Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krušné hory se mění v malé Alpy a ráj lanovek. Proč je to lyžařům stále málo a jezdí do zahraničí?

02.02.2015
Krušné hory se mění v malé Alpy a ráj lanovek. Proč je to lyžařům stále málo a jezdí do  zahraničí?

Foto: Skiareál Klínovec

Popisek: Lyžaři na Klínovci

Nebývalý rozvoj v poslední době zažívají Krušné hory. Bylo zde otevřeno několik nových lyžařských areálů, které sebevědomě prohlašují, že chtějí konkurovat Alpám. Přes všechny stovky milionů, které do nich byly díky dotacím EU investovány - a nejrůznější technické vymoženosti - si však zdatní lyžaři raději zajedou do pravých Alp nebo alespoň do pár kilometrů vzdáleného legendárního Oberwiesenthalu v sousedním Německu.

Největšímu a nejpopulárnějšímu lyžařskému  středisku v Krušných horách, Skiareálu Klínovec, nedávno vyrostla nová konkurence na Plešivci. Ale víc mu konkuruje tradiční, skvěle vybavené lyžařské středisko v sousedním lázeňském městečku Oberwiesenthal, největší ve východním Německu.  Nechybí zde ani skokanské můstky a vůbec nejstarší lanovka v Německu na horu Fichtelberg, fungující již od roku 1924. Zdejší areál díky své malebnosti připomíná Alpy nejvíc a disponuje rovněž perfektním zázemím těsně u sjezdovek. Z různých hotelů a pensionů můžeme sledovat, jak zdejší prudká,  hlavní sjezdovka připomíná obří mraveniště. Takový komfort zatím Klínovec bohužel nenabízí. Od věci není připomenout, jak zchátral zdejší hotel s rozhlednou, zatímco ty německé, například Fichtelberghaus, jsou v naprostém  „ordnungu“.  

Ráj lanovek

Klínovec si přesto na české straně Krušných hor dál drží své výsadní postavení a stále se rozvíjí. Během posledních let zde byly prodlouženy a rozšířeny sjezdovky, z nichž Jáchymovská má unikátní parametry, měří tři kilometry a převýšení zde dosahuje pět metrů. Zastaralé a kapacitně nedostačující vleky byly nahrazeny moderními čtyřsedačkovými lanovkami s oranžovými bublinami.

Koncem loňského roku byla do provozu uvedena - po velmi náročných zatěžkávacích zkouškách - lanovka, spojující lázeňské město Jáchymov s Klínovcem. Její trasa patří vůbec k nejdelším u nás. Z Jáchymova dorazí na Klínovec za pár minut a během hodiny přepraví více než dva tisíce osob. Navíc umožňuje výrazné zkrácení cesty všem řidičům, kteří jedou na Klínovec od Karlových Varů a Plzně. Pokud u ní totiž zaparkují, vyhnou se dvacetikilometrové trase v horském terénu.

Konečně sníh

Po mimořádně špatném nástupu zimy, kdy celé Krušné hory bojovaly s nedostatkem sněhu, jsou zde nyní ideální podmínky pro alpské i klasické lyžování i na běžky. A za krátkou dobu si Skiareál Klínovec dokázal vybojovat první místo ze všech, které u nás fungují.

V hodnocení kvality českých lyžařských areálů, které provedl deník MF Dnes letos v lednu, skončil jako vítěz, a porazil dokonce i slavnou Pec nad Sněžkou. Klínovec vyhrál především díky tomu, že nyní nabízí osmnáct kilometrů sjezdovek.  Navíc je k dispozici zdarma parkoviště pro více než tisíc aut,  skipas stojí 650 korun stejně jako v Peci, kde je ale o pět kilometrů sjezdovek méně.  

Proč raději do Alp?

Přes všechny vymoženosti nového Skiareálu Klínovec však mnozí lyžařští fandové upřednostňují ty zahraniční. Jedním z důvodů je špatné počasí. „Letos jsem se snažil třikrát vyjet lyžovat na Klínovec, ale vzdal jsem to kvůli počasí. Jednou zničil sníh déšť a dvakrát jsem zase zápasil se silným větrem,“ vypráví Vladimír, který na Klínovec často jezdí z Prahy. „Skončil jsem v Oberwiesenthalu, kde bylo vlídněji a mizerné počasí se zde dalo lépe přežít. Ale pořádně zalyžovat si raději zajedu do Alp, je to jistější. Sněhové podmínky v Rakousku a u nás se bohužel nedají srovnat a v poslední době je to stále horší,“ dodává vášnivý lyžař.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Adéla Hofmanová