Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za kolik se dá koupit volební hlas Roma? Ukázalo se to nejen v Kadani a Bílině. A není to žádná drahota, čtěte...

13.10.2014
Za kolik se dá koupit volební hlas Roma? Ukázalo se to nejen v Kadani a Bílině. A není to žádná drahota, čtěte...

Foto: ČT

Popisek: V severních Čechách se nakupovaly volební hlasy sociálně slabých za pár stovek, v Chomutově se dokonce rozdávalo občerstvení

Bílina, Kadaň, Lovosice, Litvínov, Chomutov, Nejdek… všude tam se zřejmě kupčilo s volebními hlasy. Padlo už i několik trestních oznámení. A kolik stojí hlas „sociálně slabého“ voliče? Není to žádná láce! Kupčilo se s nimi od 200 do 750 korun!

Již třetí případ údajného kupčení s hlasy voličů prověřují policisté v Bílině na Teplicku. Podle krajské policejní mluvčí Aleny Bartošové dostali oznámení v neděli dopoledne. Protikorupční iniciativy tentokrát pokus o manipulaci voleb v Bílině dokonce i natočily.

V Bílině sklapla past

V Bílině pomohli iniciativě se zdokumentováním manipulace voleb místní obyvatelé. „Využili jsme figuranty, kteří si nechali vyplatit peníze za hlasy od jednoho obchodníka. Lístky potom samozřejmě do uren nevhodili. Zajistili jsme je a společně s dalšími materiály je poskytneme policii,“ řekl ČTK Michal Voda z iniciativy Naši politici. „Zadokumentovali jsme i případ, kdy zaplacený hlas byl skutečně do urny vhozen,“ dodal Voda. Podle informace serveru iDnes.cz dostali figuranti hlasovací lístky se zaškrtnutým hnutím Bílinští sociální demokraté.

Čtěte také:

Neuvěříte, co dělají Romové v Ústí: Používají za bílého dne, nazí, nově postavené vodotrysky jako sprchy! Podívejte se, máme fotky

O údajném kupčení s hlasy voličů se v Bílině mluvilo už týdny před začátkem komunálních voleb. Sociálně slabí údajně dostávali nabídku několika korun za vhozený hlas. Až 500 korun měli podle informací ČTK slíbeno voliči na litvínovském sídlišti Janov. V místním klubu se v pátek večer konala romská zábava, na které se údajné nakupování hlasů voličů mělo domlouvat. Okolí podniku hlídali policisté, kteří namátkově kontrolovali i přicházející. „Jídlo a pití bylo zdarma. Ptali jsme se, kdo to organizuje a jestli je potřeba na to přispět nějakými penězi. Prý ne. Kupčení jsme neviděli,“ řekl ČTK jeden z účastníků.

V Kadani až za 750 korun!

Možné nakupování hlasů především od sociálně slabých voličů prošetřují kriminalisté i v Lovosicích na Litoměřicku, Litvínově na Mostecku a v Chomutově. Za prokázanou považují manipulaci voleb aktivisté i v Kadani na Chomutovsku. Podle Pavla Horáka z organizace Oživení se za hlas ve městě platilo 600 až 750 korun, nákup hlasů údajně organizoval jeden z místních podnikatelů. „Fungovalo to tak, že taxikáři vozili především Romy k volebním místnostem a rovnou jim dávali peníze,“ řekl ČTK Horák s tím, že aktivisté natočili několik záznamů na skrytou kameru a hovořili s místními Romy.

Policie ale podle Bartošové zatím informace o kupčení nemá. „Zatím jsme žádné informace ani podnět, které by ukazovaly na možné ovlivňování voleb, neobdrželi,“ doplnila Bartošová. V Kadani drtivě zvítězila ODS, získala přes 43 procenta hlasů. Podle výsledků, zveřejněných na serveru Volby.cz, zasednou kromě občanských demokratů v tamním zastupitelstvu ještě ČSSD, TOP 09, ANO 2011 a komunisté.

V Chomutově jen za dvě stovky

V Chomutově se na policii obrátily iniciativa Nechceme žít v Palermu a hnutí PRO! Chomutov, podle nichž se kupčení odehrávalo na sídlišti Písečná. Podle aktivistů tam desítky lidí dostávaly nejdřív občerstvení, pak už vyplněný hlasovací lístek a nakonec je místní ochranka odvážela auty. Cena za hlas prý byla 200 či 400 korun, ale vyplněný lístek nikdo z aktivistů neviděl. Podle lídra PRO! Chomutov bylo sociálně slabým tvrzeno, že budou volit Davida Ištoka, který právě za PRO! Chomutov kandiduje. „Hnutí PRO! Chomutov nemá s nákupem hlasů nic společného, naše kandidátka společně se zástupci Iniciativy Nechceme žít v Palermu podala již trestní oznámení na maření voleb,“ uvedl lídr kandidátky Daniel Černý. Trestní oznámení pro pomluvu hodlá podat i Ištok.

V Lovosicích kriminalisté od středy prověřují údajné nakupování hlasů v okolí ubytovny v Nádražní ulici. Na radnici zaznamenali zvýšený zájem o volební lístky, které si tam mohli vyzvednout lidé s trvalým bydlištěm na městském úřadu a žijící právě na ubytovně. O údajném kupčení se mluvilo také ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem a v Teplicích. „Informace jsme prověřovali na místě, protiprávní jednání jsme nezjistili,“ doplnila Bartošová.

Trestní oznámení padlo v Nejdku

První trestní oznámení na maření přípravy a průběhu voleb prošetřuje policie v Nejdku na Karlovarsku. ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí a podle informací ČTK jde o údajné kupčení s voličskými hlasy. „Přijali jsme trestní oznámení a celou záležitost nyní intenzivně prošetřujeme. Probíhají výslechy svědků,“ řekla Krejčí. Informace o údajném kupčení s hlasy se objevily například na sociálních sítích. Podle stránek na Facebooku Chceme změny v Nejdku kupčení potvrzují svědci a známé je i vozidlo, které se na kupčení mělo podílet. Příspěvky naznačují, že kupčení s hlasy souvisí se zakázkou města na svoz a likvidaci odpadu na 20 let.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL