Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

I my se chceme nechat řezat jako Katalánci. Komentář Štěpána Chába

komentář 13.08.2019
I my se chceme nechat řezat jako Katalánci. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Za zachování Lužické nemocnice se v Rumburku i demonstrovalo... Krajský soud v Ústí včera, tedy v pondělí, vyhlásil úpadek předlužené Lužické nemocnice v Rumburku, která zajišťuje zdravotní péči pro 55 tisíc obyvatel Šluknovského výběžku

Problémy s Lužickou nemocnicí v Rumburku krásně eskalují, ústecký krajský soud nad nemocnicí včera vyhlásil úpadek. Všichni od nemocnice dávali ruce pryč, premiér Andrej Babiš tvrdil, že to vyřeší (což už zní jako polibek smrti, protože to, o čem tvrdí, že vyřeší, tomu se většinou zalijí nohy betonem a hodí se to do přehrady – což je také řešení, uznejte). A tak se lukrativní (co do sociálních problémů) Šluknovský výběžek stává morem nakaženou oblastí České republiky, kde už se tvoří charakteristické měchýřky hnisu. Teď se jen čeká, kdy praskne.

Na Šluknovsku začíná probublávat myšlenka na referendum, díky němuž by se výběžek odpojil od Ústeckého kraje a připojil se k Libereckému. Už před znovuzavedením krajů před rokem 2000 byl na Šluknovsku velký odpor k tomu, aby připadl právě k Ústeckému kraji. Historicky Šluknovský výběžek patřil k Liberecku, mělo to tak zůstat. Bohužel se nezadařilo.

Kraje v číslech

Ústecký kraj obsluhuje sedm okresů na rozloze 5334 kilometrů čtverečních. Liberecký kraj čtyři okresy na rozloze 3162 kilometrů čtverečních. Počet obyvatel je v Ústeckém kraji téměř dvojnásobný oproti Libereckému. V HDP na hlavu se Ústecký kraj ocitá na krásném druhém nejhorším místě v republice. Liberecký kraj je na čtvrtém nejhorším místě, ale když to srovnáme s rozlohou obou krajů a počtem obyvatel, je to pro Liberecký kraj jedině k dobru (i z mála dokáže uvařit hodně). Míru deprivace obyvatel jde vyjádřit i tím, že Ústecký kraj se politicky stal vlastně baštou komunistů. Což mluví o mnohém. Jedině silně deprimovanou společnost jde nacpat do touhy volit demagogii.

Jako jasný kopanec Ústeckého kraje je neschopnost přeshraniční spolupráce s Německem, na kterém je naše celostátní ekonomika závislá, ale Ústecký kraj z toho očividně nedokáže vytěžit prakticky nic, když je, společně s Karlovarským krajem, na chvostu v ekonomice krajů. Naprosto zanedbané přeshraniční spojení skrze železnici i silniční síť, desítky nezprovozněných přejezdů z Německa do Čech, které by kraji z Německa donesly jak peníze do krajské kasy, tak i pracovní příležitosti. Ústecký kraj tiše už leta letoucí mluví o tom, co všechno by se mělo, ale velmi málo se toho skutečně realizuje.

Ač je to svým způsobem nemravné, tak naší vlastně jedinou přitažlivostí pro Němce je levná pracovní síla. Ale politika Ústeckého kraje? Nechávat odjíždět místní lidi za prací do Německa, nikoliv dotáhnout do kraje německé firmy, které by tu pracovní trh trochu provětraly. Pak už by byl na stole další boj, nutit německé firmy ke zvedání mezd. Ale Ústecký kraj má očividně spoustu práce s tím, jak dát od problémů ruce pryč. Na skutečnou práci pak nezbývá čas.

Referendum a komando z Ústecka

I z tohoto pohledu jde chápat, proč se na Šluknovsku začínají opět zvedat hlasy, které chtějí opustit tu bezradnou díru v rozpočtu, jíž se soucitem říkáme Ústecký kraj, protože ten nezvládá tak rozsáhlé území a na jeho odlehlejší části prostě z vysoka kašle. Což dokládají i slova starostů na Šluknovsku, kteří tvrdí, že dovolat se na kraji jakýchkoliv inovací a údržby je zkrátka ozlomkrk. Lužická nemocnice v Rumburku, která se pro nečinnost i kraje ocitla v úpadku, je jen vrcholem ledovce. Na Šluknovsku se chystá propuknout morová rána. Z Ústeckého kraje zase budou reagovat nic neřešícím Paralenem a pofoukáním bebíčka.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace