Bledule jarní v přírodní rezervaci Arba letos poprvé spočítal dron. Po vyhodnocení získaných dat se ukázalo, že zde rozkvetlo na 45 700 květů
04.05.2016
Foto: nature.cz
Popisek: Bledule jarní v přírodní rezervaci Arba u Srbské Kamenice letos spočítal dron
Přírodní rezervace Arba v nivě řeky Kamenice chrání společenstva rostlin a živočichů, která pro svůj život potřebují louky a prameniště. Zdejší bledule jarní letos pomáhal monitorovat dron vůbec poprvé. Bledule jarní jsou na Arbě sčítány od roku 1999. Vytvoření mapy rozšíření a hustoty populace bledule jarní je prvním krokem pro porovnávání s daty, pořízenými v následujících letech v pravidelném intervalu.
Přírodní rezervace Arba v nivě řeky Kamenice chrání společenstva rostlin a živočichů, která pro svůj život potřebují louky a prameniště. Zdejší bledule jarní letos pomáhal monitorovat dron vůbec poprvé. „Chtěli jsme otestovat, zda mají nové technologie v klasických ochranářských aktivitách, jako je sledování populací ohrožených rostlin či živočichů, šanci. První výsledky naznačují, že ano. Výhodou proti běžným metodám jsou nižší náklady a také zjednodušení terénní práce. Navíc se minimalizuje poškození rostlin sešlapem. Máme vytipována další místa, kde bychom chtěli dron využívat,“ vysvětluje Petr Kříž z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel regionálního pracoviště Ústecko.
Bledule jarní jsou na Arbě sčítány od roku 1999, dron byl letos využit poprvé. Vytvoření mapy rozšíření a hustoty populace bledule jarní je prvním krokem pro porovnávání s daty, pořízenými v následujících letech v pravidelném intervalu. Očekávaným finálním výstupem by mohla být například mapa, znázorňující dynamické změny populace, jako reakce například na vodní režim, management, apod.
Jak se rodí mapa
Tvorba fotomapy je založena na vytvoření digitálního 3D modelu povrchu metodou Structure from motion s využitím snímků pořízených kamerou, nesenou kvadrokoptérou, která je součástí bezpilotního systému. Lety probíhaly v ručním pilotovaném režimu ve výšce do patnácti metrů nad povrchem. Během letů byly pořízeny snímky území ve viditelném spektru, z nichž bylo následně automatickými korelačními algoritmy vypočteno bodové mračno. Toto mračno je pak základem pro sestavení fotomapy, případně digitálního modelu povrchu.
Pro účely vytvoření mapy rozšíření a hustoty výskytu byla vytvořena detailní fotomapa s rozlišením 0,6 cm/pixel, která byla pomocí vlícovacích bodů jednoznačně ukotvena v JTSK. Mapa hustoty výskytu květů byla konstruována jako množina bodů o rozteči 1,0 m, přičemž každému bodu byla přiřazena skalární veličina, reprezentující počet květů, identifikovaných na podrobné fotomapě ve čtverci o straně 1,0 m, jehož je daný bod středem a jehož strany jsou orientovány rovnoběžně s osami sítě JTSK. Vznikla tak pravidelná síť vektorových dat, jež je jednoznačně určena v prostoru a čase. V závěru byla vygenerována barevně škálovaná rastrová plocha. Celkem bylo v 2.269 bodech identifikováno 45.708 květů.
Poznámka:
[1] Rostou zde vlhkomilné druhy rostlin jako vachta trojlistá, prstnatec májový, sítina ostrokvětá, rákos obecný, kozlík dvoudomý, ostřice měchýřkatá, ostřice zobánkatá, žijí tu vážky, kobylka mokřadní, užovka obojková, zmije obecná, skokan ostronosý nebo skokan skřehotavý.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL