Do Chomutova míří protidrogový vlak. Multimediální mobilní souprava varuje formou 5D interaktivní projekce před účinky drog. Podobná metoda zabrala i na britského prince Williama
23.05.2016
Foto: chomutov-mesto.cz
Popisek: Zvláštní protidrogový vlak dorazí do Chomutova již tuto středu
Na chomutovské nádraží dorazí ve středu 25. května unikátní vzdělávací nástroj, protidrogový vlak, který varuje před riziky legálních i nelegálních drog. Součástí projektu je i sběr anonymních dat, která pak mohou jednotlivá města využít pro tvorbu koncepcí protidrogové prevence.
Speciálně vybavená stříbrná vlaková souprava, interaktivní forma protidrogové prevence a také projekt s výbornými aktuálními referencemi z ČR i Německa. To vše je Revolution Train, který míří do Chomutova. Protidrogový vlak má základnu na nádraží Praha-Dejvice, z níž vyráží do českých měst. Unikátní vzdělávací nástroj, který varuje před riziky legálních i nelegálních drog, sbírá skvělé ohlasy. Nově ho chválí také děti, pedagogové i experti z Německa, kteří vlak viděli v pohraničí. Celkem už Revolution Train navštívilo asi 10 000 návštěvníků, většina z nich v Praze, kam třídy a rodiny z regionů dojížděly i ze stokilometrové vzdálenosti. Autor projektu Pavel Tuma ale od počátku plánoval, že bude jezdit do měst. Proto v rámci turné dorazí 25. května také na chomutovské nádraží.

V interiéru protidrogového vlaku návštěvníci procházejí 5D projekcí, která ukazuje hrozby závislostí a vede k přemýšlení o hodnotě lidského zdraví. Že jde o jedinečný zážitek, potvrzuje každý, kdo se s programem osobně seznámí. Projekt má podporu Národního protidrogového koordinátora i Národní protidrogové centrály (NPC). „Nabízí poutavou a pro mladé lidi atraktivní formou zamyšlení nad reálným příběhem a jeho souvislostmi,“ říká ředitel NPC Jakub Frydrych.

Bylo opakovaně prokázáno, že člověk si zapamatuje jen 10 procent z toho, co slyší, 15 procent z toho, co vidí či čte, 40 procent z toho, o čem diskutuje, ale až kolem 80 procent z toho, co zažije nebo dělá. Z toho plyne, že děti, které poslouchají protidrogovou přednášku, si v mozku uloží pouze 10 procent toho, co při ní uslyší. Pokud mají možnost o drogách a jejich rizicích diskutovat, pak si podle tohoto klíče mohou zapamatovat až 40 procent přijatých informací. Když však dětem dáme možnost aktivně se příběhu zúčastnit, paměťová stopa se stane mnohem hlubší a trvalejší a efektivita učení dosahuje až 80 procent.

Svým příkladem to dokazuje i britský princ William, který měl v mládí problém s policií, poté co kouřil s kamarády marihuanu. Jeho otec, princ Charles, ho místo potrestání vzal na návštěvu do protidrogové léčebny. William poté novinářům vypověděl, že pohled za zeď léčebny ho šokoval a jen tak na něj nezapomene… „Charlesův neotřelý přístup k výchově a Williamova reakce po návštěvě léčebny na mne udělaly hluboký dojem a podnítily vznik tohoto projektu," vysvětluje jeho autor Pavel Tuma.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL