Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Novela zákona o vodě a exkrementech naučí Čechy kouzlit. Jinak to nejde. Komentář Štěpána Chába

komentář 11.12.2018
Novela zákona o vodě a exkrementech naučí Čechy kouzlit. Jinak to nejde. Komentář Štěpána Chába

Foto: ČT / repro

Popisek: Veřejná kanalizace na velké rozloze země chybí

Od ledna se zpřísní podmínky pro domácnosti, které své splašky nechávají padat do žumpy. Novela vodního zákona, tedy zákona č. 254/2001 Sb., uvalí nově na všechny, kteří nejsou připojeni k městským a obecním kanalizacím, prokazovat, kolik že to zašpinili svou existencí vody. A tím je i donutit, aby se zamysleli nad změnou odběratele jejich metabolismu. Tedy z fekálního vozu přestoupit na kanály měst a obcí. Fajn nápad.

Jen s tím problémem, že stát se tak chystá trestat část obyvatel za to, že sám nezvládl dodat k jejich domu přípojku na veřejnou kanalizaci. A právě těm, na které se stát vykašlal, to pěkně prodraží. První měřitelná záležitost. Pokud je dům připojený na veřejný vodovod, začne se splašková voda počítat podle vodoměru. Kolik vody bylo protočeno, tolik vody musí být fekálem odvezeno. A to prokazatelně, potvrzením od samotného fekálu. Jistě s velkou tolerancí. Pokud ovšem některé domy jedou přes vlastní studnu (§→€[→đ↓€`&→§]§[→|↓§€ – citoslovce vzteku a bezmoci, které vychází ze státních úřadoven nad tím, že ty zbojníky s vlastní studnou se ještě nepodařilo zlomit a zakázat, případně pozavírat do kriminálu), tak pro ně připravil stát v novele tabulku, do které se budou muset vejít. A nevejdou-li se, čekají je pokuty od 20 000 do 100 000 korun českých.

Zlotřilý státe

Takže adresa s přezdívkou Na samotě u lesa se stane adresou pro horních deset tisíc. Pro takové adresy se očekává, že se zamyslí nad svým sobectvím a vykopou si kanalizaci sami, svépomocí, s krumpáčem v ruce a kletbami v puse. Cíl, prokopat se až k veřejné kanalizaci a připojit se. Protože když to neudělají, čekají je vyšší a vyšší účty za odvoz splašků. A kontroly a kontroly a kontroly. Je to jen další buzerace ze strany státu.

V Ústeckém kraji je bez přípojky ke kanalizaci 16 % nemovitostí. Zdánlivě málo. Však kanalizace je jedním ze základních znaků vyspělé civilizace. Ale v úřadovnách zlolajného státu vznikla idea, že právě těch 16 % loupežníků je třeba vytrestat. Tím je obrazně řečeno, že Ústecký kraj z 16 % stále dlí svým způsobem ve středověku. Ovšem to je nic proti Libereckému kraji, který je ve středověku z 31 %. Stát se nestaral a chystá se za to trestat obyvatele. A o to vlastně jde. Stát chce trestat a buzerovat za to, kde sám selhal a selhávat i bude.

Několik milionů

Proč selhávat bude? Protože v republice jsou desítky obcí, kde veřejná kanalizace prostě není vůbec. Případně je jen v centru obce, ale nedosáhne na okrajové části obce, kde jsou i tak desítky domů. A v těchto domech nemají jinou možnost, než jet přes žumpu. Stát tak nedává lidem alternativu. Nenutí je k rozumnějšímu přístupu, který oni zatvrzele odmítají, protože jiný přístup prostě není, takže nemají co zatvrzele odmítat. Nuže dobrá, nechť se tedy stát připraví na to, že obyvatelé začnou tvrdě požadovat, aby jejich nemovitost byla připojená k veřejné kanalizaci. A to pak bude muset stát investovat do připojení třeba i jednoho domu několik milionů korun. A nepostaví-li ji, vydírá obyvatele jako tradiční mafián. Hledá jen další výpalné, na kterém oškubávat a kontrolovat a buzerovat.

Směrná čísla z tabulky

Směrná čísla, která jsou určením spotřeby na jednu osobu za rok, mohou být podstatně vyšší, než skutečná spotřeba. Podle všeho je spotřeba na pětičlennou rodinu za jeden rok 200 m3. Spotřeba jedné osoby je v tabulce stanovena na 39,8 m3 na rok. A teď novela zavede, že pokud bude mít domácnost podstatně menší nebo větší spotřebu, a tedy doklad od fekálu o množství odčerpané splaškové vody, hrozí jí mastná pokuta od dvaceti do sto tisíc.

Novela nepočítá se suchem, které letos nastalo. Například v obci Mikulášovice na Ústecku vyschlo letos 150 studní. To skutečně není málo. A můžeme si být jisti, že spotřeba vody se skokově snížila. Byli by za to s platností novely obyvatelé Mikulášovic trestaní? A co v případě, kdy se člověk snaží chovat ekologicky a prostě vodou neplýtvat? Co když za rok spotřebuje jen 20 m3? Dostane za svůj šetrný přístup k přírodě pokutu? Bude ho zákon a úřady nutit k plýtvání? Očividně ano. Zákon předpokládá míru spotřeby. Ale na tom, sakra, nejdou dělat zákony a nařízení, stavět na tom kontroly a stanovovat pokuty. Na pouhém předpokladu prostě nejde stavět. Já také předpokládám, že se má stát chovat rozumně, a přesto prakticky den co den narážím na absurdity, které jsou jako z Monty Pythona.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb