Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

S Pirátem na palubu EU

S Pirátem na palubu EU

Evropské volby se blíží, pojďme do toho

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za kolik se dá koupit volební hlas Roma? Ukázalo se to nejen v Kadani a Bílině. A není to žádná drahota, čtěte...

13.10.2014
Za kolik se dá koupit volební hlas Roma? Ukázalo se to nejen v Kadani a Bílině. A není to žádná drahota, čtěte...

Autor: ČT

Popisek: V severních Čechách se nakupovaly volební hlasy sociálně slabých za pár stovek, v Chomutově se dokonce rozdávalo občerstvení

Bílina, Kadaň, Lovosice, Litvínov, Chomutov, Nejdek… všude tam se zřejmě kupčilo s volebními hlasy. Padlo už i několik trestních oznámení. A kolik stojí hlas „sociálně slabého“ voliče? Není to žádná láce! Kupčilo se s nimi od 200 do 750 korun!

Již třetí případ údajného kupčení s hlasy voličů prověřují policisté v Bílině na Teplicku. Podle krajské policejní mluvčí Aleny Bartošové dostali oznámení v neděli dopoledne. Protikorupční iniciativy tentokrát pokus o manipulaci voleb v Bílině dokonce i natočily.

V Bílině sklapla past

V Bílině pomohli iniciativě se zdokumentováním manipulace voleb místní obyvatelé. „Využili jsme figuranty, kteří si nechali vyplatit peníze za hlasy od jednoho obchodníka. Lístky potom samozřejmě do uren nevhodili. Zajistili jsme je a společně s dalšími materiály je poskytneme policii,“ řekl ČTK Michal Voda z iniciativy Naši politici. „Zadokumentovali jsme i případ, kdy zaplacený hlas byl skutečně do urny vhozen,“ dodal Voda. Podle informace serveru iDnes.cz dostali figuranti hlasovací lístky se zaškrtnutým hnutím Bílinští sociální demokraté.

Čtěte také:

Neuvěříte, co dělají Romové v Ústí: Používají za bílého dne, nazí, nově postavené vodotrysky jako sprchy! Podívejte se, máme fotky

O údajném kupčení s hlasy voličů se v Bílině mluvilo už týdny před začátkem komunálních voleb. Sociálně slabí údajně dostávali nabídku několika korun za vhozený hlas. Až 500 korun měli podle informací ČTK slíbeno voliči na litvínovském sídlišti Janov. V místním klubu se v pátek večer konala romská zábava, na které se údajné nakupování hlasů voličů mělo domlouvat. Okolí podniku hlídali policisté, kteří namátkově kontrolovali i přicházející. „Jídlo a pití bylo zdarma. Ptali jsme se, kdo to organizuje a jestli je potřeba na to přispět nějakými penězi. Prý ne. Kupčení jsme neviděli,“ řekl ČTK jeden z účastníků.

V Kadani až za 750 korun!

Možné nakupování hlasů především od sociálně slabých voličů prošetřují kriminalisté i v Lovosicích na Litoměřicku, Litvínově na Mostecku a v Chomutově. Za prokázanou považují manipulaci voleb aktivisté i v Kadani na Chomutovsku. Podle Pavla Horáka z organizace Oživení se za hlas ve městě platilo 600 až 750 korun, nákup hlasů údajně organizoval jeden z místních podnikatelů. „Fungovalo to tak, že taxikáři vozili především Romy k volebním místnostem a rovnou jim dávali peníze,“ řekl ČTK Horák s tím, že aktivisté natočili několik záznamů na skrytou kameru a hovořili s místními Romy.

Policie ale podle Bartošové zatím informace o kupčení nemá. „Zatím jsme žádné informace ani podnět, které by ukazovaly na možné ovlivňování voleb, neobdrželi,“ doplnila Bartošová. V Kadani drtivě zvítězila ODS, získala přes 43 procenta hlasů. Podle výsledků, zveřejněných na serveru Volby.cz, zasednou kromě občanských demokratů v tamním zastupitelstvu ještě ČSSD, TOP 09, ANO 2011 a komunisté.

V Chomutově jen za dvě stovky

V Chomutově se na policii obrátily iniciativa Nechceme žít v Palermu a hnutí PRO! Chomutov, podle nichž se kupčení odehrávalo na sídlišti Písečná. Podle aktivistů tam desítky lidí dostávaly nejdřív občerstvení, pak už vyplněný hlasovací lístek a nakonec je místní ochranka odvážela auty. Cena za hlas prý byla 200 či 400 korun, ale vyplněný lístek nikdo z aktivistů neviděl. Podle lídra PRO! Chomutov bylo sociálně slabým tvrzeno, že budou volit Davida Ištoka, který právě za PRO! Chomutov kandiduje. „Hnutí PRO! Chomutov nemá s nákupem hlasů nic společného, naše kandidátka společně se zástupci Iniciativy Nechceme žít v Palermu podala již trestní oznámení na maření voleb,“ uvedl lídr kandidátky Daniel Černý. Trestní oznámení pro pomluvu hodlá podat i Ištok.

V Lovosicích kriminalisté od středy prověřují údajné nakupování hlasů v okolí ubytovny v Nádražní ulici. Na radnici zaznamenali zvýšený zájem o volební lístky, které si tam mohli vyzvednout lidé s trvalým bydlištěm na městském úřadu a žijící právě na ubytovně. O údajném kupčení se mluvilo také ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem a v Teplicích. „Informace jsme prověřovali na místě, protiprávní jednání jsme nezjistili,“ doplnila Bartošová.

Trestní oznámení padlo v Nejdku

První trestní oznámení na maření přípravy a průběhu voleb prošetřuje policie v Nejdku na Karlovarsku. ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí a podle informací ČTK jde o údajné kupčení s voličskými hlasy. „Přijali jsme trestní oznámení a celou záležitost nyní intenzivně prošetřujeme. Probíhají výslechy svědků,“ řekla Krejčí. Informace o údajném kupčení s hlasy se objevily například na sociálních sítích. Podle stránek na Facebooku Chceme změny v Nejdku kupčení potvrzují svědci a známé je i vozidlo, které se na kupčení mělo podílet. Příspěvky naznačují, že kupčení s hlasy souvisí se zakázkou města na svoz a likvidaci odpadu na 20 let.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace