Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Děti a jejich rodiče budou u Mateřského centra Radka a školského zařízení Raduška v Kadani přecházet v novém školním roce bezpečněji. Dosavadní přechod nahradila osvětlená 'zebra'

30.08.2016
Děti a jejich rodiče budou u Mateřského centra Radka a školského zařízení Raduška v Kadani přecházet v novém školním roce bezpečněji. Dosavadní přechod nahradila osvětlená 'zebra'

Autor: Nadace ČEZ

Popisek: Oranžový přechod na frekventované ulici v Kadani již slouží k větší bezpečnosti chodců

Děti a jejich rodiče budou u Mateřského centra Radka a školského zařízení Raduška v Kadani přecházet v novém školním roce bezpečněji. Dosavadní nevyhovující přechod v ulici Kpt. Jaroše totiž město zrušilo a nahradilo jej nově vybudovanou, lépe umístěnou a zejména osvětlenou zebrou, která zaručí větší viditelnost, a tím pádem i bezpečí chodců. Nový přechod, na jehož osvětlení městu přispěla 120 000 korunami Nadace ČEZ, slouží v centru Kadaně od pondělí 29. srpna.

Dosud se mezi objekty Mateřského centra Radka a školského zařízení Raduška nacházel přechod v nevyhovující vzdálenosti a bez jakéhokoliv osvětlení. Zejména kvůli velkému počtu malých dětí, které se v místě denně pohybují, se jej vedení Kadaně rozhodlo zcela zrušit a vybudovat místo něj nový, lépe umístěný a bezpečný přechod s kvalitními světly. „Školské zařízení Raduška zahrnuje jesle, mateřskou a základní školu. To společně s těsnou blízkostí Mateřského centra Radka vytváří místo, kde se denně pohybuje opravdu velké množství malých dětí. Jsme proto moc rádi, že se od nového školního roku budou pohybovat po bezpečném přechodu v plně viditelném a přehledném úseku a ideální blízkosti obou objektů,“uvedl vedoucí odboru výstavby v Kadani Jan Šerák.

Nový přechod v Kadani

Nově vybudovaný přechod přímo navazuje na obě školská zařízení a disponuje kvalitním osvětlením, které zaručí jeho přehlednost a viditelnost i za tmy nebo zhoršeného počasí. Stodvacetitisícovým příspěvkem podpořila projekt v Kadani Nadace ČEZ, která společně s odborníky z řad krajských zástupců BESIP osvětluje nebezpečné přechody v České republice od roku 2013. „Nebezpečných přechodů na českých silnicích je bohužel stále hodně, proto zájem o jejich osvětlování neustává. Obzvlášť důležitá je maximální prevence v místech, kde se pohybují malé děti, přesně jako v Kadani,“ řekla Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.

Další fakta

  • Přechody pro chodce jsou častým místem dopravních nehod s často tragickými následky. Devátou nejtragičtější příčinou nehod, zaviněných řidičem motorového vozidla, bylo v loňském roce nedání přednosti chodci na vyznačeném přechodu. Z tohoto důvodu loni zemřelo 21 chodců.
  • Při rychlosti 75 km/h potřebuje řidič k reakci nejméně 31 metrů (1,5 s)
  • Kvalitní osvětlení dokáže snížit počet střetů s chodci na přechodech až o 65 procent
  • Osvětlení je projektováno pro každý přechod zvlášť, do výpočtů je zahrnuta nejen šířka silnice a přechodu, ale i okolní osvětlení, barva povrchu silnice, stoupání či klesání vozovky atd.
  • Osvětlení přechodu není přímo shora, ale pod mírným úhlem vždy ze směru příjezdu aut. Chodec je tak osvětlen více ze strany, aby jej řidič viděl skutečně jasně. Současně je třeba nastavit osvětlení tak, aby řidiče ani v jednom směru neoslňovalo.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace