Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Válka mafií na severu? Napřed vražda kmotra z ČSSD, pak loupež v domě spřízněného politika ODS, který je v base

20.11.2013
Válka mafií na severu? Napřed vražda kmotra z ČSSD, pak loupež v domě spřízněného politika ODS, který je v base

Foto: parlamentnilisty.cz

Popisek: Zavražděný Roman Houska

Vlivný severočeský sociální demokrat Roman Houska byl v pondělí večer nalezen v garáži své chomutovské vily s prostřelenou hlavou. Jeho tělo mělo být přikryto celtou. Houska, který byl považován za kontroverzní osobu politiky i byznysu na Ústecku, byl partnerem bývalé ústecké hejtmanky Jany Vaňhové. To ale není vše: Nejprve vražda vlivného člena ČSSD Housky a přes noc prý i vykradení domu bývalého senátora za ODS, nyní uvězněného Alexandra Nováka. Ti dva spolu prý dlouho podnikali… To je informace, kterou Parlamentní listy.cz získaly přímo v Chomutově.

Informaci o vraždě Housky jako první přinesl v pondělí večer server Novinky.cz. Parlamentním listům.cz pak ještě během večera vše potvrdily i zdroje z policejního vyšetřování. V úterý ráno pak smrt vlivného sociálního demokrata potvrdily i vyšetřovací orgány.

Houska měl být zastřelen v Chomutově v ulici Kamenný vrch, kde bydlí. Mělo k tomu dojít kolem devatenácté hodiny. Jeho partnerka a bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová v té době měla být na stranické schůzi. V jejím průběhu měla být informována o zavraždění svého partnera, ovšem nikoliv policií. Vaňhová následně jednání opustila a nyní se k věci odmítá vyjadřovat.

V úterý ráno pak Houskovu smrt potvrdilo i státní zastupitelství. „Mohu potvrdit, že Roman Houska zemřel násilnou smrtí,“ uvedl krajský státní zástupce v Ústí nad Labem Jan Jakovec. Policie informovala, že byla nařízena soudní pitva a probíhá ohledávání místa činu. Celá ulice Kamenný vrch v Chomutově měla být uzavřena.

Housku údajně v garáži jeho domu objevil jeden ze spolustraníků. Podle serveru Novinky.cz se mělo jednat o Vlastimila Rindoše, majitele chomutovské stavební firmy, který měl s Houskou domluvenou schůzku. Jeho tělo mělo být přikryté celtou a vše prý nasvědčuje, že jej přikryl vrah. Ten měl ve vile hledat nějaké dokumenty, čemuž nasvědčuje i fakt, že bylo po celém domě rozsvíceno.  

„Bydlím tady v ulici, střelbu jsem ale neslyšel. Prý pana Housku nalezli s prostřelenou hlavou u garáže,“ cituje deník Právo jednoho ze sousedů.

„Ještě okolo páté jsem ho viděl, jak jel kolem na čtyřkolce,“ sdělil jiný ze sousedů serveru Deník.cz. Jiný soused k Houskově smrti uvedl: „Znal jsem ho dvacet, pětadvacet let. Slušný chlap, nikdy žádný problém, ani tady v ulici si na nic nehrál.“ „Vychoval tři dcery, tak jakýpak gauner?“ měla dodat jeho žena.

Foldyna: Tohle je tedy síla. Asi za tím bude obchod

Deník.cz přinesl bezprostřední reakci dalšího významného severočeského sociálního demokrata Jaroslava Foldyny: „Naposledy jsem ho viděl při hlasování ústředního výkonného výboru, kde se jednalo o tzv. puči. Nikdy jsem nepatřil k jeho fanklubu, ale tou zprávou jsem otřesený,“  měl uvést poslanec ještě v pondělí večer.

„Pro ČSSD to není dobrá zpráva. Vrhá to na ni špatné světlo, co má mezi sebou za lidi. Určitě to však s politikou nesouvisí, nebo zcela okrajově. Houska byl výbušný a kontroverzní, nedivil bych se, kdyby mu dal někdo přes hubu, ale tohle je tedy síla. Spíš to bude mít souvislost s jeho osobními a podnikatelskými vazbami,“ dodal Foldyna, který měl s Houskou časté rozepře.

Například v roce 2005, kdy byl Foldyna sesazen z funkce krajského předsedy strany, mělo mezi oběma málem dojít k fyzickému střetu. Později však oba celou věc interpretovali jako běžnou rozepři.  

„Teď jsem si to přečetl, před třemi minutami. Nic o tom nevím, já s těmi lidmi nejsem vůbec ve styku,“ komentoval jeho zastřelení Jiří Paroubek. Bývalý předseda ČSSD byl spolu se svým spojencem z Ústeckého kraje Petrem Bendou s Houskou v častých střetech.

Houska se s Bendou dlouhodobě přetahoval o vedení v ústecké ČSSD a o Paroubkovi v roce 2010 řekl, že je novodobou obdobou sovětského politika Lavrentije Beriji. Expředseda ČSSD se soudil, soudy všech instancí ale nakonec řekly, že výrok je urážlivý, ale Paroubek by jej jako veřejný činitel měl unést.

Odvrácená tvář ČSSD

Vražda vlivného člena ČSSD Romana Housky je podle senátora Vladimíra Drymla začátek nové éry v politice. „Smrt Romana Housky jasně ukázala odvrácenou tvář ČSSD, spojenou se záhadným financováním kampaní a napojením na evropské peníze i podporu podivných krajských projektů. Jednalo se o velmi významného člena ČSSD a ukazuje se, že mafiánské praktiky vyplouvají na povrch! Nyní aby se bála také bývalá hejtmanka kraje Jana Vaňhová", varuje senátor.

Právě Vladimír Dryml při svém odchodu z ČSSD v roce 2012 před podobnými důsledky varoval a odmítal dále setrvat ve straně, která v krajích prokazatelně obchodovala se státními penězi a dotacemi. „Situace, která právě nastala, nemá v České republice obdoby", říká šokovaný senátor.

Podnikatel s pestrou minulostí

Roman Houska se do konfliktu se zákonem dostal několikrát již dříve. Opakovaně byl popotahován za přečiny související s řízením vozidla. V roce 2003 měl přejet nohu strážníkovi, který jej chtěl pokutovat za špatné parkování. Houska tvrdil, že si strážník nohu pohmoždil, když mu kopal do auta, ovšem nakonec bylo jednání překvalifikováno na přestupek. V roce 2012 mu pak byl zabaven řidičský průkaz, když se odmítl podrobit zkoušce na alkohol.

Pochybnosti vzbuzovaly též některé Houskovy podnikatelské aktivity. Zpochybňován byl především způsob, jakým v roce 1997 zbohatl na prodeji pozemků pro chomutovský hypermarket Globus. Pochybnosti vzbuzovaly i další Houskovy obchodní praktiky, které někteří označovali za vydírání. V devadesátých letech měl vyvíjet velmi brutální nátlak na podnikatele, kteří se chtěli účastnit dražeb budov, o které měl zájem.

Spolustraník Jan Piegel zato Housku označil za „neodsouzeného vyděrače“ a obvinil jej z rozkrádání krajského rozpočtu. Houska se soudil a v roce 2005 se domohl na kolegovi omluvy.   

V roce 2008 byla Houskova partnerka Jana Vaňhová zvolena hejtmankou Ústeckého kraje, později se jeho souboj s Petrem Bendou vyřešil odchodem Bendy a Jiřího Paroubka z ČSSD. Jeho nástupci Arno Fišerovi Benda bezprostředně po zvolení daroval pětilitrovu láhev dvanáctileté whisky.  Po loňských volbách Vaňhová uhájila funkci ve vedení kraje a stala se vicehejtmankou.

Z buldozeru je malý traktůrek

Rázný Severočech Roman Houska několika svými výroky zaujal i na serveru ParlamentníListy.cz. Pro náš server byl určen i jeho slavný „berijovský“ výrok o Jiřím Paroubkovi, který se dostal až k soudu, po kterém bývalý předseda ČSSD znechuceně prohlásil, že naše soudy jsou na úrovni Kyrgyzstánu či Zimbabwe. Houska v září 2011 doslova uvedl: „Paroubek, to je novodobý Berija. Dokáže rozložit demokratický systém kdekoliv, kam se svou suitou veksláků a ranařů vstoupí.“

Na začátku roku 2012, když se objevila falešná webová stránka jeho partnerky Vaňhové s odkazy na gay porno, pak Houska naznačoval, že vše je dílem Paroubka a Bendy. „Máme indicie, které vedou do paroubkovsko-bendovsko-dimunovské dílny,“ naznačil. A pak se Paroubkovi vysmál, že někdejší hvězda pražské politiky má na Ústecku zapotřebí takové podpásovky. „Z velkého pražského buldozeru jsme tady v Ústí udělali malý traktůrek. Severní vítr je krutý,“ poznamenal Benda.

Když Jiří Paroubek s Petrem Bendou opouštěli ČSSD  a do své nové strany NS-LEV 21 si odvedli značnou část členské základny severočeské ČSSD, Houska nad tímto pročištěním strany vyjádřil radost. „Paroubek teď dělá, jako že je čistý anděl, a v podstatě všechny ty lidi, se kterými byly problémy ve straně - a bylo tam přitom i podezření z nabírání černých duší - tak ti, co se neuměli ani podepsat, nyní přešli k Jiřímu Paroubkovi,“ uvedl.

Když pak Paroubkova nová strana pořádala sjezd, Houska poukázal, že značná část účastníků pocházela z jedné vesnice, do které se svými nábory Petr Benda s oblibou sahal již v minulosti. „To nebyl žádný celonárodní sjezd, to byla jedna vesnice z Lounska plus asi dvacet jeho starých kamarádů,“ oglosoval zasedání.

Houska pro Parlamentní listy.cz komentoval například i loňské zatčení středočeského hejtmana z ČSSD Davida Ratha. „Pokud si pravice myslí, že pomocí ambiciózních státních zástupců dosáhne likvidace levice v regionech, pak se hrozně přepočítala, přispěje tak jen k radikálnímu zrudnutí, nikoliv zmodrání krajů,“ varoval tehdy.

Vykradený dům odsouzeného Nováka

„Ano, prý ho vykradli," sdělil naší redakci zdroj obeznámený s chodem města. Vzhledem ke strachu, který prý nyní panuje na Ústecku, ale nechtěl říci bližší podrobnosti. Skoupí na slovo byli i policejní mluvčí.

Co nám potvrdily hned dva zdroje, vražda Romana Housky a údajné vykradení Novákovy vily by spolu mohly souviset. Oba prý společně mnoho let podnikali.

Alexandr Novák, někdejší senátor ODS, je nyní ve věznici. 14. prosince 2010 mu uložil chomutovský soud podmínku dva roky a pokutu pět miliónů korun. Novák byl uznán vinným za přijetí cca 40milionového úplatku za prodej plynárenských a energetických akcií společnosti Severočeská plynárenská a Severočeská energetika Děčín německé společností VNG-Verbundenz Gas.

Novák od té doby odmítal nastoupit do vězení s tím, že to neumožňuje jeho zdravotní stav. Koncem března 2013 chomutovský soud rozhodl, že Novákovi zdravotní stav nebrání v nástupu do vězení. 2. dubna letošního roku jej policie zadržela z obavy, že by se mohl snažit před trestem uprchnout do USA, a převezla jej do teplické věznice.

Náš zdroj nám k tomu sdělil: „Už proběhly výslechy, u Nováka doma prý bylo mnoho cenných předmětů. Prý toho měl kila!“

Jakub Vosáhlo

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová