Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zázrak v ruinách. V česko-německém pohraničí vzkřísili život v zaniklé obci

29.08.2018
Zázrak v ruinách. V česko-německém pohraničí vzkřísili život v zaniklé obci

Foto: konigsmuhle.cz

Popisek: Zaniklá krušnohorská osada Königsmühle

Většina uměleckých festivalů se rozrůstá do obludných rozměrů a jejich pořadatelé se chlubí rekordy návštěvnosti. Často jde ale o nesmyslnou rozbujelost a snížení komfortu návštěvníků. Musí vystát fronty na vstupenky a na mnohé atraktivní koncerty či projekce se stejně nedostanou. To většinou nehrozí téměř neznámým festivalovým projektům, které si vystačí se svým okruhem věrných fanoušků. Jedním z nich je i festival, který se o víkendu konal již posedmé v zaniklé krušnohorské osadě Königsmühle.

Ten, kdo jej navštíví, je až zaskočen jeho pohádkovou atmosférou a zázračným poklidem. Než se ovšem na místo činu dostane, musí se vydat na dobrodružnou, dva kilometry dlouhou cestu překrásnou přírodou Krušných hor. Vede po polní cestě a do poslední chvíle si nejspíše nikdo není jistý, zda jde správným směrem. Na obzoru dlouho vidí jen oblohu a kolem dokola obří kola slisované slámy. Najednou se ale objeví první stany a postavy, signalizující, že se zde přece jenom něco děje.

Všechny báječný věci

A děje se toho dost a dost. Víkendový program byl vyhrazen tak jako vždy tzv. sudetskému landartu, na němž umělci z Čech i sousedního Německa využívají tradiční přírodní materiály, především kámen a dřevo. V plenéru se pak ocitají jejich výsledné artefakty a jako jedno velké umělecké dílo nakonec působí celý prostor bývalé obce Königsmühle (Královský mlýn). Kdysi v ní stálo šest domů, v nichž bydlelo 57 obyvatel, dnes někdejší život připomíná pouze několik romanticky působících ruin. Kromě výtvarníků zde účinkují i různé hudební formace či divadelní soubory. Letos například obstaralo finále třídenního festivalu Západočeské divadlo v Chebu s představením Všechny báječný věci. Pestrý program nabídl i další báječné věci, například vystoupení folkaře Jiřího Smrže, držitele dvou Andělů v kategorii folk and country. Mimochodem, tento osobitý zpěvák se živí jako dřevorubec.

Utajené hvězdy

V Königsmühle se představili i tvůrci velmi originálních disciplín, například jeden z hlavních představitelů tzv. stonebalancingu, landartista Ruda Wayp Novák. Divákům předvedl, jaká kouzla se dají dělat s kameny jejich vyvažováním a vršením do téměř nemožných pozic. Další skutečnou hvězdou se stala německá designérka Franziska Agrawal z Mnichova, která za své landartové  metody získala řadu mezinárodních ocenění. Navíc je lektorkou jógy a názorně to předvedla i v Königsmühle.

Krušnohorci a Krušnoholky

Z domácích hostů se představili především nefalšovaní Krušnohorci. Patří k nim například osobitá zpěvačka Jana Lota, která prožila dětství v obci Háj, nacházející se v samotné blízkosti Königsmühle. Loni vydala úspěšné album Do Světla a letos chystá nové, na němž představí zajímavé osobnosti tohoto regionu. K nim patří i cestovatelka a profesionální stopařka vlků Štěpánka Kadlecová, známá jako Krušnoholka.

Jednou z hlavních osobností festivalu Königsmühle je landartista a kulturolog Petr Mikšíček, který  o svém projektu říká: „Téma mám jasné. Jsou to lidé v krajině a krajina v lidech. Mění se forma: knihy, výstavy, weby, filmy, landartové instalace. Chuť zkusit všechno a objevit v těch formách dveře do další dimenze tvorby.“

Vložil: Adéla Hofmanová