Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Filmové stopy

Filmové stopy

O tom, jak a kde se točil Malý Bobeš podle J.V.Plevy, kultovního čtení mnoha našich generací

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Krampol slavil a Luděk Sobota předvedl ruku šmátralku pod sukní Dády, na níž by byla i Saxana pyšná. Jeho žena jen zírala…

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Princezna z pohádek oslavila 50. O její stále dívčí tváři a partnerstvích

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

„Jejda, tohle mi od rána vysí v koupelně,“ sdělila národu Dáda excelentní češtinou. Co visí? Červené trencle.

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vedení Jirkova mírní obavu opozice. O vývařovně rozhodne květnové zastupitelstvo

16.04.2013
Vedení Jirkova mírní obavu opozice. O vývařovně rozhodne květnové zastupitelstvo

Autor: Archív

Popisek: Radek Štejnar, starosta Jirkova.

Město Jirkov se chce jako jedno z prvních měst v kraji pustit do projektu centrální kuchyně. Jedna vývařovna bude vařit nejen pro místní školy, ale i další městské organizace. Centralizací prý Jirkov ušetří. Ovšem poslední slovo mají zastupitelé. Na květnovém zasedání.

Jirkov jako Říčany

„Centrální vývařovna by měla městu ušetřit peníze na provoz kuchyní a platby za energie,“ říká starosta Jirkova Radek Štejnar. Podle jeho propočtu jen úspory na energiích podle předběžných odhadů dosahují 800 tisíc korun ročně. Systém centrálních vývařoven už funguje například v Říčanech u Prahy, v Berouně, v Rakovníku i v jiných městech, v rámci kraje by byl Jirkov prvním.

Co bude, když..., ptá se opozice

Jenže záměr města se u opozičních zastupitelů setkal s nedůvěrou. ,,Co když se po půl roce nebo během osmi let centrální kuchyně neosvědčí? To pak zaplatí město z vlastní kaspy, takže se to prodraží," lamentuje Michal Batrin z České nezávislé. Představuje v Jirkově hlas opozice. Exkluzivně KrajskeListy.cz pro něj získaly  jako jediní odpověď. Město Jirkov ústy své mluvčí Evy Duškové totiž uklidňuje: ,,Pokud nastane v budoucnu nějaká situace, bude se řešit v daných podmínkách a s danými možnostmi. Předpokládáme, že pokud se pro něco vedení města rozhodne, bude to proto, že to je pro Jirkov vhodné a výhodné." 

Navíc o tom, jestli bude v Jirkově centrální stravování, nebo ne, rozhodne květnové zastupitelstvo. Prozatím město analyzuje výsledky koncesního řízení. To pro Jirkov vedla pražská advokátní kancelář, která vzešla z výběrového řízení. Město rovněž zastupitelům připraví podklady, na základě nichž se budou o výhodnosti projektu rozhodovat. 

Centrální vývařovně může říct NE jedině zastupitelstvo

Podle mluvčí jirkovské radnice Evy Duškové má z koncesního řízení vzejít firma, která by mohla v Jirkově provozovat centrální školní stravování pro čtyři základní školy a další organizace. „Výsledky koncesního řízení vyhodnotila před pár dny komise, složená ze zástupců města Jirkova a odborníků. Pokud zastupitelé v květnu budou přesvědčeni, že je některý subjekt schopen splnit podmínky města a že centrální stravování je pro Jirkov reálné a výhodné, bude se v tomto kroku pokračovat,“ sdělila Krajským listům mluvčí města. 

Subjekt, který vzejde z koncesního řízení a který přistoupí na plnění podmínek, musí už jen získat zelenou od zastupitelů. Město po provozovateli centrální kuchyně bude požadovat, aby zrekonstruoval kuchyň v ZŠ Krušnohorská. Zároveň se vítěz koncesního řízení upíše k tomu, že zmodernizuje výdejny na jednotlivých školách.  Jirkov rovněž požaduje, aby převzal stávající zaměstnance kuchyní, rozšířil výdej i na jiné organizace ve městě, ale přitom zachoval ceny jídel. „Ceny jídel se nesmí zvyšovat, aby na to město nedoplácelo,“ uklidňuje Eva Dušková.

Pokud v květnu zastupitelé o vhodnosti zřízení centrální vývařovny pro jirkovské školy a veřejnost přesvědčeni nebudou, zůstane status quo, tedy čtyři základní školy budou dál mít své kuchyně a jídelny, pouze jednu z nich bude muset město zrekonstruovat za odhadovanou částku 4-7 milionů korun. 

Marcel Mihalík

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace