Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kristýnka neměla na obědy, ani na autobus! Výzva učitelky Volrábové zdvihla vlnu solidarity, lidé pomáhají. Jenže co politici?

25.12.2013
Kristýnka neměla na obědy, ani na autobus! Výzva učitelky Volrábové zdvihla vlnu solidarity, lidé pomáhají. Jenže co politici?

Foto: Profimedia

Popisek: Kristýnka nemá na obědy

PŘÍBĚH Vlna solidarity vůči samoživitelce se čtyřmi dětmi v Děčíně se vzedmula na severu Čech. Vše podnítila učitelka ze základní školy, která už se nemohla dívat na to, že dítě nemá svačinu ani zaplacené obědy a někdy se ani nedostane do školy, protože nemá drobné na autobus. Chtěli jsme od sociálních demokratů konkrétní návrhy řešení. Podobných příběhů totiž čím dál víc přibývá.

Výzvu od učitelky Volrábové ze 2. A Základní školy Dr. M. Tyrše v Děčíně četli nejen na Facebooku tisíce lidí. Ta rozeslala, původně jen rodičům, email o holčičce Kristýnce ze své třídy, jejíž maminka je samoživitelka se čtyřmi dětmi, v současné době je po chemoterapii a její zdravotní stav je vážný. „Kristýnka je momentálně skoro vždy bez svačinky. Na obědy přestala chodit, protože je nemá zaplacené. Občas ani nedorazí do školy, protože nemá peníze na MHD,“ popsala pedagožka.

To ale není vše. „ Doma se stará o malé sourozence a maminku. Je moc šikovná a její dětství je zcela jiné než dětství jejích vrstevníků,“ doplnila kantorka, jaký život mimo zdi školy malá slečna má. Podařilo se jí nakonec nejen sehnat peníze na obědy pro Týnku, ale ochota se nakonec rozrostla například i na sbírku oblečení a dalších důležitých věcí pro všechny další tři sourozence.

Foldyna dá na pomoc deset tisíc

Na apel Děčíňanky reagovala široká veřejnost. Poslanec Jaroslav Foldyna na Facebooku zveřejnil, že věnuje na pomoc rovných deset tisíc korun. Rodiče vytvořili týdenní seznam na svačiny pro dívenku. Z kasičky, do které může každý přispívat, jí může učitelka hradit i školní pomůcky nebo vstupy do divadla a podobně.

Dětí s podobným osudem, byť třeba nemají maminku tak vážně nemocnou, není v Ústeckém kraji málo. Mnohem více se chudoba projevuje v době na konci roku, kdy většina lidí s uvolněním peněženek na vánoční dárky zároveň projevuje snahu k charitě. Jednorázová pomoc je sice dobrá, ale neřeší problém systémově.

Učebnicový příklad pro zálohované alimenty? A další tipy k zamyšlení 

Jednou z možností je zákon o zálohovaném výživném, připomněla pro ParlamentníListy.cz Michaela Marksová-Tominová (ČSSD), která se dlouhodobě zabývá postavením žen a mužů ve společnosti, otázkami ženských práv a rodinnou politikou, dříve vedla mimo jiné odbor rodinné politiky na Ministerstvu práce a sociálních věcí. „Nemohlo by se stát, že pokud nezaplatí druhý nezodpovědný rodič alimenty, dopadne to takto tvrdě na dítě. Závazek přijetí takového zákona - kdy stát dá samoživitelce výživné a z neplatiče ho vymáhá on - je obsažen v koaliční smlouvě,“ připomněla politička.

Že je záležitost minimálního výživného a jeho vymahatelnosti zakotvena v programových tezích vznikající koalice, kvituje s povděkem i její partajní kolega Jaroslav Foldyna.  „Bude to stát, kdo - podá-li samoživitelka žalobu - převezme zálohovou výplatu výživného ve výši padesáti procent. Stát jej bude následně vymáhat na povinném rodiči. To je zásadní krok, aby děti nezůstaly bez základních prostředků na jejich životní potřebu a výuku,“ říká důrazně a dodává: „To považuji za nejdůležitější krok. Dnes je situace dětí a matek samoživitelek zoufalá.“

On i Marksová jsou přesvědčeni, že města by měla mít ze zákona část bytového fondu ve vlastnictví na takzvané sociální bydlení, které je třeba zákonem definovat. Foldyna hovoří zhruba o deseti procentech takových městských bytových jednotek. Vše se musí řešit systémově. „Možností je opravdu mít fond spravovaný příslušným obecním úřadem. Další možností je to, co dělají v řadě vyspělých zemí: děti do školy svážejí školní autobusy, které jsou pro ně zdarma,“ má v rukávu řadu dílčích nápadů Michaela Marksová-Tominová. Zdarma by pro žáky podle ní mohly být také být obědy. „Ale k tomu je u nás ještě dlouhá cesta,“ poznamenává, byť je odhodlaná vše prosadit, bude-li k tomu mít možnosti.

Pomoc musí být podle Foldyny vždy vázána zpět na školu. „Jak sledujeme růst počtu lidi na hranici chudoby, je třeba hledat účinná opatření pro podporu výchovy dětí v takto postižených rodinách. Vedle toho musí fungovat kontrolní mechanizmy, aby nedocházelo ke zneužívání. Vše musí byt vázáno na školní docházku a výchovu,“ uzavírá děčínský politik Jaroslav Foldyna.

Chudoba rozvrací rodinu

Že příběhů, jaký nyní prožívá Kristýnka z Děčína, je na severu požehnaně, potvrzují další podobné iniciativy, například v Mostě. Na stránkách tamních internetových komunit se občas objevují výzvy ke skutečně akutní pomoci. Jsou tak závažné, že se například pro rodiče a děti, kteří zůstali bez přístřeší jen s tím, co mají zrovna na sobě, hledá během několika hodin dostatek matrací a místo, kde by mohli v teple přespat a ratolesti nemusely být odebrány z rodiny pro absenci podmínek pro výchovu dítěte. Pravidelně se sbírkami ošacení či nábytku zabývá i tamní azylový dům či oblastní charita.

Lucie Bartoš, Parlamentní listy.cz.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová