Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na Šluknovsku nechte lidi klidně vychcípat. Komentář Štěpána Chába

komentář 04.09.2018
Na Šluknovsku nechte lidi klidně vychcípat. Komentář Štěpána Chába

Foto: ČT

Popisek: Nemocnice v Rumburku bez porodnice a dalších důležitých oddělení

Pokud začne žena rodit ve Šluknově, musí nasednou do auta s první kontrakcí. Dříve spádová nemocnice s porodnicí v Rumburku zažila škrty a porodnice už zkrátka není. Ze Šluknovského výběžku se teď k porodu chvátá do Děčína nebo do Frýdlantu či České Lípy. Pokud si rodička ovšem zavolá sanitku, nemaje odvoz, hrozí jí, že bude rodit během jízdy, protože sanitky mají zakázané jezdit přes Německo s majákem. Přes Německo je to do Děčína přes dvacet minut. S majákem. Po českých silnicích se do Děčína dostane až za hodinu a něco.

Pokud vás ve Šluknově chytne rapl a vzpomenete si večer na vážné onemocnění nebo úraz, musíte jet sanitkou až do Ústí nad Labem. Hodina a půl cesty. S majákem. Přes Německo zákaz, ač by se cesta zkrátila víc než o polovinu. Celý Šluknovský výběžek ve večerních hodinách jistí dvě sanitky a jeden doktor. A jedna noční zvláštnost – ve Šluknovském výběžku musí být v noci neustále přítomné dvě sanitky. Jede-li jedna s vážným případem třeba do Ústí nad Labem, musí dispečink objednat děčínskou sanitku, která čeká na rumburskou sanitku na rozhraní území. Tam si pacienta přehodí a ta rumburská se vrací kroužit po Šluknovském výběžku a čeká na volání o pomoc.

Vrtulníkem?

A zdravotnický vrtulník? Ten funguje jen do západu slunce. Jakmile je tma, uzavře se nad Šluknovským výběžkem středověk. Zbytek rumburské nemocnice není vybaven na větší zákroky. Co šlo, zrušilo se. Nejsou peníze, nejsou doktoři. Nemocnice se tak trochu rozpadá. Všechno se tedy musí odvážet daleko, daleko za hory za doly.

Úloha státu

A teď je třeba se nesměle zeptat, co je úlohou státu. Dle mého pevného přesvědčení je jím zajištění chodu společnosti. Silnice, bezpečnost, školství, zdravotnictví. Internet se baví nad tím, že nejsme schopni dostavět dálnici do Rakouska. Prý máme nechat Rakousko zabrat naše území až k Brnu, počkat, až Rakušani dálnici dostaví, a pak si území nárokovat zpátky. Jinak dálnice nebude. Nemluvě o bortících se mostech. Školství závodí v produkci průměru. A zdravotnictví? Ano, Praha je zajištěna. Krajská města jakž takž také. A na zbytek se nedostává peněz, lékařů a chuti.

Proč by se někdo štval s prodělečným molochem rumburské nemocnice. Lepší je rušit a nechat jen základní ošetření při zlomenině. Jinak řečeno – v krajských městech jsou vybaveni na zákroky, v okrajových oblastech (kde také žijí lidé, mimo jiné) jsou zdravotnická zařízení určená jen k pofoukání bolístek (nadneseně řečeno, samozřejmě, někdy bebí zalepí i izolepou… náplasti došly a nebudou).

Stát tak selhává v tom základním. Nejde ani tak o směrnice z EU, o náš vztah s Malajsií, o navyšování platů politikům, o blokování sněmovny hádkami s Kalouskem. Směrodatné jsou základní služby lidem, bez kterých se neobejdou. Protože pokud vám ve Šluknovském výběžku začínají vyhnívat zuby jen proto, že těch pár místních zubařů má plno a prostě vás nepřijmou, zářnou kariéru v mezinárodním obchodu neuděláte. Stačí se na zahraničního investora usmát a nazdar. Teprve v okamžiku, kdy stát zajistí perfektně fungující základní služby, mohou si politici přidávat do aleluja… protože pak si přidají po zásluze.

Německo nedá a nedá

Přitom by to mohlo být tak jednoduché. Na hranicích se Šluknovským výběžkem je německé město Sebnitz. Tam mají příjemně vybavenou nemocnici se vším všudy. Ze Šluknova deset minut sanitkou s majákem. Dokáží naši politici vyjednat zcela logickou spolupráci? Nedokáží. Stačili by dva čeští doktoři a dvě sestřičky v nemocnici v Sebnitz a vážné problémy se mohou svážet tam. V rámci Evropské unie by měla platit právě taková spolupráce… protože je smysluplná. Ale platit nebude. Přes Německo dokonce nesmí jezdit české sanitky s majákem. Jde o německé území, nejde o lidi v ohrožení života. Takže je lepší, když se pojede hodinu a čtvrt do nejbližší nemocnice v Děčíně, než aby se jelo do téže nemocnice, ale přes Německo a za dvacet minut. Není to absurdní? Při představě, že pacient musí v sanitce zbytečně trpět po úrazu téměř o hodinu déle, jdou na jednoho prostě mory. To jste, milí politici, tak strašně neschopní? Právě toto je totiž vaše úloha, toto máte dělat, tady máte slavit úspěchy.

Petice

Po Šluknovském výběžku koluje petice, která se dožaduje navrácení specializovaných ordinací. Archy jsou v obchodech, v čekárnách, na úřadech. Všichni tu chtějí mít k dispozici to, proč tolerují stát jako autoritu. A jako autoritu jde brát stát jen v případě, pokud plní dohodu – za to, že mohu ovlivňovat vaše životy a ukrádat vám z peněženky, pro vás zařídím základní služby nutné k životu. Dopravní spojení, bezpečnost, školství a zdravotnictví. Nebudu-li toho schopen, můžete mě svrhnout, zavrhnout, rozložit, roztrhat – toliko dohoda. Nepsaná, ale platná.

Apel na politiky

Politici Ústeckého kraje by se měli setsakra snažit právě v otázce zdravotnictví udělat nějaký pokrok. Dovolit se Němců, aby blahosklonně kývli alespoň na ty průjezdy sanitek skrze Německo. A to, že se ve tři ráno probudí rachitický Helmut ze svého snu o sjednocené Evropě a do rána nebude moci zachrápat jen kvůli tomu, že mu kolem profičela houkající sanitka, není ospravedlnění pro to, aby se lidem ze Šluknovského výběžku ohrožoval život zbytečně dlouhým převozem do nemocnice. Jednejte, líní politici, dostali jste k tomu pověření od lidí. Tak jednejte v jejich prospěch. Právě tohle je vaše práce. A vy ji děláte ale hrozně špatně.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb