Krása i zranitelnost... Cesta do pralesa Česko-Saského Švýcarska. Výstava v Krásné Lípě, která tu ještě nebyla
21.09.2017
Foto: České Švýcarsko ve fotografiích
Popisek: Národní park České Švýcarsko: Nádherný je ve všech ročních obdobích, na podzim ale obzvláště
České Švýcarsko o.p.s. ve spolupráci se Správou NP České Švýcarsko zvou na výstavu, jejímž cílem je přiblížit krásu i zranitelnost lesů národního parku České Švýcarsko, které zaujímají více než devadesát pět procent jeho území.
Současná podoba lesů národního parku má velmi daleko k původním pralesům. Je odrazem dlouhé historie lidských snah podmanit si zdejší přírodu. Jak vlastně vypadaly původní pralesy? Co je cílem péče o lesy v národním parku? Jak vzniká „nový prales“ a patří vůbec kácení do národního parku? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete během prohlídky výstavy, kterou vytvořila Správa národního parku České Švýcarsko.
Jeden ze čtyř národních parků České republiky
Národní park České Švýcarsko je jeden ze čtyř národních parků v České republice. Byl vyhlášen v roce 2000, hlavním předmětem ochrany jsou unikátní pískovcové útvary a na ně vázaný biotop. Mohutné skalní věže, brány, stěny, rokle, města a bludiště vznikly v důsledku erozí křídových mořských sedimentů, které byly vyzdviženy na povrch v období čtvrtohor v důsledku alpinského vrásnění. Nejznámějším skalním útvarem je Pravčická brána, která se stala symbolem parku. Má status národní přírodní památky a jedná se o největší pískovcovou skalní bránu v Evropě. Vedle ní byl postaven zámeček Sokolí hnízdo.
Výstava je ke shlédnutí v otevírací době informačního střediska v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě na náměstí, od 19. 9. 2017 do 20. 11. 2017. Akce je realizována v rámci projektu: Návrat divočiny do Českého Švýcarska, který podpořili SFŽP ČR a MŽP.
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Štěpán Cháb