Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Eliščin vrah: Sedativa, trvalý dozor… údajně se pokusil o sebevraždu! Víme, jak hlídá vězeňská služba zabijáky. Čtěte

18.09.2014
Eliščin vrah: Sedativa, trvalý dozor… údajně se pokusil o sebevraždu! Víme, jak hlídá vězeňská služba zabijáky. Čtěte

Foto: TV Nova

Popisek: Do vězeňské nemocnice převezli z vazební věznice Romana K., obviněného z vraždy devítileté Elišky z Klášterce nad Ohří. Je pod sedativy a permanentně hlídán, aby se nemohl pokusit o sebevraždu

EXKLUZIVNĚ Hrozí, že si sáhne na život! Vrah devítileté Elišky je pod sedativy ve vězeňské nemocnici, hlídají ho psychiatři. Dohnaly ho výčitky svědomí, nebo amfetaminová psychóza?

Aby nemohl spáchat sebevraždu, převezla vězeňská služba vraha devítileté Elišky z Klášterce nad Ohří do vězeňské nemocnice. „Stát musí zajistit bezpečnost obviněného tím, že ho umístí v podmínkách, které prakticky vyloučí, aby se dopustil sebevraždy,“ řekla ministryně spravedlnosti Helena Válková televizi Nova, která zveřejnila zprávu jako první.

Strach z krvavé pomsty?

Dozorci se zřejmě obávají, aby Toman K. nenásledoval údajného vraha Aničky z pražské Tróje, který před soudem nikdy nestanul, protože se v cele pankrácké věznice pokusil o sebevraždu oběšením na smyčce z vězeňských tepláků. Ve vážném stavu byl převezen o Vojenské nemocnice ve Střešovicích, kde se však už neprobral z bezvědomí a po dvou dnech zemřel.

Strach z krvavé pomsty, kterou by mu mohli uchystat spoluvězni, mohl dostihnout i obžalovaného z Eliščiny vraždy. Pětadvacetiletý Roman K. mohl totiž děkovat Bohu, že ho dostihli dříve policisté než obyvatelé Klášterce nad Ohří. Mnozí z nich by si s ním totiž vyřídili účty na místě a zřejmě velmi nekompromisně, protože podle všech slušných lidí neexistuje pro jeho bestiální čin ospravedlnění. Podezření, že údajný uživatel pervitinu spáchal hrůzný zločin v tzv. amfetaminové psychóze, veřejnost navíc považuje za přitěžující okolnost. O tom, jak užívání této drogy ovlivňuje chování člověk, jsme již informovali.

Čtěte také:

Ubohou malou Elišku zabil pervitin, který pustil vrahovy sexuální pudy ze řetězu, tvrdí psycholožka. A vypráví...

Jak se hlídá vrah

Jaká konkrétní patření vězeňská služba provedla, aby zabránila případné sebevraždě či násilnému útoku spoluvězňů na obviněného Romana K., k tomu se vězeňská služba odmítla podrobněji vyjádřit. „Každý obviněný je při vstupu do výkonu vazby posuzován z několika hledisek, a pokud vězeňská služba dozná, že by obecně obviněnému hrozilo ze strany jiných osob jakékoli nebezpečí, činí příslušná bezpečnostní opatření, aby takovému riziku předešla. Přijatá opatření nelze s ohledem na bezpečnost konkretizovat,“ sdělila Krajským Listům.cz vrchní komisařka, kapitán Hana Löffelmannová, tisková mluvčí generálního ředitelství Vězeňské služby ČR.

Pokud bezpečnostní důvody vyžadují zvýšený dohled nad vězněnou osobou, je podle Löffemannové vždy ke každému případu přistupováno individuálně. „S nově přijatým obviněným se provádí psychologický pohovor, zaměřený na případné sebevražedné sklony. K eliminaci sebevražedného jednání vězněných osob jsou aplikována opatření, která mají takovému jednání zabránit. Pravidelně se provádějí osobní či vizuální kontroly, v odůvodněných případech se interval těchto kontrol zkracuje. Dále jsou vězněným osobám odňaty nebezpečné předměty a je zajištěna zvýšená intervence odborným personálem věznice, například s psychologem. V nutných případech je obviněný pod neustálým dohledem 24 hodin,“ vysvětluje tisková mluvčí.

Zvláštní režim ve vazbě

Denní režim obviněného ve vazbě se nijak neliší podle typu nařízené vazby. „Vězeňská služba ČR nemá pro tyto případy připravené zvláštní scénáře nebo zvláštní režimy,“ říká tisková mluvčí. O denním režimu výkonu vazby i o přijatých bezpečnostních opatřeních rozhoduje ředitel vazební věznice. „Do denního režimu lze zahrnout: budíček, snídani, vycházku, oběd, realizaci programů s obviněným zaměstnanci VS ČR, večeři, vyčleněný čas ke spánku. Do denního režimu samozřejmě patří další úkony související s dodržováním práv obviněného, deklarovaných v zákoně o výkonu vazby (například návštěvy, zdravotní péče), a úkony orgánů činných v trestním řízení, spojené s trestním řízením v trestní věci obviněného.

Vězeňská služba ČR provádí výkon vazby přesně v souladu se zákonem č. 293/1993 Sb. o výkonu vazby, vyhláškou Ministerstva spravedlnosti ČR č. 109/1994 Sb., kterou se vydává řád výkonu vazby, a dále v souladu s vnitřním řádem vazební věznice. V těchto předpisech je zakotveno, jakým způsobem se přistupuje k výkonu vazby obecně tak, aby byla zachována bezpečnost všech osob ve výkonu vazby, tedy i těch, které spáchaly závažné trestné činy. Umisťování obviněných se zajišťuje v souladu s ustanovením § 6 a § 7 zákona o výkonu vazby. „Vězeňská služba ČR se nebude v tomto případě vyjadřovat k individuálnímu obviněnému,“ dodala kapitánka Löffelmannová.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace