Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pomoc pro Šluknovský výběžek, ve kterém chcípl pes. Komentář Štěpána Chába

komentář 13.11.2018
Pomoc pro Šluknovský výběžek, ve kterém chcípl pes. Komentář Štěpána Chába

Autor: Pixabay

Popisek: Ilustrační obrázek

Je neziskovka a neziskovka. Ve Šluknovském výběžku se skromností vznikl zapsaný spolek Osudety. Jeho cílem je jednoduchá myšlenka. Založit v prostorách k tomu určených zkušebnu a malé nahrávací studio, které by sloužily místním puberťákům a jejich snům si zahrát na muzikanty. Zkušebna na zkoušení, nahrávací studio pro nahrávání nazkoušeného. K tomu skromné vybavení pro natáčení klipů. Průběžně pak pořádání příležitostných koncertů.

Důvod je jednoduchý. Ve Šluknovském výběžku není kam jít, není co dělat. Puberťáci se skrývají po svých pokojích a sjíždějí na internetu ty šťastnější, kterým byla dána příležitost zazářit. Jejich budoucnost je čistě profesní – do školy a vypracovat si kariéru buďto v místní kolbence. Nebo pak emigrovat do větších měst, jiných krajů republiky. Případně do zahraničí. Spolek Osudety chce trochu zamíchat onou beznadějí a dát puberťákům to, na co by mohli celý život vzpomínat (ve čtyřiceti v kolbence zasněně myslet na kapelu, kterou spolu založili v pubertě, protože prostě mohli, měli možnost). Nebo tím dokonce celý život žít (protože právě z takového spolku může vzejít nová tvář české hudební scény). Naděje tu vždycky je.

Pomoc pro Osudety

Vznikla myšlenka, vznikly vhodné prostory (stále v rekonstrukci, ale co) a teď je potřeba sehnat vybavení zkušebny i studia. A tady se spolek obrací na veřejnost s velkou prosbou. Máte-li doma, ve vlastní zkušebně, ve firmě, v obchodě, kdekoliv vás napadne, jakýkoliv hudební nástroj nebo aparaturu nebo něco, co by se dalo při činnosti spolku využít, zašlete jej na adresu Osudet. Aby se mohl spolek rozjet a začít plnit zapuzené sny a aby se ve Šluknovském výběžku začalo ozývat i něco jiného, než jen vzdychání a přepočítávání posledních peněz na účtu.

Smysl celé té věci

A smysl to má. Má to smysl. Rozproudit v puberťácích trochu života, který je nasměruje i jinam, než kam jim cestu plánuje společenská úmluva, tedy mlč – uč se – pracuj – umři. Všichni, když máme pěknou chvilku, si pouštíme muziku. Nikdy si pro potěšení nepouštíme projevy politiků, instrukce bezpečnostního technika nebo video ze školení pro vysokozdvižný vozík. Všichni, i přes snahu umlčet člověka, máme rádi onu nespoutanost hudby. Všichni tíhneme ke svobodě. A právě hudba je svého druhu svobodou.

A vlastně právě nedostatek takové té životní svobody, která tu byla chvilku v devadesátých letech, lidem bere radost ze života. Teď se všichni zavírají ve svých pokojích a obývácích, a společnost jako takovou začíná ovládat odcizenost, bezradnost a jakási nelidskost. Což je u puberťáků svodka pro drogy a zahazování skutečné budoucnosti na konto budoucnosti pracovní, profesní. Jako kdyby v lidech chcípl pes. Jako kdyby v nich chcípla všechna životní síla, humor a ten pocit, který jsme někdy dřív zažili všichni a který našeptával, že to má smysl, že jsme na světě, kde jde zažívat a tvořit věci, že jsou tu možnosti. Nevím, přijde mi společnost v posledních letech čím dál víc svázaná a málo odvážná, příliš zpolitizovaná.

Informace nutné a bezodkladné

Spolek Osudety vznikl ve Šluknovském výběžku, tedy v Sudetech. Naráží tak trochu svým názvem na osud v Sudetech, ale zároveň hledá i jiný význam ve smyslu – o Sudety – tedy jakýsi boj o Sudety, o zachování smyslu lidské společnosti v Sudetech. Tady je odkaz na web spolku. Je to web amatérský, dělali ho muzikanti, nikoliv programátoři, jde u něj spíše o sdělení, ne o úroveň. Časem, až bude dost schopností, zkušeností a naděje, se celý web změní a stane se základnou pro publikování vzniklých činností, skladeb, živáků, klipů a podobného. Na webu najdete všechny potřebné kontaktní údaje. Pro úplnost dodávám, že na projektu Osudety blízce spolupracuji i já osobně. 

 

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace