Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Neslavná čísla fotbalové hvězdy: Podpálil byt, vypadl z okna hotelového pokoje… A prý nás ještě překvapí

24.12.2017
Neslavná čísla fotbalové hvězdy: Podpálil byt, vypadl z okna hotelového pokoje… A prý nás ještě překvapí

Foto: ČT

Popisek: Martin Fenin v dokumentu 13. komnata

Fotbalový útočník Martin Fenin se v současné době snaží o další restart kariéry, tentokrát v druholigovém Varnsdorfu. V pořadu 13. komnata vysvětloval, proč získal nálepku problémového hocha a jak došlo v roce 2011 k jeho pádu z okna.

Obrovský fotbalový talent Martin Fenin prý fotbalu od samého začátku tak úplně nevěřil. „Fotbal pro mě nebyl úplně jasná volba. Před lety v Teplicích se přihlásili ostatní kluci ve třídě, tak jsem šel také. Když jsem ale přišel na první trénink pod trenérem Bartošem, pak už to byla jasná volba. V šestnácti si mě vytáhl trenér Straka do ligového týmu, to byl můj sen, hrál jsem první ligový zápas proti Zlínu. Žil jsem si svůj sen,“ vyprávěl v pořadu.

Podpálil si byt

Průlomem v kariéře bylo mistrovství světa dvacetiletých, kde se Martinovi i českému týmu dařilo. „Každý si myslí, že se mi po mistrovství dvacetiletých zamotala ze slávy hlava, ale nebyla to pravda,“ hájí své úlety. Velmi brzy se dostal do Frankfurtu a hrál Bundesligu, kde se mu velmi dařilo. Tam ale také přišel první průšvih. „Když jsme odjížděli na zápas, tak jsme přemýšleli, jestli někam zajdeme na jídlo, nebo jestli si něco neugrilujeme, dostali jsme gril od rodičů. Žádný alkohol, jen dva mladý blbci, kteří zazmatkovali, když začal hořet šlahounek od plynové bomby. Utekli jsme ve slipech. Bydleli jsme v posledním patře a zvenku to vypadalo, že je to obrovský požár. Škoda byla i se zásahem hasičů nějakých sto tisíc EUR. Nic se nestalo, ale obrovský skandál byl na světě,“ vyprávěl, jak si zapálil byt.

Prostitutky to nebyly, jen večeře...

Další průšvih na sebe nenechal dlouho čekat. Po prohraném zápasu se Slováky měl naše reprezentanty údajně nachytat deník Blesk, jak ostudu zapíjejí, a ještě si zvou prostitutky, se kterými poté mizí do hotelu. Martin to ale vidí poněkud jinak. „Chápu, že po tomhle zápasu byl národ smutný, že se nám to nepovedlo. Byla asi hloupost někam chodit. Když je to takhle prezentované, tak je jasné, že nám to uškodí. Já bych takového reprezentanta taky nechtěl. Ale nebyly tam žádné prostitutky. Byli jsme tam jen na večeři ve svém volném čase.“

Urazil se na trenéra

Martinova kariéra nabrala bohužel sestupnou trajektorii, jeho angažmá ve Frankfurtu se mělo chýlit ke konci. „Hrál jsem tam za tři a tři čtvrtě roku přes devadesát zápasů. Na to, že jsem byl skoro půl až tři čtvrtě sezóny zraněný, to byla neskutečná porce zápasů. Neberu to tak, že jsem dal hattrick a pak už to šlo dolů.“ Vysvětlil také, proč se rozhodl ukončit své působení ve Frankfurtu předčasně. „Přišel nový trenér, který naznačil, že si chce přivést dva vysoké útočníky. Tenkrát jsem to bral jako křivdu, nechtěl jsem odpustit, ale teď beru, že byl férový a řekl mi to na rovinu, že nebudu dostávat tolik příležitostí. A já jsem se naštval.“

Odchod byl chyba

Přesunul se do druholigového Cottbusu, což nebylo dobré rozhodnutí. „Z pěti zápasů jsme čtyři prohráli a na pátý jsem už ani nenastoupil. A dokonce jsem nebyl nominovaný do reprezentace, takže všechny důvody, proč jsem odešel z klubu, který jsem miloval, tak… strašná chyba, že jsem odešel,“ vzpomíná dnes hořce. V Cottbusu se mu rozhodně nelíbilo. „Přišel jsem někam, kde jsem se setkal se závistí, jak od spoluhráčů, protože jsem přišel jako hvězda z Bundesligy. Najednou jsem tam byl sám, v cizím městě.“

Byla to náměsíčnost

V roce 2011 se rozpoutal obrovský skandál kolem jeho pádu z okna hotelového pokoje. Kupodivu se mu nic hrozného nestalo, událost ale odstartovala kolotoč dohadů, zda nechtěl spáchat sebevraždu, nebo zda nebyl opilý. „Vracel jsem se po večeři na pokoj, měl jsem dvě nebo tři skleničky vína, nebyl jsem opilý. Vzal jsem si prášek na spaní a lehl jsem si do postele k počítači, jak jsem byl zvyklý. Akorát že mi došel internet, tak jsem si musel zajít dolů prodloužit kupon na wiffinu. Vrátil jsem se zpátky na pokoj, zjistil jsem, že na mě prášek nepůsobí, tak jsem si vzal ještě jeden nebo dva,“ vyprávěl v pořadu 13. komnata. Nakonec podle něj mohla za jeho pád kombinace prášků a náměsíčnosti, kterou trpí již od dětství.

Články mu uškodily

Měl poškozené zdraví, média na něj pořádala hon. „Měl jsem velké krvácení do mozku. I když mě hlava nebolela, měl jsem pocit, že mi nic není. Pomalinku mi začali vysvětlovat, co se stalo. Přišel za mnou trenér s tiskovým mluvčím, mávali nade mnou nějakým papírem, jestli s tím souhlasím. Já jsem řekl, že ano, a otiskl se článek, že jsem už několik let prožíval deprese a že jsem to řešil prášky a alkoholem. V tu dobu se snažili chránit mě, protože se rozpoutalo peklo, což chápu, když vypadne někdo ve čtyřiadvaceti z okna, ale nakonec mi to spíš uškodilo,“ povzdychl si.

Možná ještě překvapí

V posledních letech se Martin Fenin několikrát pokoušel k fotbalu vrátit, hrál chvíli za francouzský klub, ale třeba také za Teplice, kde začínal. Bohužel byl odtud po pár měsících odejit, poté co na něm trenér poznal, že celou noc popíjel, a rozhodně ne poprvé… Nyní se opět snaží o návrat, tentokrát v dresu Varnsdorfu, a mnozí říkají, že tenhle teprve třicetiletý kluk by mohl ještě překvapit...

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Michaela Špačková