Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jeden kilometr železnice postavili za dvacet let. Dopravní situace ve Šluknovském výběžku je na hlavu. Komentář Štěpána Chába

18.09.2018
Jeden kilometr železnice postavili za dvacet let. Dopravní situace ve Šluknovském výběžku je na hlavu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Nádraží v Rumburku

Před čtyřmi lety slavnostně přestřihli krajští i místní politici pásku u znovuobnovené trati mezi Dolní Poustevnou a německým městečkem Sebnitz. Dohodnout železniční spojení trvalo politikům 24 let od revoluce a 11 let od vstupu do Evropské unie. Přitom se jednalo o jeden kilometr tratě.

Dopravní obslužnost pro Šluknovský výběžek se tím rapidně zlepšila. Obyvatelé dostali možnost cestovat přímým spojem do okresního města Děčín. Cesta se tak zkrátila o hodinu. Zároveň s tím vzrostl počet německých turistů putujících do Šluknovského výběžku (který je nádherný, co se alespoň přírody týká).

Další čtyři kilometry

Mezi městy Rumburk a Varnsdorf ve Šluknovském výběžku není železniční spojení vůbec. Přitom se jedná o kratinké čtyři kilometry trati, které by zařídily doslova revoluci v místní dopravní obslužnosti. Věc se má tak, že rumburské nádraží obsluhuje převážně tratě směrem na Děčín a Českou Lípu. Varnsdorfské nádraží zase směr Liberec. Pokud z Rumburku chcete do Liberce, musíte přejet autobusem do Varnsdorfu. Nebo nasednout v Rumburku na vlak a s přestupem se do něj kodrcat téměř dvě hodiny. Pokud chcete z Rumburku do Varnsdorfu vlakem, vyčleňte si 45 minut času. Pozor, na kole si při běžné rychlosti musíte vyšetřit jen 15 minut.

Díky čtyřem kilometrům trati, které teď chybí, by mohly dráhy nabízet přímý spoj mezi Děčínem a Libercem přes Šluknovský výběžek a dát tak místním obyvatelům možnosti, o kterých si teď můžou nechat jen zdát. Ale opět narážíme na neschopnost politiků něco takového vůbec zařídit. Jednat s německou stranou o tom, že něco takového potřebujeme. Protože zmíněné čtyři kilometry vedou přes Německo. Přičemž mezi Varnsdorfem a Rumburkem je německá vesnice Seifhennersdorf, která svou trať má a ta je spojená přímo s Varnsdorfem. Stačilo by se tedy ze směru Rumburka prostavět s kolejemi jen k této trati a připojit ji. Ale to ne.

A ještě jednou čtyři kilometry

Mezi nejsevernější obcí republiky Lobendavou a německým městem Neustadt je silnice v tragickém stavu. Pro běžný automobil neprůjezdná silnice plná výmolů, rigolů a bezedných jam. A zase. Už od revoluce se vášnivě řeční o tom, že by se silnice měla opravit a zprovoznit tak hraniční přechod. Co by to doneslo? Rozkvět samotné Lobendavy i dalších obcí okolo. V Lobendavě by vznikly podnikatelské příležitosti na odchyt Němců (benzínová stanice, restaurace a další lákadla na peníze). Lobendava by vykvetla. Zároveň by to dalo možnost lidem z Lobendavy a okolí dojíždět pohodlně do Neustadtu za prací. Počet obyvatel Neustadtu přesahuje 12 000. To je počet srovnatelný s Rumburkem. A práce tam je. Nyní je dopravní spojení z Lobendavy na Neustadt krkolomné – vede přes Dolní Poustevnu a Sebnitz a délka cesty se prakticky zdvojnásobí (k tomu nutno dodat, že o víkendech veřejná doprava mezi Lobendavou a Dolní Poustevnou nejede vůbec, ve všední dny zřídkavě a jen do čtvrté hodiny odpolední).

V okamžiku, kdy by se opravila cesta z Lobendavy do Neustadtu, dalo by se zároveň uvažovat i nad zřízením pravidelné autobusové linky, která by obkružovala cestu Dolní Poustevna, Sebnitz, Neustadt, Lobendava a zpět do Dolní Poustevny. Ta by se využívala jak pro cesty za prací, tak i za nákupy. V Lobendavě je nyní miniaturní obchůdek přidružený k hospodě, kde musíte zaskočit za hospodským, aby vám šel prodat pár základních potravin. Silnice mezi Lobendavou a Neustadtem je, jen ji opravit. Donese to do oblasti peníze, příležitosti, práci i rozvoj. Politici Ústeckého kraje ovšem čekají na to, až uhodí. 29 let od revoluce a 15 let od vstupu do Evropské unie se jim podařilo dohodnout jeden kilometr tratě. To není mnoho.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb