Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Olympiáda v Koreji

Olympiáda v Koreji

Přibývají medaile, odehrávají se tu dramata,a to nejen sportovní.

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Masopust vrcholí, konec legrace a obžerství se blíží. Švejk řádil v Kadani

10.02.2018
Masopust vrcholí, konec legrace a obžerství se blíží. Švejk řádil v Kadani

Autor: AH

Popisek: V Kadani se masopust koná pod vedením Josefa Švejka

Stále častěji se do českých měst a obcí vrací oslavy Masopustu, tedy období lidových veselic, karnevalů a plesů a v neposlední řadě hodování. Jako vždy bylo zahájeno na Tři krále a skončí tento týden Popeleční středou, letos shodou okolností na Svátek zamilovaných. Poté čeká křesťany až do Velikonoc přísný čtyřicetidenní půst. Ten ale na rozdíl od masopustních radovánek drží dnes již málokdo.

Oslavy českého Masopustu se dokonce dostaly na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví Unesco. Zasloužili se o to především obyvatelé několika obcí na Vysočině, kde po staletí udržují oblíbené masopustní Obchůzky s unikátními maskami a rituály. Průvod maškar zde není nahodilý, jak tomu bývá zvykem jinde, ale podléhá přísným pravidlům. Masky se dělí na červené a černé, nebo pěkné a šeredné. První pochoduje Laufr se Ženuškou, následuje Muzika, Turci, Kominíci, Ras s Kobylkou, Bába s dědkem, apod.

Masopust v Kadani

Masopust se Švejkem

Každý region má dnes svoji vlastní verzi masopustních oslav. Jednu z nejzdařilejších vytvořili v roce 2005 v pohraničním královském městě Kadani. Její specifikum spočívá v tom, že má celý C.K. Masopust prvorepublikový ráz a koná se pod vedením Josefa Švejka. Navíc zde namísto obvyklé basy pochovávají Moranu. Také letos se sešlo na historickém náměstí obrovské množství lidí z celého regionu, protože kadaňský Masopust nemá široko daleko obdoby. Velký průvod tvořily tradiční masky, z nichž největší pozornost opět vzbudila hrůzu nahánějící Smrtka, ale nezanikla ani řada jiných svérázných postaviček. Diváky asi nejvíc pobavila parta opilců v obřím dětském kočárku, která škemrala po kolemjdoucích něco k pití. A vždy uspěla. Aplausu se dočkala i řeznická kapela Brass Band na žebřiňáku, parádně hrající do kroku.

Drsný konec Morany

Poté co se průvod patřičně předvedl davům na náměstí, zamířil v doprovodu  muzikantů na nábřeží k řece Ohři, aby zde byla za účasti dalších několika stovek přihlížejících pohřbena Morana. A to velmi drsně. Napřed byla zapálena, potom zastřelena C.K. vojáky desítkami ran a nakonec ji utopili. V další části programu se pak konala masopustní veselice na náměstí, stylově vyzdobeném velkými maskami. V množství stánků samozřejmě nechyběly tradiční masopustní pokrmy, kromě koblih a dalšího tradičního pečiva také zabijačkové speciality a řada jiných dobrot, od placek s povidly až po placky bramborové a zelné. Pivo a medovina tekly proudem, obzvlášť v chladném a nevlídném počasí. Je jen škoda, že k zaručeně pravé masopustní atmosféře tentokrát chyběl sníh. Ten si letos dopřáli jenom v horských obcích Krušných hor.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace