Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pomoc pro Šluknovský výběžek, ve kterém chcípl pes. Komentář Štěpána Chába

komentář 13.11.2018
Pomoc pro Šluknovský výběžek, ve kterém chcípl pes. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Ilustrační obrázek

Je neziskovka a neziskovka. Ve Šluknovském výběžku se skromností vznikl zapsaný spolek Osudety. Jeho cílem je jednoduchá myšlenka. Založit v prostorách k tomu určených zkušebnu a malé nahrávací studio, které by sloužily místním puberťákům a jejich snům si zahrát na muzikanty. Zkušebna na zkoušení, nahrávací studio pro nahrávání nazkoušeného. K tomu skromné vybavení pro natáčení klipů. Průběžně pak pořádání příležitostných koncertů.

Důvod je jednoduchý. Ve Šluknovském výběžku není kam jít, není co dělat. Puberťáci se skrývají po svých pokojích a sjíždějí na internetu ty šťastnější, kterým byla dána příležitost zazářit. Jejich budoucnost je čistě profesní – do školy a vypracovat si kariéru buďto v místní kolbence. Nebo pak emigrovat do větších měst, jiných krajů republiky. Případně do zahraničí. Spolek Osudety chce trochu zamíchat onou beznadějí a dát puberťákům to, na co by mohli celý život vzpomínat (ve čtyřiceti v kolbence zasněně myslet na kapelu, kterou spolu založili v pubertě, protože prostě mohli, měli možnost). Nebo tím dokonce celý život žít (protože právě z takového spolku může vzejít nová tvář české hudební scény). Naděje tu vždycky je.

Pomoc pro Osudety

Vznikla myšlenka, vznikly vhodné prostory (stále v rekonstrukci, ale co) a teď je potřeba sehnat vybavení zkušebny i studia. A tady se spolek obrací na veřejnost s velkou prosbou. Máte-li doma, ve vlastní zkušebně, ve firmě, v obchodě, kdekoliv vás napadne, jakýkoliv hudební nástroj nebo aparaturu nebo něco, co by se dalo při činnosti spolku využít, zašlete jej na adresu Osudet. Aby se mohl spolek rozjet a začít plnit zapuzené sny a aby se ve Šluknovském výběžku začalo ozývat i něco jiného, než jen vzdychání a přepočítávání posledních peněz na účtu.

Smysl celé té věci

A smysl to má. Má to smysl. Rozproudit v puberťácích trochu života, který je nasměruje i jinam, než kam jim cestu plánuje společenská úmluva, tedy mlč – uč se – pracuj – umři. Všichni, když máme pěknou chvilku, si pouštíme muziku. Nikdy si pro potěšení nepouštíme projevy politiků, instrukce bezpečnostního technika nebo video ze školení pro vysokozdvižný vozík. Všichni, i přes snahu umlčet člověka, máme rádi onu nespoutanost hudby. Všichni tíhneme ke svobodě. A právě hudba je svého druhu svobodou.

A vlastně právě nedostatek takové té životní svobody, která tu byla chvilku v devadesátých letech, lidem bere radost ze života. Teď se všichni zavírají ve svých pokojích a obývácích, a společnost jako takovou začíná ovládat odcizenost, bezradnost a jakási nelidskost. Což je u puberťáků svodka pro drogy a zahazování skutečné budoucnosti na konto budoucnosti pracovní, profesní. Jako kdyby v lidech chcípl pes. Jako kdyby v nich chcípla všechna životní síla, humor a ten pocit, který jsme někdy dřív zažili všichni a který našeptával, že to má smysl, že jsme na světě, kde jde zažívat a tvořit věci, že jsou tu možnosti. Nevím, přijde mi společnost v posledních letech čím dál víc svázaná a málo odvážná, příliš zpolitizovaná.

Informace nutné a bezodkladné

Spolek Osudety vznikl ve Šluknovském výběžku, tedy v Sudetech. Naráží tak trochu svým názvem na osud v Sudetech, ale zároveň hledá i jiný význam ve smyslu – o Sudety – tedy jakýsi boj o Sudety, o zachování smyslu lidské společnosti v Sudetech. Tady je odkaz na web spolku. Je to web amatérský, dělali ho muzikanti, nikoliv programátoři, jde u něj spíše o sdělení, ne o úroveň. Časem, až bude dost schopností, zkušeností a naděje, se celý web změní a stane se základnou pro publikování vzniklých činností, skladeb, živáků, klipů a podobného. Na webu najdete všechny potřebné kontaktní údaje. Pro úplnost dodávám, že na projektu Osudety blízce spolupracuji i já osobně. 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb