Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jediné, co bude o svátcích svítit bez elektřiny, budou rozzářené dětské oči. Severočeské elektrárny pojedou naplno

21.12.2016
Jediné, co bude o svátcích svítit bez elektřiny, budou rozzářené dětské oči. Severočeské elektrárny pojedou naplno

Autor: ČEZ

Popisek: Svátečně vyzdobený velín elektrárny Tušimice

Stovky zaměstnanců Skupiny ČEZ budou denně zajišťovat výrobu elektřiny a její distribuci v době, kdy ostatní usednou na Štědrý den ke sváteční večeři, během dalších svátečních dnů navštíví své příbuzné a známé a o půlnoci si na Silvestra připijí na šťastný a veselý rok 2017. Běžné pracovní dny totiž čekají směnaře z nepřetržitých provozů elektráren, Teplárny Trmice, malé vodní elektrárny Želina na Kadaňsku a vodní elektrárny Střekov v Ústí nad Labem, dispečery z ČEZ Distribuce a montéry z ČEZ Distribuční služby z toho nevyjímaje. Další desítky pracovníků budou doma držet pohotovost na telefonu.

Kolik a kde bude v provozu výrobních bloků, o tom jako každoročně rozhodne vždy aktuálně dispečink podle potřeby sítě. Velké podniky, tedy velcí žrouti energie, sice Vánoce spíš prožívají v klidovém režimu, bude ale třeba zajistit energii pro teplo domovů, rozsvícené stromečky, vánočně nasvícené domky, zahrádky a podobně. A třeba i pro rozžhavené obrazovky televizí a počítačů. Jediné, co bude rozsvícené bez elektrické energie, budou dětské oči, zářící nad rozbalovanými dárky či televizními pohádkami. 

Provoz Elektrárny Tušimice bude zajištovat ve sváteční dny, vždy 25 pracovníků v každé směně. „To jsou kmenoví zaměstnanci. S nimi ovšem bude ještě v pravidelném nepřetržitém režimu sloužit zhruba dvacítka lidí z dodavatelských firem,“ říká Pavel Nezbeda, vedoucí odboru řízení směnového provozu Elektrárny Tušimice. Jeho kolega Miroslav Kryl za Elektrárnu Počerady dodává: „Na směně bude vždy kolem 45 našich lidí plus dalších 20 z dodavatelských firem v rámci podpory provozu elektrárny.“ Nad provozem či zálohou paroplynového cyklu v Počeradech pak bude během vánočních svátků a na Nový rok bdít pět provozních zaměstnanců.

Pracovat budou i zaměstnanci dodavatelských firem

Elektrárně Prunéřov II se během tří svátečních vystřídá na každé směně maximálně 30 kmenových zaměstnanců. Stejně tak tomu bude i na Silvestra a Nový rok. „Vzhledem k trvalému odstavení dvou starých bloků budeme na EPR2 provozovat již jen tři nové ekologizované bloky, které zajišťují i dodávku tepla pro Chomutov, Jirkov a Klášterec nad Ohří,“ prozradil Tomáš Janda, vedoucí odboru řízení provozu Elektrárny Prunéřov II.

O chod její starší sestry, prunéřovské jedničky, se bude ve stejné dny starat zhruba 30 pracovníků v každé směně. Vzhledem k tomu, že teplofikační provoz převzaly zmodernizované bloky EPR2, bude EPR1 v tomto případě sloužit pouze jako záloha pro nepředvídatelné události. Také v Elektrárnách Prunéřov budou v každé směně další dvě desítky zaměstnanců dodavatelských firem, které se starají o podpůrné provozy, jako je například zauhlování či obsluha VEP, bez nichž by výroba elektřiny či tepla prakticky nemohla existovat.

Velín elektrárny Počerady

Velín elektrárny Počerady

„Provoz ekologického výrobního bloku č. 4 s fluidní technologií a nového nadkritického bloku č. 6 v Elektrárně Ledvice budou v období vánočních svátků zajišťovat v nepřetržitém cyklu všechny čtyři směny, přičemž průměrně bude na každé 44 lidí, z nichž je 23 kmenových zaměstnanců elektrárny. Ti budou nejen dodávat elektřinu do přenosové či distribuční elektrické sítě, ale i zajišťovat spolehlivé dodávky tepla do přilehlých měst Teplice, Bílina a Ledvice,“ uzavírá elektrárenskou sondu Ondřej Moucha, vedoucí odboru řízení provozu Elektrárny Ledvice. Kromě této elektrárny bude na všech ostatních sloužit vždy dalších pět kmenových zaměstnanců ČEZ, a to podnikoví profesionální hasiči.

Dodávky tepla budou rovněž každodenně přes vánoční svátky i na Silvestra zajišťovat na čtyři desítky zaměstnanců Skupiny ČEZ, střídající se v nepřetržitém provozu Teplárny Trmice, a to včetně podnikových hasičů. Ani vodní elektrárna Střekov v Ústí nad Labem nezůstane během Vánoc a na přelomu roku bez obsluhy. Zde se slouží dvanáctihodinové směny a každý den se střídají dva pracovníci obsluhy VE Střekov. Jednoho strojníka neblokových zařízení a zároveň hrázného a jezného bude mít na dvanáctihodinové směně i malá vodní elektrárně Želina u Kadaně. Byť je z důvodu rekonstrukce obou Francisových turbín, které jsou dlouhodobě mimo provoz. Přesto musí její obsluha například udržovat stálou hladinu v Lomazickém kanálu, kudy teče do čerpací stanice voda pro Elektrárnu Tušimice.

Desítky lidí budou sloužit v pohotovostním režimu

Štědrovečerní večeři i oslavy konce starého a příchodu nového roku si budou muset nechat ujít i někteří pracovníci poruchové služby, provozní elektrikáři, elektromontéři, dispečeři, operátoři call centra a řada dalších profesí, souvisejících s distribucí elektřiny. Další desítky pracovníků budou doma držet pohotovost na telefonu. Splnit nároky na bezporuchový provoz distribuční sítě o vánočních svátcích totiž vyžaduje nepřetržitou připravenost pohotovostních čet, které musí okamžitě vyrazit do terénu a odstranit eventuální poruchy na vedení. Proto budou desítky pracovníků dispečinku a poruchové služby v pohotovostním režimu. Téměř stovka jich bude o svátcích dbát na to, aby na severu Čech nezhasly vánoční stromečky a televize s pohádkami. V případě blížící se nepřízně počasí se počty navyšují o další desítky pracovníků.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace