Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zákaz kouření: Tržby v restauracích a hospodách klesly o desítky procent, říká Marek Benda z ODS a navrhuje řešení

komerční sdělení 20.10.2017
Zákaz kouření: Tržby v restauracích a hospodách klesly o desítky procent, říká Marek Benda z ODS a navrhuje řešení

Autor: marekbenda.cz

Popisek: Marek Benda

Už při schvalování protikuřáckého zákona varovali odpůrci před negativními dopady jeho přijetí na provozovatele hospod a barů. Realita ale předčila i pesimistická očekávání. A podle všeho to nejhorší přijde s příchodem zimy. Nezanedbatelné jsou i projevy zákazu kouření v situacích, které nikdo nepředvídal, a které způsobují podnikům významné finanční ztráty. Na malých obcích spadly tržby pohostinským zařízením až o třetinu a útěky z hospod se zdvojnásobily.

Největší obavy z poklesu tržeb měli hospodští a provozovatelé barů. Nikdo nezpochybňoval, že k určitému poklesu opravdu dojde. Překvapením ale je, jak drastický úbytek hostů nastal. „Nejtvrději dopadl zákaz kouření na nejohroženější a zároveň nejpočetnější skupinu zařízení. Jde o hospody, hospůdky, bary a vinárny. Jedná se o podniky, které měly svoje stále hosty a štamgasty,“ upřesňuje odpůrce protikuřáckého zákona, poslanec Marek Benda (ODS).

Samé ztráty

Podle hospodských se už během srpna, prvního měsíce, kdy zákon vešel v platnost, propadly tržby o desítky procent. Na malých obcích až o 30 %. Dalším a překvapujícím dopadem je nárůst útěků bez placení. I přesto, že se to nyní může zdát logické, tak v argumentační smršti během schvalování s tímto projevem nikdo nepočítal. Počet útěků bez placení se totiž zdvojnásobil a způsobuje tak provozovatelům hospod a barů další ekonomické ztráty.

Se zimou přijde další pokles tržeb

Situace se ještě zhoršila v září, kdy stát začal v případě porušení zákona vymáhat pokuty. Podle některých hospodských byl za září pokles tržeb téměř o polovinu. A to pořád není vše. S příchodem zimy bude ochota zákazníků kouřit venku ještě menší. „Všichni hospodští, se kterými jsem mluvil, mají oprávněné obavy, že s příchodem zimy dojde k dalšímu poklesu tržeb,“ říká Marek Benda z ODS.

Nepořádek v ulicích a zvýšené náklady na čištění ulic

Negativní dopady protikuřáckého zákona nepociťují pouze hosté a majitelé hospod, ale i obce a v nich žijící občané. S tím, jak jsou kuřáci nuceni trávit čas venku, dochází k většímu nepořádku kvůli odhozeným nedopalkům. Na to musí reagovat obce a městské části, které zvyšují výdaje na úklid. Tyto náklady se budou ročně pohybovat za celou ČR v milionech korun. „U chodníků lze nepořádek vyřešit úklidem i za cenu vyšších nákladů. Bohužel nedopalky často končí i na silnicích u zaparkovaných aut, kde se pouze hromadí, aniž by je kdokoliv uklízel,“ říká Marek Benda.

Obce a městské části mohou přistoupit k zákazu kouření na veřejných místech

Zákaz kouření v restauračních zařízeních přinesl kromě ekonomického ohrožení mnoha podniků i zvýšený hluk a nepořádek na ulicích. „Sporný je i výchovných charakter protikuřáckého zákona. Myslíte, že je lepší, když děti na ulicích vidí postávat hloučky kuřáků nebo když jsou před očima dětí skryti uvnitř hospod?“ pokládá řečnickou otázku Marek Benda.

Budou další zákazy kouření?

I z tohoto důvodu některé obce a městské části mohou uvažovat o tom, že na některých veřejných místech zakážou kouření. Podle poslance Marka Bendy se může jednat o místa, kde se pohybují děti: „Dá se očekávat, že některé obce opravdu přistoupí k zákazu kouření na veřejnosti, konkrétně v blízkosti škol či sportovišť.“

Řešení je v kuřárnách

Česká regulace kouření patří mezi nejpřísnější v Evropě. Přitom je možné se inspirovat v zahraničí, kde nebylo nutné potlačovat práva kuřáků. Podle poslance Marka Bendy je nutné alespoň trochu narovnat práva kuřáků a nekuřáků, která jsou nyní spíše ve prospěch nekuřáků na úkor kuřáků. Úplně nejlepší by bylo celou situaci nechat být, aby ji vyřešil trh. Vždyť už nyní je v Praze těžší najít nekuřácký podnik než kuřácký. Nicméně ve světle společenské poptávky vidí poslanec Benda kompromisní řešení ve vytvoření kuřáren. Tím se uspokojí požadavky odpůrců kouření a zároveň to neohrozí podnikání a provozování tisíců hospod a barů.

[relatedarticles|Psali jsme|18016

Komerční sdělení

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace