Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Harryho chomutovské postřehy: Šlendrián za evropské milióny

14.02.2013
Harryho chomutovské postřehy: Šlendrián za evropské milióny

Foto: Město Chomutov

Popisek: Chomutov, ilustrační foto

O tom, že mnoho desítek let stará sídliště zaslouží revitalizaci, není asi třeba pochybovat. A když všespásná EU dává peníze, tak proč toho nevyužít.

Zvláště pak, pokud se podaří nějakou tu sumičku z těchto peněz ulít na soukromá a stranická konta, což se v našem kraji daří tak dokonale, že nakonec bylo zastaveno proplácení peněz z regionálních programů. To je věc jedna, věc druhá je, co se za ten zbytek peněz, který zůstane, udělá a hlavně jak.

V poslední době se v tisku objevilo několik článků a upozornění na mizernou kvalitu odvedených prací na nově vybudovaném Cachtátku. Konečně, problémy už byly při samotné výstavbě, což vyústilo v havárii střechy. Už proto by se dalo očekávat, že zbývajícím pracím a provedení bude věnována zvýšená kontrola, potažmo a především pak ze strany investora. Jak vidno z reakcí návštěvníků, tak tomu asi tak úplně nebylo. A asi je to v našem městečku statutárním běžné. Odpovídá to takovému tomu rčení, že z cizího krev neteče.

Prostě ty prachy jsou, tak se zadají se práce spřízněné firmě, ať tam něco udělá. Jak a v jaké kvalitě je celkem nepodstatné. Hlavně aby se vlk nažral a koza zůstala celá a nezapomenout na pamětní cedulku. Občanům bude připomenuta štědrost EU, bez které bychom se asi v našem městečku statutárním evidentně nezmohli ani na obyčejný pšouch.

V závěru loňského roku proběhla na sídlištích od Březenecké po Písečnou akce s názvem „Revitalizace veřejného prostranství sídliště v Chomutově 2012". V rámci této akce, bratru za 47 miliónů (cituji)"došlo k rekonstrukci a vybudování nových chodníků pro chodce. Došlo k rekonstrukci stávajících autobusových zastávek a přilehlého okolí. Byly vystaveny (???) nové parkovací plochy. Došlo k vybudování dvou sportovišť pro mládež u základních škol Písečná a Zahradní" (konec citátu).

Jako občan žijící a pohybující se v sídlišti jsem měl celkem dobrou možnost pozorovat probíhající práce, zvláště pak na rekonstrukci zastávky Kamenná. Práce probíhaly skutečně intenzivně, dělníci tak kmitali od božího rána až do večera, někdy dokonce i o víkendu. Nejprve byla odstraněna stará střecha zastávky, potom byla opískována a znovu natřena konstrukce zastávky, instalována nová střecha a potom byla provedena kompletní rekonstrukce chodníku vedoucího od zastávky ke Kamennému vrchu, resp. k přivaděči. Zároveň byly instalovány dvě nové lampy veřejného osvětlení, které zde skutečně chyběly. V závěru prací došlo i k částečné rekonstrukci schodiště. Možná že byly provedeny i další práce, kterých jsem nevšiml.

Nevím, jestli proběhlo nějaké slavnostní stříhání pásek za účasti vedení města. Asi ne, nikde jsem žádnou fotku a propagandu neviděl. V tom je přeci jenom stávající primátor maličko střízlivější na rozdíl od VI. K každém případě, podle zápisu k 30.11.2012 město všechny akce převzalo a podle zápisu by na akci zastávka Kamenná zbývalo "pouze" dokončit terénní úpravy, opravit nátěry a dokončit barevný povrch podchodu. Jinak by mělo být vše OK. Mělo, ale není.

Nové lampy krásně svítily cca týden, než někdo ukradl kus přívodního kabelu. Za zloděje samozřejmě firma, která rekonstrukci prováděla, nemůže, ale zcela evidentně vytvořila pro tato živly lákavou nabídku tím, že kabelový výkop byl zaházen jen naoko, část chráničky s kabelem vyčnívala až na povrch terénu. No bodejť by sběrači kovů takovou nabídkou pohrdli. Takže večerní chůze na Kamenný vrch se stala záhy opět dobrodružstvím. Kdo nechtěl použít temný chodník a zvolil chůzi po schodech mohl dopadnout jako já. Hned při prvním použití opraveného schodiště jsem si totiž přivodil docela slušný výron. I když je v protokolu napsáno, že při rekonstrukci byly dodržený všechny předpisy a normy, s ČSN a výškou schodů se firma RRR evidentně nezabývala. A ani to evidentně neřešili přejímací technici. Ani dlažba na mezipatrech schodiště není položena zrovna nejkvalitněji, místy jsou již nyní viditelné propadliny. V protokolu se píše o rekonstrukci osvětlení podchodu. Není mi však jasné, proč také nebyla provedena rekonstrukce osvětlení samotných zastávek. Potažmo pokud byla rekonstruována celá konstrukce a sundaná střecha.

Nevím, kolik z celkové částky 47M stála právě rekonstrukce zastávky Kamenná, ale na těch pár nových zářivkových svítidel by se v těch miliónech pár tisíc snad najít dalo. A možná také na opravu přívodu, protože tak jak je to provedeno nyní, tak je to úplně stejné jako s kabelem k lampám. O normách nemluvě. Je pravdou, že zvláště ve stavebnictví se málo co povede napoprvé a nedodělky a jejich odstranění jsou víceméně běžnou záležitostí, ale určitě by měly být řádně podchyceny a řešeny. Co se ale v případě našeho městečka tak úplně neděje. A myslím si, že za ty peníze, co to stálo, by se řešit to mělo a předané dílo by mělo být stoprocentní.

P.S. : Lampy u chodníků už novu svítí. Výkop je však zasypán opět pouze tak na oko, šlendriánsky.

(zdroj: Harryho chomutovské postřehy, blog)

Vložil: Redaktor KL