Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Prolomení limitů? Jednoznačné ano, pokud to povede ke zlevnění cen energií, hlásí výzkum

22.02.2015
Prolomení limitů? Jednoznačné ano, pokud to povede ke zlevnění cen energií, hlásí výzkum

Autor: Lucie Bartoš

Popisek: Rypadlo na lomu ČSA, jehož se týkají limity těžby.

To, že většinově Češi považují uhlí za strategickou komoditu, potvrzuje výsledek zjištěných odpovědí agentury Phoenix Research. Celých 50 procent lidí odmítá současné doly zatopit, protože by se tím navždy odepsaly zásoby uhlí, které jsou za limity. Lidé si důležitost strategické suroviny uvědomují. A většinově nechtějí, abychom o možnost další těžby nevratně přišli. Pouze 18 procent oslovených je ochotno se uhlí za limity jednou provždy vzdát.

Celých 77 procent občanů by podle agentury podpořilo prolomení těžebních limitů, pokud by to vedlo ke zlevnění tuzemské elektřiny a snížení cen tepla. Pouze 18 procent veřejnosti by zachovalo těžební limity nehledě na tuzemskou cenu elektřiny a tepla. Výzkum, který byl proveden během ledna a února letošního roku na vzorku více než tisíce respondentů, ukazuje, že Čechům nesmírně záleží na tom, kolik za tyto služby platí.

Respondentům byla pokládána i otázka na nezaměstnanost po případném ukončení těžby uhlí, kdy 63 procent oslovených je přesvědčeno, že po ukončení těžby této suroviny by nedošlo k razantnímu nárůstu míry nezaměstnanosti. Necelá třetina pak neví a zbytek oslovených je přesvědčen o razantním negativním dopadu na českou zaměstnanost v situaci případného ukončení uhelné těžby. 56 procent občanů zastává názor, že uhelné dolování významně poškozuje životní prostředí. Opak si myslí 26 procent, zbývající oslovení nevědí.

Téma limitů hodlá vláda řešit v létě. Na odsunu rozhodnutí se dohodla s odbory a provozovateli. Otázky horníků visí i nad jejich možným odchodem do důchodu. Jak ParlamentníListy.cz informoval vicepremiér Pavel Bělobrádek: "Práce horníků je velmi těžká a specifická. Proto si také tato skupina zaslouží specifické zacházení."

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .          

Vložil: Zdeněk Svoboda

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace