Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Popravit každého, kdo vraždil v Sýrii a vrací se k nám. Žádné vězení, oko za oko, zub za zub. Drsňák Foldyna ze severu se s tím tedy fakt nemaže

07.12.2015
Popravit každého, kdo vraždil v Sýrii a vrací se k nám. Žádné vězení, oko za oko, zub za zub. Drsňák Foldyna ze severu se s tím tedy fakt nemaže

Foto: Hans Štembera

Popisek: Jaroslav Foldyna

ROZHOVOR O tom, jak se bránit proti teroristům, o útocích v Paříži i o prý přehnané humanitě Evropy a také o výrocích prezidenta Zemana, ale i Martina Konvičky z hnutí Islám v ČR nechceme promluvil děčínský poslanec Jaroslav Foldyna. Zhodnotil také to, co Rusko dělá v Sýrii, a upozornil, že je podle něj nutné, aby se právě Rusko, Evropa a Spojené státy v této věci spojily. „My musíme Evropu začít bránit, protože jsme ohroženi a jsou ohroženy naše děti,“ říká Foldyna.

Od teroristického útoku v Paříži uplynul více než týden. Jak se na něj s odstupem této doby díváte? Nedošlo třeba podle vašeho názoru k nějakému pochybení, nebylo možné tomu třeba zabránit, nebo útok alespoň zmírnit?

Víte, s odstupem těch několika dnů, kdy posloucháme zprávy a vyjádření bezpečnostních složek Francie a různých dalších států a jak začaly dopadat ty účastníky, ty organizátory… Tak se podle mého názoru zdá, že bezpečnostní složky do jisté míry podcenily prevenci. My jsme příliš humánní, místo abychom zasáhli dřív, než k těmto útokům dochází. Jestliže máme takové indicie, tak prostě mi tady chybí ta akce. My děláme akci půl dne potom, co se to stalo. Ti lidé jsou mrtví a teď se rozběhla perfektní mašinérie systému. Kdyby se tak ta mašinérie rozběhla o půl dne dříve a nebyli jsme takovými v uvozovkách přehnanými humanisty ve smyslu, že prostě vždycky striktně čekáme na nějaká fakta… Když už jsou tam ty indicie, je třeba lidi, teroristy, paralyzovat, zneškodnit. A tady právě vidím hendikep Evropy, která je humanistická a není schopná reagovat s jakýmsi předstihem.

Největší extremismus v Evropě je od lidí, kteří se vracejí z míst bojů, kde zabíjeli. A my váháme a teprve teď se dohadujeme o tom, jestli teroristům odebereme občanství, a teď říkáme, že je budeme trestat nějakým vězením. A co bude po tom vězení? Ten člověk se vrací z bojů někde ze Sýrie, tam vraždil, a teď každý extremista, který tímto projde, je desetkrát horší než předtím, když tam šel. Takže pro něj jakási uříznutá hlava není nic... A my teď budeme přemýšlet, kam ho dáme? Já jsem prostě pro to, aby se Evropa vrátila k realitě. A každého, kdo se z těchto bojů vrátí, okamžitě na místě, po prokázání aktů, že se bojů účastnil, že je to extremista, terorista, okamžitě popravit, zastřelit. Není jiná cesta než tyto lidi likvidovat. Protože pak je pustíme do toho prostředí a oni nebudou jiní. Tito lidé, pakliže si vybrali tuto cestu, nenávidí náš systém, naši kulturu, nemají na této končině žádné právo. Takže já si myslím, že je třeba rychleji, odhodlaněji a třeba i brutálněji jednat, aby bylo naprosto jasné podle Starého zákona oko za oko, zub za zub. To si myslím, že Evropa podcenila, doplácí na to a bude se muset k tomu stejně nějakým způsobem dopracovat. Veřejnost to chce. Já nechci, aby lidé byli v Evropě ohrožení jakýmisi islamisty.

Ale je možné stoprocentně zjistit, že přijeli ze Sýrie opravdu z bojů? Že bojovali, vraždili? Co když prostě ze Sýrie před něčím takovým naopak prchli?

Já rozhodně v žádném případě nemluvím o uprchlících. Já mluvím o lidech, kteří jsou třeba i občany Evropy, vycestují do těch bojů, mimo náš prostor, vracejí se po těch bojích, kde zabíjeli, a jsou naprosto imunní proti jakémukoli násilí. Mluvím o teroristech. Pro nás každého je něco hrozného, kdybychom měli jít někam na ulici bojovat, vraždit. Pro ně už je to úplně normální. Jsou velice nebezpeční. My nemůžeme váhat o tom, jestli jim odebrat občanství. Buď jim dát doživotí v nejhorších podmínkách, v jakých mohou být, nebo prostě tak, jak nás přinutí okolnosti, trest smrti. My musíme Evropu začít bránit, protože jsme ohroženi a jsou ohroženy naše děti.

Ale právě s uprchlíky v jejich vlně mohou přijít i teroristé. Máme to riskovat, nebo zcela uzavřít hranice Schengenu?

Já si myslím, že právě o to se Islámský extremismus a terorismus snaží. Aby Evropa nějakým způsobem takto reagovala. Evropa zase, abychom k sobě byli upřímní, sklízí, co zasela. Francie se s jásotem angažovala v rozbití Libye, byla zdrženlivá k Iráku, nicméně tam se zase angažovaly Británie, Spojené státy… Všichni společně se angažovali v Sýrii v podpoře takzvaných umírněných. A vlastně dnes doplácíme na špatnou politiku. Tu zodpovědnost nesou představitelé především Spojených států, Německa, Itálie, Francie a Anglie. A také zisk z toho nabyly nadnárodní společnosti, které z velké části patří do okruhu lidí z těchto regionů. Česká republika má jen takový morální závazek v tom, že netloukla na kolejnici a neříkala: tohle je špatně. My jsme se k tomu nikdy nedokázali postavit. Evropa nedokázala říct svým kolegům, Francii, Německu a dalším, tohle je špatná cesta. Takže tam do jisté míry… Ale ten, komu to udělalo dobře, to jsou tyto státy, které jsem vyjmenoval. Musíme to umět takto pojmenovat.

Je třeba odmítnout pozvání od paní Merkelové, které bylo, nevím, jestli v dobré víře, nebo v nějakém úmyslu, nebo zda to je součást nějakého systému. Řekla lidem – my jsme tady připraveni vás přijmout, dáme vám tohle a tohle… Já si myslím, že to byl další krok, který vyvolal to, čeho jsme svědky. Čili tady je další odpovědnost. Tyto státy nesou odpovědnost a my je k té odpovědnosti musíme přitlačit. Je třeba, abychom v této chvíli nebyli pokrytci, nebáli se toho a říkali věci otevřeně: Toto se stalo a teď se to musí řešit. Čili já jsem pro to, co říká náš premiér, že je třeba vnější hranici Evropy začít střežit policejními složkami a zabránit vstupu nelegálních imigrantů. Přijímat jen imigranty, kteří prokazatelně utíkají před válečnými konflikty. A říci jim, dámy a pánové, vy, kteří jste k nám přišli, budete se chovat v souladu s tím, do jaké kultury a do jakého společenství jste přišli, a my jsme připraveni udělat vše pro to, aby ve vaší zemi byl mír, a vy se pak vrátíte domů. Je třeba, aby oni sem nešli s tím, že už se nám tady usazují. My musíme mít odvahu říct to.

Objevily se různé návrhy, například USA chtějí okamžitě zvýšit údery na Islámský stát, Francouzi vybombardovali Rakku, baštu islamistů. Dokonce také generál Pavel už říká, že bychom se proti IS měli spojit i s Ruskem, tisk píše o tom, že se někdo možná odhodlá k pozemní operaci. Je to reálné?

Nechci komentovat, co říká pan generál Pavel, protože ještě nedávno říkal, že bychom měli být připraveni na jaderný úder na Rusko, takže neznám jeho pohnutky k jeho výstupům. Já jsem přesvědčen, že od té doby, co vstoupilo Rusko do konfliktu v Sýrii, a s výsledky, které mělo, se teprve rozjíždí opravdová, nikoliv předstíraná snaha ty věci řešit. Od té doby Spojené státy a Francie začínají efektivně svými nejmodernějšími a také nejdražšími zbraněmi na světě do toho konfliktu vstupovat. A ať mě každý nazve, jak chce a čím chce, impulz k tomu dali Rusko a Putin, který efektivně do konfliktu vstoupil a začal bez rozdílu, jestli je někdo umírněný nebo neumírněný terorista, prostě ty věci likvidovat. A zaplať pánbůh, že Rusko do toho vstoupilo.

A co pozemní operace?

Než začnou pozemní operace, měly by začít operace ve smyslu zastavení bankovních převodů, vyhledání kontaktů, které zásobují Islámský stát zbraněmi, jež nakupují od nich ropu. Já si myslím, že lze velmi efektivně připravit tu teroristickou skupinu o zdroje a o získávání výzbroje. Tady bych udělal první významný krok a potom je rychle třeba přistoupit k efektivní pozemní operaci. Já samozřejmě v této souvislosti cítím tu nechuť, aby mladí hoši chodili zpátky do svých zemí v cínových rakvích. Ale bohužel ta věc bude ohrožovat státy Evropy, Spojené státy, takže nezbývá než k tomu přistoupit. A jedním z prvních kroků je dohoda mezi Evropou, Spojenými státy a Ruskem. Já si nedovedu představit, že by to mohlo vyřešit samotné Rusko, samotné Spojené státy a už vůbec ne samotná Evropská unie. Je nutné, aby došlo k této dohodě, abychom nejdříve efektivně zničili finanční a ekonomické zdroje a ve druhém kroku je fyzicky zlikvidujeme, protože je nelze prostě jiným způsobem zničit.

Kvůli teroristickým hrozbám jsou různá bezpečnostní omezení, která samozřejmě omezují svobodu některých lidí v určitých věcech a budeme se s nimi vlastně setkávat na každém kroku. Například vánoční trhy budou zřejmě provázet velká bezpečnostní opatření. Šel byste nyní na taková místa? Jak by se k tomu měla třeba postavit Praha? Také bude spousta lidí na vánočních trzích.

Já bych na to místo šel, trhy bych udělal. Je to nákladné, ale vytvořil bych bezpečnostní bariéry, které jsou nutné k většímu monitoringu. Já bych opravdu s předstihem jakýkoli náznak, že dochází k nějaké komunikaci extrémních sil, likvidoval, paralyzoval, zatýkal, odzbrojoval… Ale nenechal bych si křesťanské hodnoty, Vánoce ukrást. Protože si myslím, že tím bychom do jisté míry dali najevo, že jsme se dostali pod tlak teroristů.

Mění se podle vás něco ohledně kvót a migrační politiky v důsledku útoků v Paříži?

Tak diskuse určitě vznikne. Mluví se o separaci, že vzniknou malý Schengen a velký Schengen a kdo tam bude a kdo tam nebude… Já si myslím, že teď se bude lámat chleba a my bychom se měli snažit o to, abychom si s tím lámáním chleba nenechali zlomit páteř. A páteř pro mě, pro politika, to je odpovědnost k občanům této země. Abych neohrozil svými politickými rozhodnutími a kroky lidi, kteří v této zemi žijí. Já jsem v tuto chvíli proti přijetí těchto kvót v podobě, jak je paní Merkelová navrhuje. Já nebudu říkat Evropská unie, ale paní Merkelová a pan Hollande. Jsou to věci, které nemohou fungovat, a vytvoří ještě další problém. Musí se hledat jiné řešení. Jedna z těch věcí je opravdu uzavření vnější hranice Schengenu, vytvoření společné policie, tak jak to premiér říká.

Zatímco Petr Robejšek tvrdí, že je naprosto nemožné chtít do Evropy integrovat lidi z jiných kultur, často žijící ve středověkých podmínkách, my si je sem zveme jako na školu v přírodě s výukou života ve 21. století, přičemž hrozí, že nám tu školu zapálí. Karel Schwarzenberg nadnesl, že pokud budeme integrovat migranty jako v Rakousku rozptýlením ve městech a vesničkách, a ne v ghettech, asimilují se. Co si o tom myslíte?

Ty věci mají svá pro i proti. Já znám spoustu lidí, muslimů, kteří se tady bez problému integrovali. Například kolega, se kterým jsem před chvílí telefonoval, je integrovaný Syřan v této společnosti, primář nedaleké nemocnice. Takže ano, jde to. Ale nejsem schopen říct, že to je obecné pravidlo a že se k tomu můžeme takto přimknout. Já se domnívám, že imigrační politika je věcí striktně výběrovou podle posudků těch lidí, podle toho, jak jsme schopni doložit jejich minulost, a mělo by to být věcí individuální, nikoli obecného pravidla. Zní to brutálně, to samozřejmě vnímám, takové rozdělování. Ale prostě z hlediska bezpečnosti lidí, ke kterým tu povinnost máme, z hlediska bezpečnosti našich dětí a vnuků, k tomu musíme přistoupit. Čili paušální integrace je nesmysl.

Prezident Zeman ostře vystupuje proti islámu i proti migrantům. Měl by prezident takto mluvit? Nemohlo by se stát, že by se proto stal třeba i terčem útoku?

Pan prezident není pokrytec a popisuje ty věci naprosto racionálně. Čili může nastat situace, že by se mohl stát terčem určitého útoku. Já si myslím, že je nutné si pana prezidenta chránit. Může se stát cílem a může se stát cílem také i jakési provokace. V této chvíli je možné téměř všechno. A já bych byl velmi nerad, abych četl zprávy o tom, že se někdo pokusil našeho prezidenta odstranit. Takže je opodstatněné, že má kolem sebe dobrou ochranu.

A co výstup na Albertově? Hodně lidí prezidentovi zazlívá, že tam stál například i Martin Konvička, vedoucí představitel hnutí Islám v ČR nechceme... Jak hodnotíte Konvičkovy výroky?

Já jsem se panem Konvičkou zabýval, dohledával jsem ty jeho výroky o muslimech. Já si myslím, že to jsou argumenty také pro Islámský stát, pro jejich náborové kanceláře, které budou říkat: Podívejte se, tady někde v Evropě jsou lidé, kteří vás chtějí do masokostní moučky a podobně… Já chápu, že to mohl říct v nějakém rozrušení… Já ho osobně neznám, ale ty výroky, které říká, to jsou výroky, jež jsou výrazně za hranou normálního postoje k migrační krizi. Může se to stát dráždidlem pro tyto lidi. Měli bychom vážit slov, jakým způsobem se k tomu vyslovujeme. Je určitá skupina lidí, kteří vyznávají islám, a jsou radikálové, jsou prostě zločinci. Ale myslím si, že drtivá většina si islám vykládá tak, jak má. Že není možné jen tak paušálně říct, že je to nacistická ideologie, odsoudit, zavřít, zrušit… To si myslím, že nahrává bujení extremismu, a může to otevírat konflikty.

David Hora

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

 

Vložil: Lucie Bartoš