Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pomoc pro Šluknovský výběžek, ve kterém chcípl pes. Komentář Štěpána Chába

komentář 13.11.2018
Pomoc pro Šluknovský výběžek, ve kterém chcípl pes. Komentář Štěpána Chába

Autor: Pixabay

Popisek: Ilustrační obrázek

Je neziskovka a neziskovka. Ve Šluknovském výběžku se skromností vznikl zapsaný spolek Osudety. Jeho cílem je jednoduchá myšlenka. Založit v prostorách k tomu určených zkušebnu a malé nahrávací studio, které by sloužily místním puberťákům a jejich snům si zahrát na muzikanty. Zkušebna na zkoušení, nahrávací studio pro nahrávání nazkoušeného. K tomu skromné vybavení pro natáčení klipů. Průběžně pak pořádání příležitostných koncertů.

Důvod je jednoduchý. Ve Šluknovském výběžku není kam jít, není co dělat. Puberťáci se skrývají po svých pokojích a sjíždějí na internetu ty šťastnější, kterým byla dána příležitost zazářit. Jejich budoucnost je čistě profesní – do školy a vypracovat si kariéru buďto v místní kolbence. Nebo pak emigrovat do větších měst, jiných krajů republiky. Případně do zahraničí. Spolek Osudety chce trochu zamíchat onou beznadějí a dát puberťákům to, na co by mohli celý život vzpomínat (ve čtyřiceti v kolbence zasněně myslet na kapelu, kterou spolu založili v pubertě, protože prostě mohli, měli možnost). Nebo tím dokonce celý život žít (protože právě z takového spolku může vzejít nová tvář české hudební scény). Naděje tu vždycky je.

Pomoc pro Osudety

Vznikla myšlenka, vznikly vhodné prostory (stále v rekonstrukci, ale co) a teď je potřeba sehnat vybavení zkušebny i studia. A tady se spolek obrací na veřejnost s velkou prosbou. Máte-li doma, ve vlastní zkušebně, ve firmě, v obchodě, kdekoliv vás napadne, jakýkoliv hudební nástroj nebo aparaturu nebo něco, co by se dalo při činnosti spolku využít, zašlete jej na adresu Osudet. Aby se mohl spolek rozjet a začít plnit zapuzené sny a aby se ve Šluknovském výběžku začalo ozývat i něco jiného, než jen vzdychání a přepočítávání posledních peněz na účtu.

Smysl celé té věci

A smysl to má. Má to smysl. Rozproudit v puberťácích trochu života, který je nasměruje i jinam, než kam jim cestu plánuje společenská úmluva, tedy mlč – uč se – pracuj – umři. Všichni, když máme pěknou chvilku, si pouštíme muziku. Nikdy si pro potěšení nepouštíme projevy politiků, instrukce bezpečnostního technika nebo video ze školení pro vysokozdvižný vozík. Všichni, i přes snahu umlčet člověka, máme rádi onu nespoutanost hudby. Všichni tíhneme ke svobodě. A právě hudba je svého druhu svobodou.

A vlastně právě nedostatek takové té životní svobody, která tu byla chvilku v devadesátých letech, lidem bere radost ze života. Teď se všichni zavírají ve svých pokojích a obývácích, a společnost jako takovou začíná ovládat odcizenost, bezradnost a jakási nelidskost. Což je u puberťáků svodka pro drogy a zahazování skutečné budoucnosti na konto budoucnosti pracovní, profesní. Jako kdyby v lidech chcípl pes. Jako kdyby v nich chcípla všechna životní síla, humor a ten pocit, který jsme někdy dřív zažili všichni a který našeptával, že to má smysl, že jsme na světě, kde jde zažívat a tvořit věci, že jsou tu možnosti. Nevím, přijde mi společnost v posledních letech čím dál víc svázaná a málo odvážná, příliš zpolitizovaná.

Informace nutné a bezodkladné

Spolek Osudety vznikl ve Šluknovském výběžku, tedy v Sudetech. Naráží tak trochu svým názvem na osud v Sudetech, ale zároveň hledá i jiný význam ve smyslu – o Sudety – tedy jakýsi boj o Sudety, o zachování smyslu lidské společnosti v Sudetech. Tady je odkaz na web spolku. Je to web amatérský, dělali ho muzikanti, nikoliv programátoři, jde u něj spíše o sdělení, ne o úroveň. Časem, až bude dost schopností, zkušeností a naděje, se celý web změní a stane se základnou pro publikování vzniklých činností, skladeb, živáků, klipů a podobného. Na webu najdete všechny potřebné kontaktní údaje. Pro úplnost dodávám, že na projektu Osudety blízce spolupracuji i já osobně. 

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace