Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šokující! Zavražděná Eliška by nejspíš ještě žila, nebýt amnestie. K jejímu nalákání vrah zneužil ženu a dítě. Jak ho policie dostala? Víme víc

15.09.2014
Šokující! Zavražděná Eliška by nejspíš ještě žila, nebýt amnestie. K jejímu nalákání vrah zneužil ženu a dítě. Jak ho policie dostala? Víme víc

Foto: archiv

Popisek: Nebýt prezidentké amnestie, která pachateli "vyčistila" trestní rejstřík, napotřetí by soud nejspíš odsoudil Romana K. "natvrdo" a Eliška by pravděpodobně byla ještě naživu

Vrahovi devítileté Elišky vymazala trestní rejstřík amnestie, díky tomu dostal potřetí jen podmínku. Navíc zneužil k jejímu nalákání svou přítelkyni s dítětem. Víme, jakou fintou ho policie dostala. Čtěte!

Brutální vražda teprve devítileté Elišky z Klášterce nad Ohří pořádně rozbouřila hladinu veřejného mínění. Většina lidí by ho nejraději viděla na šibenici a kdekdo volá po obnovení trestu smrti. Málokdo však tuší, že by holčička byla nejspíš stále naživu, nebýt státnické velkorysosti. Její vrah totiž pobíhal o svobodě díky amnestii, kterou na rozloučenou s nejvyšším státním úřadem vyhlásil počátkem roku 2013 prezident Václav Klaus.

Velkorysost, která nebyla namístě

Nemakačenko, flákač, feťák, zloděj… taková či ještě horší přízviska mají pro Romana K., obviněného z brutální vraždy dcerky své vlastní sestřenice, lidé z jeho okolí. Muž, který byl podle informací serveru eXtra.cz již několik let trvale přihlášen k trvalému pobytu na radnici a oficiálně žil bez jakéhokoliv zdroje příjmů, byl totiž v minulosti již třikrát trestán.

Tresty odnětí svobody za první dva majetkové trestné činy si dokonce odseděl, jenže prezidentská amnestie v roce 2013 mu záznamy v trestním rejstříku smazala. Za třetí krádež byl tudíž souzen jako doposud netrestaný a nejspíš i díky tomu byl sice odsouzen na deset měsíců, jenže s podmíněným odkladem výkonu trestu na dva roky. Ve chvílích, kdy se z něj stal brutální vrah, byl stále ještě v podmínce.

Zatčený Roman K., jak ho zachytila TV Nova - od pohledného plavovlasého mladíka by nikdo nečekal, že se promění v brutálního vraha bezbranného dítěte

Zatčený Roman K., jak ho zachytila TV Nova - od pohledného plavovlasého mladíka
by nikdo nečekal, že se promění v brutálního vraha bezbranného dítěte

Zneužil ženu a dítě

V případu vyplouvají postupně napovrch další hrůzné skutečnosti. Eliščina babička do poslední chvíle nevěřila, že by její vnučku mohl tak surovým způsobem připravit o život někdo z příbuzných. „Celou noc jsem na tom pracovala, odškrtávala jsem si příbuzný, nevěřím, že by to byl někdo z rodiny. Oni ji všichni měli rádi,“ řekla médiím těsně předtím, než policie oficiálně v tiskové zprávě potvrdila, že z vraždy podezřívá jejího příbuzného. Když se o pár minut později zoufalá paní dozvěděla jméno zadrženého, zhroutila se.„Tomu nemůžu věřit, vždyť on má sám ženu a dítě!“ rozplakala se. Okamžitě šla svému synovci volat, ten ale mobil nebral, protože už byl v rukou policie.

Podle informací serveru doprovázela vraha holčičky ke škole jeho přítelkyně s malým synem. „Řekla mi, že v úterý kolem dvanácté hodiny byla s Romanem i jejich synem před školou. Policii to ale neřekla,“ tlumočila Eliščina zoufalá babička reportérovi Blesk.cz telefonát se synovcovou partnerkou, za níž obviněný podle místních dojížděl do Klášterce několikrát týdně z Chomutova, kde bydlel u své matky. Při setkání s Eliškou před školou ho doprovázela přítelkyně se synem, což zřejmě ještě posílilo dívčinu důvěru. Poté se s nimi ale pachatel rozloučil a odjel se svou obětí autem sám.

Finta, která vyšla

Bratrance Eliščiny matky zatkli policisté poprvé již ve středu, podruhé pak skončil v cele ve čtvrtek ve večerních hodinách. Nejdřív ho odvedli na policejní služebnu v Klášterci, pak ho převezli, pravděpodobně do Ústí nad Labem. Podezřelý putoval do policejní cely, kriminalisté zahájili výslechy, v zájmu vyšetřování však příliš sdílní vůči médiím a veřejnosti nebyli. „Mohu potvrdit, že jsme zadrželi osobu, která je důvodně podezřelá z tohoto zvlášť závažného zločinu. Více informací s ohledem na probíhající úkony v tuto chvíli poskytovat nebudeme,“ oznámila stručně ve čtvrtek večer krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Bez odpovědi zůstala i otázka novinářů, zda skutečně šlo o příbuzného zavražděné.

Podle serveru Tíseň TV byl obviněný Roman K. v hledáčku policie od středy, kdy byl zadržen poprvé. Tehdy ho však ještě pustili, ale sledovali ho. Svým následným chováním a činy pak zřejmě policisty přesvědčil, že se při prvním zadržení nemýlili. Za právě tehdy udělal nějakou chybu, která ho z vraždy usvědčí, to zatím kriminalisté dál tají, aby neohrozili přípravu obžaloby. Rozhodně ale ve čtvrtek večer už šli už najisto a pachatel se po druhém zatčení k hrůznému činu přiznal.

Pomůže i radnice

Atmosféra v Klášterci nad Ohří se už sice trochu uklidnila, jeho obyvatelé se však stále ještě nedokážou ze spáchání tak zrůdného zločinu v jejich bezprostředním sousedství vzpamatovat. Starostka Kateřina Mazánková již kontaktovala Eliščinu babičku a nabídla jí finanční pomoc. Na pohřeb zavražděné dívenky hodlá přispět i několik místních podnikatelů. Obyvatelé Klášterce nad Ohří chtějí osobně poděkovat místní policii a domlouvají se na Facebooku, že hned v pondělí společně vyrazí na policejní stanici. Rychlost a přesnost práce strážců zákona totiž byly v tomto případě opravdu úctyhodné.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská