Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vrah říká: Já to nebyl! Soud zmírnil trest za vraždu chomutovského bosse Romana Housky

09.01.2015
Vrah říká: Já to nebyl! Soud zmírnil trest za vraždu chomutovského bosse Romana Housky

Foto: Jaroslav Bukowski

Popisek: Zavražděný člen ústeckého Krajského výkonného výboru ČSSD Roman Houska

Bývalý voják Michal Krnáč zavraždil před rokem podnikatele a vlivného člena ČSSD Romana Housku čtyřmi ranami z pistole. Tento týden mu soud zmírnil trest a místo 17,5 roku si odsedí ve vězení 13 let. Rozsudek je pravomocný. Krnáč změnil výpověď a prohlásil, že Housku nezabil. Podle advokátky Marie Benešové šlo každopádně o vraždu na politickou objednávku.

Jeho advokát uvedl, že prvoinstanční soud špatně vyhodnotil důkazy - z Krnáčovy výpovědi prý vybral jen ty části, které se hodily k prokázání obžaloby, a zbylé označil za nepravdivé. Podle právníka se také nepodařilo objasnit jakýkoliv smysluplný motiv vraždy. Krnáč, který má pozůstalým oběti vyplatit téměř 2,5 milionu korun, se před odvolacím soudem domáhal zproštění viny.

Za předem plánovanou vraždu s loupežným motivem byl Krnáč obžalován a odsouzen ústeckým krajským soudem vloni na 17,5 roku za mříže. Krnáč podle citace ze spisu Housku nejprve napadl elektrickým paralyzérem, poté mu k břichu přiložil pistoli a jednou vystřelil. Zbývající tři výstřely směřovaly z bezprostřední blízkosti do hlavy oběti.

Benešová tuší, kdo vraždu objednal

Právní zástupci pozůstalých Marie Benešová a Michael Kis dnes požadovali lepší vyšetření případu. Poslankyně za ČSSD Benešová prohlásila, že šlo o politickou vraždu na objednávku a že se musí vypátrat, kdo čin objednal. Prý i tuší, kdo by to mohl být, konkrétní jméno ale nechtěla uvést.

Podle svědka byla střelba na Housku rychlá

Při výsledku svědků během říjnového hlavního líčení v kauze vraždy podnikatele a vlivného člena ČSSD Romana Housky. jeho soused Pavel Polák řekl, že střelba byla velmi rychlá. Později pak společně s Houskovou partnerkou, náměstkyní hejtmana Ústeckého kraje Janou Vaňhovou, volal policii. Bývalého vojáka Michala Krnáče, který čelí obžalobě z vraždy s loupežným motivem, nepoznal.

Sousedi zvuky od Houskova domu přičítali odpalování pyrotechniky. „Slyšela jsem petardy, připomínalo mi to petardy. Myslela jsem si, že pan Houska zase střílí. On si rád občas střílel vánoční rakety," řekla Houskova sousedka Dana Poláková. Potom přičetla zvuk paralyzéru. „Vyzkoušela jsem paralyzér a byl to stejný, praskavý zvuk," doplnila Poláková.

Svědek obžalovaného nepoznal, prý jej nikdy neviděl

Když se její manžel šel podívat ven, slyšel střelbu. „Zdálo se mi to jako krátká zbraň. Byly to tři nebo čtyři rány rychle za sebou, nebylo to tak, že by mezi střelami byla prodleva," doplnil Polák. U domu nikoho neviděl. „Nic jsem neviděl, nic nejelo, nikdo nešel," doplnil Polák. Obžalovaného Michala Krnáče nepoznal. „Nikdy jsem ho neviděl," dodal Polák.

Tělo našel Houskův známý, spolumajitel stavební společnosti RRR Vlastimil Rindoš, který s ním měl domluvenou schůzku. V domě se podle něj svítilo. Čidlo rozsvítilo i okolí garáže. „Viděl jsem něco, co vypadalo jako tělo, přikryté plachtou. Zpanikařil jsem. Zkoušel jsem Romanovi volat, ale nezvedal to," vypověděl loni Rindoš s tím, že pak se snažil kontaktovat Vaňhovou. Ani ta telefon nezvedala, volal proto tehdejšímu náměstkovi chomutovského primátora Martinu Kloudovi. „Řekl jsem mu, co se děje a jel jsem k magistrátu. Tam jsem to Janě (Vaňhové) řekl," doplnil Rindoš. Vaňhová přišla kolem 19:00 k sousedům s tím, že jsou otevřené dveře do garáže. „Viděli jsme na zemi krabičku, která červeně blikala. Zahlédl jsem také obrysy, vypadalo to jako lidské tělo. Pak jsme volali policii," řekl Polák.

Podle obžaloby zastřelil Krnáč Housku loni 18. listopadu před domem v Chomutově, kde politik žil s Vaňhovou. Podle žalobce se na vraždu připravoval. O Houskovi a Vaňhové údajně měsíce zjišťoval informace. Krátce před činem si koupil elektrický paralyzér, kterým prý oběť omráčil. Housku pak čtyřikrát střelil. Podle policie poté prohledal dům.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš