Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Romové jsou nepřizpůsobiví k čemukoliv, je utrpení tady žít... V Jirkově přestane radnice vyplácet dávky na bydlení, chce tím zamezit příchodu sociálně slabých

26.07.2017
Romové jsou nepřizpůsobiví k čemukoliv, je utrpení tady žít... V Jirkově přestane radnice vyplácet dávky na bydlení, chce tím zamezit příchodu sociálně slabých

Foto: Hans Štembera

Popisek: Romové, ilustrační foto

Do čtvrti Nové Ervěnice a Krušnohorská ulice ve městě Jirkov na Chomutovsku míří rozhodnutí místní radnice, že nebude vyplácet část sociálních dávek, konkrétně doplatek na bydlení. Město nechce, aby se v obci nadále zhoršovala sociální situace, a chce zamezit tomu, aby do čtvrtí přicházeli další sociálně slabí a problémoví lidé.

Obyvatelé v Nových Ervěnicích si stěžují na to, že soužití s národnostními menšinami zde není lehké. „Zdejší Romové jsou nepřizpůsobiví k čemukoliv. Je utrpení tady žít,“ uvedla pro Právo žena, která chtěla zůstat v anonymitě. „Nepořádek, ničení majetku, křik do noci, to vše bylo na denním pořádku. Je jedině dobře, že jim město chce vzít část dávek,“ citoval server novinky.cz důchodkyni Marii.

Město chce vše změnit k lepšímu

Jirkov už nechce „jen přešlapovat na místě“, což dokládají i slova místostarostky Dany Jurštakové. „Chceme využít každou možnost, kterou nám zákony dávají, abychom situaci v těchto lokalitách změnili k lepším.“ Učinit takový krok, umožnila městu novela zákona o hmotné nouzi, která začala platit letos v červnu. Zákon říká, že musí jít o místa s takzvaně „zvýšeným výskytem nežádoucích sociálních jevů“.

„Skoro polovina jirkovských rodin, které jsou pod dohledem orgánu sociálně právní ochrany, žije právě v Nových Ervěnicích,“ potvrdil vedoucí odboru sociálních věcí a školství Karel Bernt. Problémové romské rodiny žijí v Jirkově povětšinou ne ve vlastních, ale v soukromých bytech, které často vlastní spekulanti. Ti na takové situaci pak vydělávají. Pronajímají byty sociálně slabým a následně dostávají dávky na bydlení od státu. Byty ale neudržují a dál se o situaci v nich nezajímají.

„Musíme zabránit tomu, aby na takových lidech vydělávali pronajímatelé bytů,“ uvedl starosta Radek Štejnar pro usti.idnes.cz. Řekl také, že „chceme, aby obchod s chudobou jednou provždy skončil. Zkoušíme všechny možné postupy a po nějakém čase to vyhodnotíme.“ Časem se prý ukáže, zda se situace zlepšila a opatření nevedlo k tomu, že se sociálně slabí usadí na jiných místech, kterých se ustanovení radních nedotýká.

Doplatek mu prostě nedají…

Zavedené opatření by se týkalo pouze nově příchozích nájemníků, stávající obyvatelé čtvrti by neměli pocítit žádnou změnu. Radní, kteří opatření odsouhlasili, teď čekají na vyjádření dalších příslušných úředních orgánů. „Protože půjde o opatření obecné povahy, tak ho musí schválit a vydat Městský úřad Jirkov. Já jsem na jeho právní oddělení právě odevzdal oficiální žádost.,“ sdělil starosta Jirkova Radek Šteinar pro usti.idnes.cz.

Stanovisko pak připojí také městská policie a orgán sociálně právní ochrany dětí. „Myslím proto, že městský úřad žádost potvrdí a obě instituce vydají pozitivní stanoviska,“ doplnil starosta a uvedl také, jak bude opatření vypadat v praxi. „Pokud člověk, který se ve vymezených lokalitách ubytuje, půjde na úřad práce a bude chtít doplatek na ubytování, prostě mu ho nedají.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na 

Vložil: Lenka Sloupová