Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Starostka nabízí recept na nepřizpůsobivé, zahrnuje pomyslný cukr i bič. Vláda se bude muset otáčet

05.01.2014
Starostka nabízí recept na nepřizpůsobivé, zahrnuje pomyslný cukr i bič. Vláda se bude muset otáčet

Foto: Archív

Popisek: Nepřizpůsobiví, ilustrační foto

Sociální nepokoje trápí řadu starostů na severu Čech a nejen zde. Jaká opatření by uvítala starostka Česká Kamenice Hana Štejnarová (ČSSD) a jak vnímá koncepci opatření, kterou před Vánoci schválila vláda? V čele města je od roku 2010 a netají se svou ambicí obhájit svůj mandát. S jakým cílem? A jaké hlavní investice plánuje radnice ještě do konce volebního období? To vše prozradila v rozhovoru pro server ParlamentníListy.cz.

Nepokojům, jaké se objevily v minulosti na Šluknovsku, v Duchcově či v Českých Budějovicích, má v Česku pomoci zabránit sedm opatření. Patří mezi ně třeba změny v dávkách na bydlení, terénní práce v ghettech či obnovení veřejné služby, tentokrát ale za odměnu. Schválila to vláda. Z původně navrhovaného seznamu kroků ale vypadla příprava legislativní úpravy sociálního bydlení. Vítáte tato opatření? Do jaké míry budou podle vás skutečně účinná?

Město Česká Kamenice leží sice na severu Čech, kde byly v minulých letech protiromské nálady, ale v našem městě jsme nezaznamenali žádné nepokoje ani žádný podobný problém. To ale neznamená, že mne tato problematika netrápí. Nemožnost najít zaměstnání, odvykání pracovním návykům, neexistující vzor pro děti z těchto rodin... Není možné přenášet odpovědnost za tyto skupiny obyvatel na obce, ať to je veřejná služba nebo terénní pracovníci ve vyloučených lokalitách.

A co v tomto směru naopak očekáváte od budoucí vlády? Zaujalo vás něco ze současné koaliční smlouvy? Byť se řešením problémů zabývaly před volbami snad všechny strany, jaké z priorit byste vy osobně uvítala a prozatím je postrádáte?

Já osobně bych řešila tento problém třemi způsoby:

1) Pobídky zaměstnavatelské sféře – daňové úlevy firmám na tyto pracovní síly, slevy na povinném pojištění zaměstnavatele.

2) Výplata sociálních dávek – podmíněné docházkou dětí do školy, a to velice přísnou kontrolou jejich absencí.

3) Zákon o odpadech – zamezení výkupu sběrných surovin od fyzických osob.   

A co si myslíte o těch nevládních organizacích, které mají pomáhat řešit romskou problematiku?

Nevládní organizace nemohou řešit romský problém. Tuto problematiku je potřeba řešit na vládní úrovni, a to nastavením opatření, které pomohou řešit zaměstnanost, vzdělání dětí a bydlení.

V čem vůbec vidíte příčinu rostoucího sociálního napětí? A nedomníváte se, že řešení problémů komplikuje to, že ti, co se je snaží řešit, jsou často nazýváni rasisty?

Na tuto otázku neodpovím, s rasisty jsem se nikdy nesetkala.

Česká Kamenice je historickým městem roku 2005. Na co byste tak čtenáře do města pozvala? Jak významnou rolí je zde cestovní ruch?

Památková zóna, soubor kulturních památek na území MPZ Česká Kamenice tvoří k dnešnímu dni celkem 36 objektů umístěných ve středu města, nejdůležitější jsou evangelický kostel, Kostel sv. Jakuba Většího, historická budova děkanství, poutní kaple Narození Panny Marie, Salhausenský zámek. V kapli Narození Panny Marie byla v letošním instalována zvonkohra financovaná jednak z veřejné sbírky, z městského rozpočtu, ale také za podpory Ústeckého kraje. Je zde také nádherné okolí města – stýkají se zde tři chráněné krajinné oblasti – Lužické hory, České středohoří a Labské pískovce. Z našeho města je také vstup do národního parku České Švýcarsko.

Jak jste spokojená s kulturním děním ve městě?

Naše město je pořadatelem Mezinárodního hudebního festivalu big bandů, kterého se účastní až 1100 účinkujících a v roce 2014 bude jubilejní 15. ročník. Dále město podporuje kulturní a sportovní dění ve městě občanských sdružení, a to formou grantů, které pro spolky každý rok vypisujeme. Existují pravidla pro čerpání finančních příspěvků, a to jak na činnost, tak na jednotlivé akce. Podpora občanských aktivit je ta nejlepší investice do rozvoje kultury a sportu. Zvláštní zřetel dáváme na práci s mládeží.

A jaké jsou vaše hlavní politické priority pro tento rok? Je něco, co byste chtěla ještě do konce volebního období uskutečnit? A chtěla byste se na podzim pokusit obhájit Váš mandát?

Dokončit rozpracované akce z letošního roku. V loňském roce jsme přistoupili ke sloučení dvou příspěvkových organizací města, a to gymnázia se základní školou a letos jsme započali s úpravou školních prostor pro přestěhování gymnázia do budovy základní školy, neboť gymnázium bylo umístěno v Domě kultury v provizorních prostorách. Tato investice je jednou z největších, které máme v plánu pro nadcházející rok. Dále bych chtěla dokončit úpravu trávníku na fotbalovém hřišti včetně odvodnění. Fotbalové hřiště bylo v roce 2010 poničeno povodněmi, které naše město postihly. Dále to jsou investice menšího rozsahu, na které jsme v uplynulých dvou letech neměli dostatek finančních prostředků z důvodu neproplacených dotací ROPu na rekonstrukci náměstí .

Na otázku, zda se pokusím obhájit mandát v podzimních volbách, odpovím ano, protože jedno čtyřleté funkční období je krátké na to, co bych chtěla pro rozvoj města a pro jeho občany vykonat.

Parlamentní listy.cz, Kateřina Synková

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace