Co s boletickými dětskými vrahy? Brutálně ubodal spolužačku, a teď Daniela B. pustí jen proto, že mu bude patnáct? Od nás děti odcházejí s čistým rejstříkem, upozorňuje ředitel
29.09.2016
Foto: Stránky ústavu
Popisek: Výchovný ústav v Boleticích na Děšínsku: Pohled z nejvyššího patra
Boletice, výchovný ústav pro mládež na Děčínsku, má složení chovanců, ze kterého mrazí. „V oddělení extrémních poruch chování máme teď plný stav – tedy 12 kluků rozdělených do dvou skupin po šesti. Třináctý je na útěku,“ říká ředitel ústavu PaedDr. Pavel Bártík. U každé skupiny jsou přes den tři pedagogičtí pracovníci, přes noc dva. A koho hlídají? Momentálně tu pobývají čtyři vrazi, z nichž dva sáhli na život vlastním matkám. A také Daniel B. (14), který ubodal svoji kamarádku Elišku (†13). Právě ten by se ale už brzy mohl dostat na svobodu.
Podle odborníků je ale hoch extrémně nebezpečný. Teplický soud v těchto dnech rozhoduje, co s ním dál. Daniel je také důvodem otevření debaty o tom, zda by nebylo vhodné trestat i dětské vrahy. Návrh začne brzy řešit Sněmovna. Podle informací MF DNES z Danielova psychologického posudku vyplývá, že chlapec trpí vážnou sexuální deviací a jeho pohyb na svobodě je velmi rizikový.
Na rozdíl od jiných vrahů nemá vycházky
Daniel zatím stále ještě pobývá ve střeženém pavilonu výchovného ústavu, jemuž se přezdívá dětské vězení. I když tu kromě něj jsou další tři dětští vrazi, Daniel má speciální zacházení. Jediný z nich nesmí na vycházky ani na návštěvy domů. „Ven chodí jen ve skupině s ostatními žáky a pod dohledem vyškoleného vychovatele,“ řekl ředitel ústavu Rudolf Jakubec. Venku by prý chlapec představoval příliš velké riziko pro společnost.
Ve skříních jsme našli nože, říká ředitel
„Žáci nemají na pokojích nic, co by mohli použít jako zbraň proti někomu jinému nebo čím by mohli poškozovat sebe,“ popisuje ředitel Jakubec. V místnosti je jen kovová postel, přišroubovaná k podlaze, umyvadlo je z nerezu, aby se zbraní nemohl stát střep z keramiky. Na chodbách jsou okna s nerozbitnými skly. Na chlapce neustále dohlížejí vychovatelé. Oblečení si kluci nechávají ve skříních na chodbě, do pokojů chodí jen spát. Ostražitost už se mnohokrát vyplatila. „Ve skříních jsme našli nože, strunu, šrouby vybroušené do ostré špičky,“ říká ředitel ústavu Rudolf Jakubec.
Plánovali vraždu a útěk
Před časem se tři z chovanců chystali, že strunou uškrtí vychovatele a utečou. Plán byl vyzrazen a následoval trest – zákaz vycházek. Jinak je potrestat nelze. Útěk je ale naštěstí takřka nereálný., děti jsou dobře hlídány.
Dětské vězení?
Výchovný ústav v děčínské čtvrti Boletice je jediný v Česku, kde v odděleném pavilonu žijí děti s extrémními poruchami chování. Přezdívá se mu dětské vězení. Právě tento ústav by podle návrhu skupiny poslanců kolem Jeronýma Tejce měl fungovat jako skutečné dětské vězení v případě, že projde jejich snaha snížit trestní odpovědnost dětí na 13 let. V Boleticích by odchodili povinnou školních docházku a pak přešli do opravdového vězení. Jenže takový zákon zatím nemáme, takže co bude s vrahem dál?
V patnácti může jít teoreticky ven
Na tomto oddělení může být jen do svých patnáctých narozenin, což bude na konci října, případně do ukončení školní docházky, tedy do konce června příštího roku. Což by mohlo být riskantní. „Obecně platí, že pokud žák projeví přání u nás dál studovat, musíme mu to umožnit,“ vysvětluje ředitel. Středoškoláci studují v jiné budově v Děčíně, kde nejsou tak hlídaní, a tak by Daniel mohl utéct.
Soud má možnosti, jak zařídit, aby zůstal pod dohledem: detenční ústav nebo zařízení v Ostravě-Hrabůvce specializující se na mladistvé ve věku 15 až 18, kteří vyžadují zvýšenou a individuální péči. V Boleticích se všichni modlí, aby to tak dopadlo.
Jenže to, že tyto děti nemají trestní odpovědnost, z nich po opuštění ústavu dělá opět neviňátka. „Když chovanci opouští náš ústav, odchází s čistým trestním rejstříkem. A to včetně těch nejvážnějších případů," doplnil současný ředitel ústavu.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Dáša Vrchotová