Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Učitel z drsného kraje kroutí hlavou nad nápady ministra Chládka. Proč chtějí místo nebezpečných psychopatů zavřít do vězení děti?

04.12.2014
Učitel z drsného kraje kroutí hlavou nad nápady ministra Chládka. Proč chtějí místo nebezpečných psychopatů zavřít do vězení děti?

Foto: Archiv P. Kaššáka

Popisek: Učitel Petr Kaššák se svými žáky

Nedávná tragédie na střední škole ve Žďáru nad Sázavou, kde psychicky narušená žena ubodala studenta, rozhodně na úrovni škol nevyvanula doztracena. Celkem důkladně se všemi možnými variantami precedentních důsledků a zabezpečení do budoucna zabývá učitel Petr Kaššák ze severních Čech, tedy z kraje, který je pověstný zvýšenou kriminalitou a výskytem „závadových osob". Tohle asi Chládkův rezort slyšet nechce.

Málokdo nezaregistroval značně medializovanou zprávu o útoku schizofreničky Barbory Orlové ve Žďáru nad Sázavou, jehož výsledkem byla tragická smrt jednoho z tamních studentů a zranění dalších tří osob včetně zasahujícího policisty. Učitel z Chomutovska Petr Kaššák, znalý rutinního školského prostředí, by rád otevřel debatu o tom, zda budou řešení, která se obecně jako prevence navrhují, skutečně účinná.

„O jaká opatření se tedy jedná? Například zavedení čipových karet, zavedení kamerových systémů a posílení přímého dohledu u vchodů. Domnívám se, že ani jedno z navrhovaných opatření výrazněji nepřispěje ke zvýšení bezpečnosti na našich školách,“ vyjmenovává s tím, že kromě kritiky uvádí i konkrétní důvody, proč si to myslí. „U vchodů do budov by měli být školníci nebo čipový systém. Na čip budou studenti zapisováni do elektronické třídnice. Takže každý bude muset projít dveřmi na čip a zase za sebou zavřít a nebude na jeden čip chodit několik studentů,“ vyjádřil se mimo jiné před pár dny ministr školství Marcel Chládek.

Dobré vybavení je irelevantní

Připomíná, že incident se stal ve škole, která i podle slov ministra školství patřila knadprůměrně dobře zajištěným školám. „Už tato skutečnost nám může naznačit, že takováto opatření jdou úplně špatným směrem. Na chvíli připusťme, že se všude zavede kamerový systém s čipy. Jednoho dne tento systém ovšem selže a podobná tragédie se zopakuje. Proč? Protože bezpečnostní opatření nebyla dostatečná,“ vysvětluje.

Podle něj by se v takové chvíli přistoupilo k posílení bezpečnostních opatření o stálý fyzický dozor. I ten jednoho dne selže. Například žák pronese přes kontrolu nůž a napadne s ním studenty. Jak budeme reagovat? „Přeci po vzoru USA opatříme školy bezpečnostními rámy. Ale i ty po čase selžou, a tak bude třeba posílit bezpečnost ozbrojenou ochrankou při vchodech do škol, jako je tomu na mnohých školách v již zmíněné Americe,“ připomíná. I toto opatření ale jednoho dne může selhat, a tak půjdeme dál a ozbrojíme i samotné učitele, aby mohli naše bezbranné děti účinně chránit.

„Čistě hypoteticky předpokládejme, že se nám podaří zajistit školní budovy. Na okna umístíme mříže, aby se nikdo nemohl vyhnout kamerám, čipům, psovodům, bezpečnostním rámům a ozbrojené stráži. Ale co například školní hřiště? I tam jsou naše děti v nebezpečí. Postavíme kolem hřišť pětimetrovou zeď s ostnatým drátem, podle možností ji opatříme minovým polem, rozšíříme kamerový systém a na střechu budovy umístíme školního snipera, který naše žáky ochrání před okolním nebezpečenstvím,“ zkouší predikovat budoucí opatření, která také nemusí brát konce.

Zamyslet se proto musíme už teď nad tím, co za všechna ta opatření vlastně dostaneme: Při nejoptimističtější variantě docílíme toho, že k zabití nedojde až ve škole, ale ještě před školou. Co jiná nebezpečí, která číhají ve školách? Například zdravotní? „Co když dojde ve škole k přenosu nějaké vážné choroby, v jejímž důsledku bude ohrožen život žáka. Řešení je nasnadě: Plošné řešení typu povinného nošení roušek, dekontaminační stanice před školami, učitelé povinně plynové masky a v každém krajském městě připravena záložní četa našich vojenských chemiků, a to vše i přesto, že k podobnému incidentu dochází jednou, nanejvýš dvakrát za deset let,“ snaží se sarkasticky napodobit myšlení některých politiků, kteří přicházejí s rádobyúčinnými opatřeními.

To myslíte vážně? Pod dozor patří psychopati, ne naše děti

Kantor z Chomutovska prostě nemůže uvěřit tomu, že v podfinancovaném školství, kde nejsou peníze na pomůcky, učebnice, pracovní sešity, na lavice, na židle, na učitele, na asistentky, na křídy, se teď školský rezort rozhodne profinancovat hrubým odhadem několik stovek milionů na popud přímo ministra. Na bezpečnostní opatření ve školách chce totiž ministerstvo vyčlenit zvláštní dotace.

Podle Kaššáka se musí začít například tím, že se žáci poučí, jak se mají chovat v krizových situacích. „Řada z nich to jednoduše neví. Prospělo by, kdyby je s touto problematikou seznámil třeba třídní učitel. Bylo by to rychlé, levné a přitom srovnatelně účinné,“ míní.

Druhou a zásadnější věcí je podle něj obrácení logiky. „Neizolujme většinovou společnost od několika psychicky narušených jedinců, ale izolujme několik psychicky narušených jedinců od většinové společnosti. Považuji za mnohem efektivnější, levnější i spravedlivější umístit pod dozor kamer a bezpečnostních čipů psychopaty a nikoli naše děti!“ podotýká.

Není levnější zavřít psychopata, než izolovat školy?

V podstatě se tak kloní k postoji ministryně spravedlnosti Válkové. Ta totiž uvedla k tomu, kdo je viník tragédie: „Soud zřejmě nepostupoval dostatečně důkladně, když zkoumal, zda pobyt pacientky v případě jejího propuštění na svobodu bude, či nebude nebezpečný.“ Pokud je někdo nebezpečný svému okolí, tak soud může již dnes ihned nařídit ochrannou léčbu, připomněl pro změnu předseda Úsvitu a poslanec Tomio Okamura.

„Problém je v tom, že orgány státní správy, které mají takové věci sledovat a řešit, jsou absolutně neschopné. Viníkem v takovém případě není jen pachatel či duševně nemocný člověk, ale také společnost, která takovou vraždu kvůli špatně nastavenému systému dopustila,“ uvedl. „Pseudohumanisté budou argumentovat lidskými právy. Ten zavražděný kluk nemá lidská práva? Necháme se tady na ulicích zabíjet psychopaty a necháme si podřezávat krky? Budou psychiatři a soudci beztrestní? Zase se budou ohánět nezávislostí soudů. Jak je možné, že člověka, který už jednou málem vraždil, pustí mezi lidi? Je mi z toho špatně,“ zlobil se senátor ze severočeského regionu Jaroslav Doubrava.

Petr Kaššák v souvislosti s tím nadhazuje otázku. „Možná by stálo za optání, kolik nových ochranných léčeben pro podobně narušené osoby by mohlo vzniknout za cenu navrhovaných bezpečnostních opatření v přibližně 6000 základních a středních školách, zvlášť když k tomu připočteme množství školek, domů dětí a podobných institucí,“ uzavírá myšlenkou, nad kterou by se mělo zamyslet nejen ministerstvo školství se svým utaženým rozpočtem.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš