Dvacet let v zakázaném pohraničním pásmu a komunistický materialismus. Tak tahle křížová cesta si své užila
24.05.2018
Foto: Lesy ČR
Popisek: Křížová cesta po obnově
Historickou křížovou cestu v Lobendavě na vrchu Jáchym ve Šluknovském výběžku v Ústeckém kraji obnovily podle vzorů z historických pramenů Lesy České republiky. Podnik investoval jeden a půl milionu korun. V sobotu 26. května veřejně požehná cestě generální vikář litoměřické diecéze římskokatolické farnosti Lobendava Martin Davídek.
Obnova křížové cesty začala v srpnu 2016. „Kromě třinácti kamenných zastavení jsme rekonstruovali také kapli,“ uvedl Zdeněk Růžek, ředitel krajského ředitelství Lesů ČR v Teplicích.
Zakázané pohraniční pásmo
Původní křížová cesta tvořená pískovcovými zastaveními a dvěma kaplemi (Kalvárie a Boží hrob) byla požehnána v roce 1914. Po skončení druhé světové války a následném odsunu původního německého obyvatelstva se přestala kaple i křížová cesta využívat. Na dvě desetiletí navíc patřila do zakázaného pohraničního pásma. Po jeho zrušení v 60. letech 20. století pokračovala devastace kaple a křížová cesta postupně zanikla.
Tak takto vypadal prostor před obnovou. Společnost Lesy ČR před sebou měla spoustu práce
Trocha historie
Zdroje zpravidla uvádějí, že byla tato křížová cesta ve Šluknovském výběžku postavena jako čtrnáctá v pořadí. Měla vzniknout roku 1914 okolo kaple svatého Jáchyma na vrcholu kopce Jáchym (Joachimsberg). Patrně se jedná o omyl, protože jak křížová cesta, tak původní svatojáchymská kaple jsou zachyceny na mapě stabilního katastru a musely tak vzniknout před rokem 1843. Cestu tvořilo 13 sloupků zastavení v historizujícím slohu, kaple Božího hrobu a kaple Kalvárie. Patnáctý sloupek zastavení obsahoval neznámý výjev, pravděpodobně modlitbu v Getsemanské zahradě. K devastaci křížové cesty došlo postupně od 60. let 20. století. Její vlastník – Lesy ČR – naplánoval obnovu na druhou půli roku 2016 a nyní se konečně dostal k realizaci. A nutno dodat, že k realizaci skutečně zdařilé.
Doklad o architektuře počátku minulého století
Na konci 19. století je na Jáchymově vrchu zmiňována malá dřevěná poutní kaplička se zastaveními křížové cesty. Ta stála až do roku 1914, kdy vyhořela. Téhož roku byla postavena kaple nová, již zděná. Spolu s kaplí svatého Jáchyma vyrostla na vrchu nová křížová cesta se čtrnácti sloupky a dvěma kaplemi. Autorem celého komplexu byl Franz Eiselt ze sousední obce Lipová. Kaple svatého Jáchyma nebyla později upravována, dochovala se tak v původní podobě a je významným dokladem církevní architektury 1. poloviny 20. století.
Komunistický materialismus zapracoval
Po druhé světové válce ztratila kaple i křížová cesta svůj význam a nebyla využívána, současně přišla o vnitřní vybavení. Zatímco křížová cesta zanikla v průběhu 60. let 20. století, kaple svatého Jáchyma přečkala do dnešních dnů, i když nebyla udržována a zchátrala. V současnosti je kaple ve vlastnictví Římskokatolické farnosti Lobendava a není využívána. Od roku 2014 je památkově chráněna.
Vložil: Štěpán Cháb