Žádná náhoda, zastřelil ho jak jelena. Nové informace o vraždě chomutovského bosse Housky, vrahovi hrozí až 20 let
12.07.2014
Foto: archiv
Popisek: Policie prokázala, že vrah Romana Housku nejprve ochromil paralyzérem, a teprve poté popravil
Chomutovský podnikatel Roman Houska nebyl zastřelen náhodou, ale zavražděn, navíc pravděpodobně na objednávku. Kriminalisté mají důkazy, že ho vrah nejprve ochromil. Za nájemnou vraždu mu hrozí až 20 let odnětí svobody.
Obvinění Michala K., který se přiznal k usmrcení kontroverzního chomutovského podnikatele a vlivného člena severočeské ČSSD Romana Housky, policie a státní zástupce překvalifikovali na obvinění z loupežné vraždy. Původně byl podezřelý z úmyslného usmrcení, za což mu podle trestního zákoníku hrozilo 10 až 18 let odnětí svobody. Nyní čelí obvinění z loupežné vraždy, za niž může strávit a katrem 15 až 20 let. Lidovým novinám to potvrdila mluvčí krajské policie v Ústí nad Labem Jana Matonohová.
Zradila ho DNA
Houska byl zavražděn v listopadu 2013 před garáží své vily v chomutovské ulici Kamenný vrch. Jeho tělo našel spoluvlastník stavební společnosti RRR Vlastimil Rindoš, který za ním přišel na domluvenou schůzku. Podezřelého Michala K. z Teplic, který se k činu přiznal a odevzdal vražednou zbraň, policie zadržela 12. března. Na jeho stopu ji přivedl paralyzér, který na místě činu pachatel zapomněl a na němž se našly stopy jeho DNA. Další podrobnosti čtěte ZDE:
Obviněný podle vyšetřovatelů nejméně od loňského dubna sbíral informace o Houskovi i jeho partnerce, bývalé ústecké hejtmance a současné hejtmanově náměstkyni Janě Vaňhové (ČSSD). V jejich společném bydlišti v Chomutově se prý chtěl vydávat za pracovníka zásilkové firmy. Housku nejdříve omráčil elektrickým paralyzérem, a pak ho střelil jednou do břicha a třikrát zblízka do hlavy.

Kontroverzní chomutovský podnikatel Roman Houska byl zastřelen před vlastní garáží
Houska neměl šanci
O vyvrcholení náhodného sporu, o němž se Michal K. snažil přesvědčit vyšetřovatele, rozhodně nešlo, což potvrzují i nashromážděné důkazy. Jeho tvrzení vyvrátila i dubnová policejní rekonstrukce vraždy. Vše nasvědčuje tomu, že byla předem promyšlená, obviněný akci plánoval a střílel až na omráčenou ležící oběť. Paralyzérem se obviněný takzvaně pojistil, Houskovi nedal sebemenší šanci na obranu.
Podle policie si pachatel přinesl s sebou vojenskou celtu, kterou Houskovo tělo přikryl, a pak dům Housky a Vaňhové důkladně prohledal. Zatím ale stále ještě není jasné, co a zda vůbec něco z jejich domu odnesl. „Loupežný motiv mi přijde na vodě. Myslím si, že to byla objednávková vražda,“ řekla k případu Lidovým novinám poslankyně Marie Benešová, jejíž advokátní kancelář hájí Houskovu životní partnerku Janu Vaňhovou, která v případu vystupuje jako poškozená. „U pitvy bylo prokázáno, že mu paralyzér přiložil do podpaží, čímž ho dostal k zemi. Pak střílel. Popravil ho jako jelena,“ citují LN bývalou nejvyšší žalobkyni.
Mravenčí práce policistů na objasňování případu zřejmě jen tak neskočí. O tom, že by mu někdo za vraždu zaplatil, obviněný Michal K. mlčí a vypátrat objednavatele Houskovy smrti nebude vůbec snadné.
Kmotrova kariéra
Houska patřil k bossům severočeského politicko-podnikatelského polosvěta, i díky němu získal Chomutov přezdívku české Palermo. Podle několika nezávislých zdrojů se Houska chlubil, že má kompromitující materiály na vlivné lidi z politiky a byznysu v Ústeckém kraji, a znalci místního polosvěta mu dávali pouze dvě možnosti – kriminál, nebo smrt.

Chomutovské sídlo podnikatele Romana Housky a exhejtmanky Jany Vaňhové
Houska se vyšvihl na žebříček kontroverzních severočeských podikatelů hned po listopadu 1989, kdy ho policie podezírala z provozování sítě nevěstinců na severu Čech a jeho tehdejší společník byl za kuplířství odsouzen. Poté byl obžalován, že měl v 90. letech vydírat a vyhrožovat podnikatelům, kteří se účastnili dražeb budov, které chtěl získat pro sebe. Stíhání se ale příliš vleklo, takže je krajský soud v roce 2005 zastavil. Téhož roku ho jeho spolustraník Jan Piegl označil za „neodsouzeného vyděrače“. Poukázal na nejasný způsob, jakým Houska zbohatl v roce 1997 na prodeji pozemků pro chomutovský Globus, a obvinil ho z rozkrádání krajského rozpočtu. Houska na něm vysoudil omluvu. V roce 2003 najel Houska autem na strážníka, soud ho nejprve potrestal roční podmínkou, odvolací krajský soud ale rozsudek zrušil s tím, že šlo jen o přestupek. Ani za ten ale nebyl potrestán, protože ho magistrát ‚nestihl‘ projednat v roční zákonné lhůtě. Čelil i podezření z úplatkářství – podnikatel Jan Šámal z Bíliny ho v roce 2007 obvinil, že po něm chtěl úplatek 250 000 korun za zajištění vítězství v konkurzu na provozování parkovišť v centru Chomutova.
Houska s Vaňhovou žili na vysoké noze a s jejich jmény byly spojovány některé problematické dotace a veřejné zakázky v severních Čechách. Navíc byly krátce před vraždou zatčeny, či dokonce odsouzeny osoby z vedení kraje a regionálního operačního programu, které Houska do funkcí instaloval. Houska tak mohl někomu dlužit, nebyl schopen dostát závazkům, a to mafie neodpouští.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adina Janovská