Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Ta kurva mi ho nevykouřila, tak jsem ji mlátil. Hodně dlouho mlátil." Příběhy agresivních dětí, v tomto případě dvanáctiletého chlapce

05.06.2014
„Ta kurva mi ho nevykouřila, tak jsem ji mlátil. Hodně dlouho mlátil. Příběhy agresivních dětí, v tomto případě dvanáctiletého chlapce

Foto: ČT

Popisek: Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

V novém vydání pořadu Máte slovo na ČT bylo horko, došlo až na vulgarismy, když diskutující probírali téma problematické mládeže. Nedávno totiž otřásly společností dvě kauzy, kdy v jednom případě policistku srazil a zabil zdrogovaný mladík, zatímco v druhém dětští chovanci z ústavu v Boleticích napadli své vychovatele.

Otázkou je, jak si s podobnými případy v ústavech poradit. Podle některých se totiž musí aplikovat speciální terapie, jiní by volili raději přísnější tresty. „Základní nepravda je, že za to může rodina a společnost,“ tvrdil v pořadu psychiatr Peter Pöthe. „To není o morálce, to je o nějakém odborném názoru. Dneska jsou ústavy, kde se tyhle věci nedějou,“ argumentoval.

Ve studiu byl totiž přítomen i metodik z ústavu v Králíkách Jan Rytíř – zde došlo k onomu brutálnímu napadení. „Já jsem v Respektu četl, že tam terapie nedělali. Tak je to i výsledek toho ústavu,“ ukázal psychiatr Pöthe.

Mlátil jsem ji dlouho

Zástupce ústavu Rytíř se však bránil a popsal děsivý případ, kdy dvanáctiletý chlapec agresivně zaútočil na spolužačku a zbil ji. Muž ho dokonce citoval: „Chtěl jsem, aby mi spolužačka vykouřila péro, a ta kurva mi ho nevykouřila. A tak jsem ji mlátil. Mlátil jsem ji dlouho.“ Rytíř byl touto zkušeností otřesen. „To se mnou zamávalo, ačkoliv mám patnáctiletou praxi u kriminálky,“ dodal.

Starosta obce Kmětiněves, kde zase došlo k zabití mladé dívky, se pak obrátil na doktora Pötheho: „Můžete mi říct, pane doktore, co vidíte v takovém brutálním vrahovi? Vy si snad myslíte, že my, jako společnost, bychom s ním měli chodit za ručičku?“ ptal se Luděk Kvapil. Pachatelé jsou podle něj čím dál mladší a čím dál brutálnější. „Bavme se o zákonech, ty je třeba měnit,“ žádal starosta.

„Já bych je určitě za ručičku nevodil, to není tak jednoduché,“ odvětil mu psychiatr, který se dál zastával terapií. Na to mu ale reagoval psychopatolog Andrej Drbohlav: „Nikde na světě neexistuje účinná terapie s psychopaty.“ A právě psychopati jsou podle něj dost často aktéři takových činů. Tento názor ale podle Pötheho není ničím podepřený – nevěří prý, že takové změny v mozku jsou trvalé. Podle něj se dají léčit.

Odjištěný granát, u kterého čekáme, kdy bouchne

Podobná slova ale starostu Kmětiněvsi rozzlobila a pokračoval v popisu dalšího případu, tentokrát sadistického nekrofila. „Jeho matka si ho vyšlapala tamhle někde nad Chomutovem,“ řekl bez servítků. Takový člověk je podle něj přitom nemocný, ale nikdo to neřeší – zato po člověku s tuberkulózou se udělá celostátní pátrání. „Takového zmetka necháme chodit volnou nohou mezi lidmi. To je odjištěný granát a my čekáme, kdy bouchne,“ varoval Kvapil.

Podle něj je potřeba, aby nad podobnými případy byla důslednější kontrola a přísnější tresty. Ukázal přitom právě na případ se zdrogovaným řidičem. „Ten když to udělal podruhé, tak měl sedět, až by zčernal. Ne, že to udělá jedenáctkrát,“ poukázal na fakt, že dotyčný nebyl zrovna „svatoušek", ovšem pořádný trest nedostal. On sám by u brutálních činů mladistvých stanovil trestní hranici na 12 let.

Třikrát a dost?

Zde se vláda pokusí přinést řešení, tu v pořadu zastupoval poslanec Jeroným Tejc (ČSSD). Podle něj by pomohlo, kdyby se přestupky za mírné porušení zákona koncentrovaly, takže kdyby se během roku opakovaly, dotyčný by mohl mít těžší trest.

„Trest není trestem jen pro toho člověka, je sdělením obecně pro společnost,“ varoval i psychopatolog Drbohlav. Trest podle něj ukazuje celé společnosti, co si někdo ještě může dovolit a co už ne.

V Králíkách děti prý bijí

Například případ v Králíkách. Redaktorka týdeníku Respekt Hana Čápová, která byla i v pořadu Máte slovo, uvedla, že kontroly v ústavu ukázaly, že děti zde byly bity. „Jestli tohle je terapie a jestli od toho si ústav slibuje, že se něco změní…“ kroutila hlavou. Zároveň zmínila, že zde byla i jakási uzavřená místnost pro útěkáře.

„To je výsměch. Samozřejmě, že tam musí být místnost pro útěkáře,“ reagoval na ni Drbohlav. „Ne, že je chytí za dva měsíce a zjistí, že mezitím někoho znásilnili a okradli,“ dodal.

Že v ústavech není situace jednoduchá, popsal pak i zmíněný Jan Rytíř z Králíků. Měl zde další nehezký případ. „Dítě vezme nůžky, vezme křečka a udělá cvak, cvak, cvak. Jedno dítě kvůli tomuto činu se k nám dostalo,“ popisoval. „My jim musíme nastavit zrcadlo a říct jim, že ne, my tohle nestrpíme. Ale my jim to zrcadlo nenastavujeme,“ dodal Rytíř.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová