Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jediné, co bude o svátcích svítit bez elektřiny, budou rozzářené dětské oči. Severočeské elektrárny pojedou naplno

21.12.2016
Jediné, co bude o svátcích svítit bez elektřiny, budou rozzářené dětské oči. Severočeské elektrárny pojedou naplno

Foto: ČEZ

Popisek: Svátečně vyzdobený velín elektrárny Tušimice

Stovky zaměstnanců Skupiny ČEZ budou denně zajišťovat výrobu elektřiny a její distribuci v době, kdy ostatní usednou na Štědrý den ke sváteční večeři, během dalších svátečních dnů navštíví své příbuzné a známé a o půlnoci si na Silvestra připijí na šťastný a veselý rok 2017. Běžné pracovní dny totiž čekají směnaře z nepřetržitých provozů elektráren, Teplárny Trmice, malé vodní elektrárny Želina na Kadaňsku a vodní elektrárny Střekov v Ústí nad Labem, dispečery z ČEZ Distribuce a montéry z ČEZ Distribuční služby z toho nevyjímaje. Další desítky pracovníků budou doma držet pohotovost na telefonu.

Kolik a kde bude v provozu výrobních bloků, o tom jako každoročně rozhodne vždy aktuálně dispečink podle potřeby sítě. Velké podniky, tedy velcí žrouti energie, sice Vánoce spíš prožívají v klidovém režimu, bude ale třeba zajistit energii pro teplo domovů, rozsvícené stromečky, vánočně nasvícené domky, zahrádky a podobně. A třeba i pro rozžhavené obrazovky televizí a počítačů. Jediné, co bude rozsvícené bez elektrické energie, budou dětské oči, zářící nad rozbalovanými dárky či televizními pohádkami. 

Provoz Elektrárny Tušimice bude zajištovat ve sváteční dny, vždy 25 pracovníků v každé směně. „To jsou kmenoví zaměstnanci. S nimi ovšem bude ještě v pravidelném nepřetržitém režimu sloužit zhruba dvacítka lidí z dodavatelských firem,“ říká Pavel Nezbeda, vedoucí odboru řízení směnového provozu Elektrárny Tušimice. Jeho kolega Miroslav Kryl za Elektrárnu Počerady dodává: „Na směně bude vždy kolem 45 našich lidí plus dalších 20 z dodavatelských firem v rámci podpory provozu elektrárny.“ Nad provozem či zálohou paroplynového cyklu v Počeradech pak bude během vánočních svátků a na Nový rok bdít pět provozních zaměstnanců.

Pracovat budou i zaměstnanci dodavatelských firem

Elektrárně Prunéřov II se během tří svátečních vystřídá na každé směně maximálně 30 kmenových zaměstnanců. Stejně tak tomu bude i na Silvestra a Nový rok. „Vzhledem k trvalému odstavení dvou starých bloků budeme na EPR2 provozovat již jen tři nové ekologizované bloky, které zajišťují i dodávku tepla pro Chomutov, Jirkov a Klášterec nad Ohří,“ prozradil Tomáš Janda, vedoucí odboru řízení provozu Elektrárny Prunéřov II.

O chod její starší sestry, prunéřovské jedničky, se bude ve stejné dny starat zhruba 30 pracovníků v každé směně. Vzhledem k tomu, že teplofikační provoz převzaly zmodernizované bloky EPR2, bude EPR1 v tomto případě sloužit pouze jako záloha pro nepředvídatelné události. Také v Elektrárnách Prunéřov budou v každé směně další dvě desítky zaměstnanců dodavatelských firem, které se starají o podpůrné provozy, jako je například zauhlování či obsluha VEP, bez nichž by výroba elektřiny či tepla prakticky nemohla existovat.

Velín elektrárny Počerady

Velín elektrárny Počerady

„Provoz ekologického výrobního bloku č. 4 s fluidní technologií a nového nadkritického bloku č. 6 v Elektrárně Ledvice budou v období vánočních svátků zajišťovat v nepřetržitém cyklu všechny čtyři směny, přičemž průměrně bude na každé 44 lidí, z nichž je 23 kmenových zaměstnanců elektrárny. Ti budou nejen dodávat elektřinu do přenosové či distribuční elektrické sítě, ale i zajišťovat spolehlivé dodávky tepla do přilehlých měst Teplice, Bílina a Ledvice,“ uzavírá elektrárenskou sondu Ondřej Moucha, vedoucí odboru řízení provozu Elektrárny Ledvice. Kromě této elektrárny bude na všech ostatních sloužit vždy dalších pět kmenových zaměstnanců ČEZ, a to podnikoví profesionální hasiči.

Dodávky tepla budou rovněž každodenně přes vánoční svátky i na Silvestra zajišťovat na čtyři desítky zaměstnanců Skupiny ČEZ, střídající se v nepřetržitém provozu Teplárny Trmice, a to včetně podnikových hasičů. Ani vodní elektrárna Střekov v Ústí nad Labem nezůstane během Vánoc a na přelomu roku bez obsluhy. Zde se slouží dvanáctihodinové směny a každý den se střídají dva pracovníci obsluhy VE Střekov. Jednoho strojníka neblokových zařízení a zároveň hrázného a jezného bude mít na dvanáctihodinové směně i malá vodní elektrárně Želina u Kadaně. Byť je z důvodu rekonstrukce obou Francisových turbín, které jsou dlouhodobě mimo provoz. Přesto musí její obsluha například udržovat stálou hladinu v Lomazickém kanálu, kudy teče do čerpací stanice voda pro Elektrárnu Tušimice.

Desítky lidí budou sloužit v pohotovostním režimu

Štědrovečerní večeři i oslavy konce starého a příchodu nového roku si budou muset nechat ujít i někteří pracovníci poruchové služby, provozní elektrikáři, elektromontéři, dispečeři, operátoři call centra a řada dalších profesí, souvisejících s distribucí elektřiny. Další desítky pracovníků budou doma držet pohotovost na telefonu. Splnit nároky na bezporuchový provoz distribuční sítě o vánočních svátcích totiž vyžaduje nepřetržitou připravenost pohotovostních čet, které musí okamžitě vyrazit do terénu a odstranit eventuální poruchy na vedení. Proto budou desítky pracovníků dispečinku a poruchové služby v pohotovostním režimu. Téměř stovka jich bude o svátcích dbát na to, aby na severu Čech nezhasly vánoční stromečky a televize s pohádkami. V případě blížící se nepřízně počasí se počty navyšují o další desítky pracovníků.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL