Zázrak v ruinách. V česko-německém pohraničí vzkřísili život v zaniklé obci
29.08.2018
Foto: konigsmuhle.cz
Popisek: Zaniklá krušnohorská osada Königsmühle
Většina uměleckých festivalů se rozrůstá do obludných rozměrů a jejich pořadatelé se chlubí rekordy návštěvnosti. Často jde ale o nesmyslnou rozbujelost a snížení komfortu návštěvníků. Musí vystát fronty na vstupenky a na mnohé atraktivní koncerty či projekce se stejně nedostanou. To většinou nehrozí téměř neznámým festivalovým projektům, které si vystačí se svým okruhem věrných fanoušků. Jedním z nich je i festival, který se o víkendu konal již posedmé v zaniklé krušnohorské osadě Königsmühle.
Ten, kdo jej navštíví, je až zaskočen jeho pohádkovou atmosférou a zázračným poklidem. Než se ovšem na místo činu dostane, musí se vydat na dobrodružnou, dva kilometry dlouhou cestu překrásnou přírodou Krušných hor. Vede po polní cestě a do poslední chvíle si nejspíše nikdo není jistý, zda jde správným směrem. Na obzoru dlouho vidí jen oblohu a kolem dokola obří kola slisované slámy. Najednou se ale objeví první stany a postavy, signalizující, že se zde přece jenom něco děje.
Všechny báječný věci
A děje se toho dost a dost. Víkendový program byl vyhrazen tak jako vždy tzv. sudetskému landartu, na němž umělci z Čech i sousedního Německa využívají tradiční přírodní materiály, především kámen a dřevo. V plenéru se pak ocitají jejich výsledné artefakty a jako jedno velké umělecké dílo nakonec působí celý prostor bývalé obce Königsmühle (Královský mlýn). Kdysi v ní stálo šest domů, v nichž bydlelo 57 obyvatel, dnes někdejší život připomíná pouze několik romanticky působících ruin. Kromě výtvarníků zde účinkují i různé hudební formace či divadelní soubory. Letos například obstaralo finále třídenního festivalu Západočeské divadlo v Chebu s představením Všechny báječný věci. Pestrý program nabídl i další báječné věci, například vystoupení folkaře Jiřího Smrže, držitele dvou Andělů v kategorii folk and country. Mimochodem, tento osobitý zpěvák se živí jako dřevorubec.
Utajené hvězdy
V Königsmühle se představili i tvůrci velmi originálních disciplín, například jeden z hlavních představitelů tzv. stonebalancingu, landartista Ruda Wayp Novák. Divákům předvedl, jaká kouzla se dají dělat s kameny jejich vyvažováním a vršením do téměř nemožných pozic. Další skutečnou hvězdou se stala německá designérka Franziska Agrawal z Mnichova, která za své landartové metody získala řadu mezinárodních ocenění. Navíc je lektorkou jógy a názorně to předvedla i v Königsmühle.
Krušnohorci a Krušnoholky
Z domácích hostů se představili především nefalšovaní Krušnohorci. Patří k nim například osobitá zpěvačka Jana Lota, která prožila dětství v obci Háj, nacházející se v samotné blízkosti Königsmühle. Loni vydala úspěšné album Do Světla a letos chystá nové, na němž představí zajímavé osobnosti tohoto regionu. K nim patří i cestovatelka a profesionální stopařka vlků Štěpánka Kadlecová, známá jako Krušnoholka.
Jednou z hlavních osobností festivalu Königsmühle je landartista a kulturolog Petr Mikšíček, který o svém projektu říká: „Téma mám jasné. Jsou to lidé v krajině a krajina v lidech. Mění se forma: knihy, výstavy, weby, filmy, landartové instalace. Chuť zkusit všechno a objevit v těch formách dveře do další dimenze tvorby.“
Vložil: Adéla Hofmanová