šelma s velmi dobře vyvinutými smysly. Pro rovnováhu výborně využívá svůj ocas. Podle Wikipedie je to všežravec, živí se plody, hlízami, půdními živočichy, ptačími vejci a mláďaty. Žije v oblastech deštných pralesů, kde jsou velice tvrdé podmínky pro život - v Jižní Americe, v oblastech Venezuely a Kolumbie až Argentiny. Drsné podmínky mají za důsledek i jeho inteligenci, pro kterou ho chovaly tamní kmeny. Ochočovaly si povětšinou družné samice, které se ve volné přírodě pohybovaly ve smečkách i se svými mláďaty. Samci se mohli přiblížit ke skupině pouze tehdy, když samice byly březí (cca 77 dnů). Jinak samci po dovršení 2 roků života byli vyhnáni ze samičí smečky a pak žili osaměle.
Zajímají vás novinky nejen ze světa politiky a společenského dění? Prožíváte zvláštní příběh? Pošlete nám jej na .
Vložil: Lucie Bartoš