Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zákaz kouření: Tržby v restauracích a hospodách klesly o desítky procent, říká Marek Benda z ODS a navrhuje řešení

komerční sdělení 20.10.2017
Zákaz kouření: Tržby v restauracích a hospodách klesly o desítky procent, říká Marek Benda z ODS a navrhuje řešení

Foto: marekbenda.cz

Popisek: Marek Benda

Už při schvalování protikuřáckého zákona varovali odpůrci před negativními dopady jeho přijetí na provozovatele hospod a barů. Realita ale předčila i pesimistická očekávání. A podle všeho to nejhorší přijde s příchodem zimy. Nezanedbatelné jsou i projevy zákazu kouření v situacích, které nikdo nepředvídal, a které způsobují podnikům významné finanční ztráty. Na malých obcích spadly tržby pohostinským zařízením až o třetinu a útěky z hospod se zdvojnásobily.

Největší obavy z poklesu tržeb měli hospodští a provozovatelé barů. Nikdo nezpochybňoval, že k určitému poklesu opravdu dojde. Překvapením ale je, jak drastický úbytek hostů nastal. „Nejtvrději dopadl zákaz kouření na nejohroženější a zároveň nejpočetnější skupinu zařízení. Jde o hospody, hospůdky, bary a vinárny. Jedná se o podniky, které měly svoje stále hosty a štamgasty,“ upřesňuje odpůrce protikuřáckého zákona, poslanec Marek Benda (ODS).

Samé ztráty

Podle hospodských se už během srpna, prvního měsíce, kdy zákon vešel v platnost, propadly tržby o desítky procent. Na malých obcích až o 30 %. Dalším a překvapujícím dopadem je nárůst útěků bez placení. I přesto, že se to nyní může zdát logické, tak v argumentační smršti během schvalování s tímto projevem nikdo nepočítal. Počet útěků bez placení se totiž zdvojnásobil a způsobuje tak provozovatelům hospod a barů další ekonomické ztráty.

Se zimou přijde další pokles tržeb

Situace se ještě zhoršila v září, kdy stát začal v případě porušení zákona vymáhat pokuty. Podle některých hospodských byl za září pokles tržeb téměř o polovinu. A to pořád není vše. S příchodem zimy bude ochota zákazníků kouřit venku ještě menší. „Všichni hospodští, se kterými jsem mluvil, mají oprávněné obavy, že s příchodem zimy dojde k dalšímu poklesu tržeb,“ říká Marek Benda z ODS.

Nepořádek v ulicích a zvýšené náklady na čištění ulic

Negativní dopady protikuřáckého zákona nepociťují pouze hosté a majitelé hospod, ale i obce a v nich žijící občané. S tím, jak jsou kuřáci nuceni trávit čas venku, dochází k většímu nepořádku kvůli odhozeným nedopalkům. Na to musí reagovat obce a městské části, které zvyšují výdaje na úklid. Tyto náklady se budou ročně pohybovat za celou ČR v milionech korun. „U chodníků lze nepořádek vyřešit úklidem i za cenu vyšších nákladů. Bohužel nedopalky často končí i na silnicích u zaparkovaných aut, kde se pouze hromadí, aniž by je kdokoliv uklízel,“ říká Marek Benda.

Obce a městské části mohou přistoupit k zákazu kouření na veřejných místech

Zákaz kouření v restauračních zařízeních přinesl kromě ekonomického ohrožení mnoha podniků i zvýšený hluk a nepořádek na ulicích. „Sporný je i výchovných charakter protikuřáckého zákona. Myslíte, že je lepší, když děti na ulicích vidí postávat hloučky kuřáků nebo když jsou před očima dětí skryti uvnitř hospod?“ pokládá řečnickou otázku Marek Benda.

Budou další zákazy kouření?

I z tohoto důvodu některé obce a městské části mohou uvažovat o tom, že na některých veřejných místech zakážou kouření. Podle poslance Marka Bendy se může jednat o místa, kde se pohybují děti: „Dá se očekávat, že některé obce opravdu přistoupí k zákazu kouření na veřejnosti, konkrétně v blízkosti škol či sportovišť.“

Řešení je v kuřárnách

Česká regulace kouření patří mezi nejpřísnější v Evropě. Přitom je možné se inspirovat v zahraničí, kde nebylo nutné potlačovat práva kuřáků. Podle poslance Marka Bendy je nutné alespoň trochu narovnat práva kuřáků a nekuřáků, která jsou nyní spíše ve prospěch nekuřáků na úkor kuřáků. Úplně nejlepší by bylo celou situaci nechat být, aby ji vyřešil trh. Vždyť už nyní je v Praze těžší najít nekuřácký podnik než kuřácký. Nicméně ve světle společenské poptávky vidí poslanec Benda kompromisní řešení ve vytvoření kuřáren. Tím se uspokojí požadavky odpůrců kouření a zároveň to neohrozí podnikání a provozování tisíců hospod a barů.

[relatedarticles|Psali jsme|18016

Komerční sdělení

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb