Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Uznávaný tenor velkoryse přenechal svůj part Karlu Gottovi. Čím se Karel Fiala tak znelíbil, že nakonec zůstal pouze mužem jediné velké role? Tajnosti slavných

18.08.2015
Uznávaný tenor velkoryse přenechal svůj part Karlu Gottovi. Čím se Karel Fiala tak znelíbil, že nakonec zůstal pouze mužem jediné velké role? Tajnosti slavných

Foto: Filmové studio Barrandov

Popisek: Já se vrátím a se mnou přijde zákon - říkal Karel Fiala jako Limonádový Joe. A slovo dodržel. Ve své jediné opravdu velké roli se k nám vrací již déle než padesát let.

Měl našlápnuto na hvězdnou kariéru, po roce 1968 ale vystoupil ze strany, a tak mohl na další velké role zapomenout. Milostivě mu nechávali jenom „čudly“. Jak Karel Fiala přišel k roli legendárního „Limonádníka“?

Vysoký, modrooký blonďák se navždy stal mužem jediné role, ale zato opravdu nesmrtelné. Neustále v bílém a s kolty, zavěšenými opravdu proklatě nízko, sliboval všem padouchům: „Já se vrátím. A se mnou přijde zákon!“ A opravdu to dodržel. Jeho Limonádový Joe se vrací již déle než padesát let do kina, na televizní obrazovku i divadelní jeviště. Přestože před pár dny oslavil Karel Fiala devadesáté narozeniny, je stále v záviděníhodné kondici, kterou se snaží udržovat hlavně tenisem. „Od čtrnácti let jsem hrál tenis. Myslím, že to sehrálo velikánskou roli, mám naběháno hodně kilometrů,“ prozradil v rozhovoru u příležitosti svého jubilea herec a zpěvák, který se bílému sportu začal věnovat už v Ostravě, kde sbíral míčky rodičům Ivana Lendla.

Dalibor se stal v roce 1956 jeho první hlavní rolí

Dalibor se stal v roce 1956 jeho první hlavní rolí

Jeho kariéru zabrzdila politika

Představitel legendárního ‘Limonádníka‘ se narodil 3. srpna v Ostravě-Hrušově. Aby nemusel za války do Německa, vyučil se u otce kominíkem, a při vymetání komínů ostravské hudební školy si tak prozpěvoval, že upoutal pozornost profesora Ševčíka, který mu pak dával hodiny a připravil ho k přijímacím zkouškám na konzervatoř. Státní konzervatoř v Praze absolvoval v roce 1952. Již během studia dostal nabídku od šéfa opery Národního divadla Jaroslava Krombholce a na scéně Zlaté kapličky také dva roky vystupoval. Jeho působení však ukončila fatální tréma při rozhodujícím vystoupení v roli Jeníka v Prodané nevěstě. Od roku 1956 pak působil několik desetiletí jako tenor-sólista v Hudebním divadle Karlín. Od poloviny 50. let se začal uplatňovat také ve filmu, i když většinou pouze v malých rolích. Hlavní roli Dalibora dostal v roce 1956 ve filmovém přepisu stejnojmenné opery. Slibný start kariéry však ukončila invaze ‘spřátelených‘ vojsk v srpnu 1968. Fiala byl totiž od roku 1947 členem komunistické strany, po srpnu z ní ale vystoupil, což se neodpouštělo, a tak na něj opět zbyla jen tu a tam nějaká ‘čudla‘.  Přesto byl nakonec v roce 1988 jmenován zasloužilým umělcem.

V roce 1959 v pohádkové komedii Dařbuján a Pandrhola

V roce 1959 v pohádkové komedii Dařbuján a Pandrhola

Lipskému ho dohodili

Ke své životní roli přišel Fiala jako slepý k houslím. Původně si totiž pro tuto roli režisér Oldřich Lipský vyhlédl Jiřího Kodeta, jeho maminka Jiřina Steimarová mu však místo svého syna doporučila tehdy ještě téměř neznámého mladíka z Hudebního divadla Karlín. A přestože se Karel v divadle živil zpěvem, překvapivě souhlasil, že ve filmu bude pouze hrát a zpívat bude místo něj tenkrát rovněž teprve začínající tenor Karel Gott. A. ani filmová parodie na reklamní slogany „Rány, šoky, kuří oka – vše vyléčí kolaloka“ na něj nikdy neplatila, protože již před léty se nechal slyšet, že ta filmová limonáda byla ve skutečnosti tak příšerná, že se vůbec nedala pít.

Legendární Limonádový Joe a jeho vyvolená Winnifred v podání Olgy Schoberové

Legendární Limonádový Joe a jeho vyvolená Winnifred v podání Olgy Schoberové

Honorář za životní roli

Za natočení celého filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera dostal honorář, nad nímž by se nyní kdekdo jen ušklíbl. „My ještě žili v době, kdy se žádné hvězdné honoráře neplatily. Například za Limonádníka jsem dostal 18 000 korun. Dneska to prý mají někteří kolegové za jeden natáčecí den,“ dodal herec. Ve skutečnosti to ale nebylo až tak málo, protože v roce 1964, kdy film spatřil světlo světa, činil průměrný hrubý měsíční plat 1450 korun, tedy průměrný občan musel na Fialův honorář pracovat déle než rok. Další sympatickou částku pak projekt neplánovaně vynesl svému hlavnímu představiteli po třech desetiletích. V roce 1996 totiž použila Česká televize fotografii z filmu ve své kampani proti neplatičům koncesionářských poplatků. Karel Fiala, který byl na fotografii vyobrazen, Českou televizi a Český rozhlas zažaloval, soud vyhrál a vysoudil 150 000 korun.

Se třetí manželkou Věrou Vlkovou

Se třetí manželkou Věrou Vlkovou

Zůstala mu klasika

Dlouhá léta vystupoval v Hudebním divadle Karlín v klasických operetách a karlínská scéna mu přinesla štěstí. Po jeho příchodu do souboru se ho totiž ujal legendární Oldřich Nový. „Celá ta léta jsem vyznával lásku nějaké ženské na jevišti,“ zhodnotil své působení. Tak se také seznámil se svou současnou ženou Věrou Vlkovou – jejich lásku odstartoval vášnivý polibek na jevišti v představení Rosemary. Žijí spolu již padesát let, Věra si ho brala již jako dvojnásobného otce Borise a Karla a spolu pak měli ještě Jana a Tomáše. Na rozdíl od svého legendárního hrdiny dává pan Fiala místo limonády přednost červenému vínu, nepohrdne ale ani dobrým koňakem a pivem a v současnosti tráví většinu času na chalupě v Chřibské v Českém Švýcarsku. „Na Limonádníka vzpomínám rád a nevadí mi, že mi ho lidé přišpendlili na celý život,“ přiznal v rozhovoru pro server Korzár.sk a dodal: „Dodnes nevím, zda by byla lepší jediná super role, nebo hodně průměrných. Beru to jako osud.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská