Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vzácným sokolům se daří na elektrárenských komínech. Jenom loni vyvedli nejméně jedenáct mláďat

26.01.2016
Vzácným sokolům se daří na elektrárenských komínech. Jenom loni vyvedli nejméně jedenáct mláďat

Foto: ČEZ

Popisek: Ornitolog Václav Beran u jedné ze sokolích budek před jejím vytažením na ochoz elektrárenského komína

Snahu ornitologů zvýšit populaci vzácného a chráněného sokola stěhovavého trvale podporuje Skupina ČEZ instalací speciálních budek na výškových stavbách ve všech svých elektrárenských lokalitách v severozápadních Čechách, kde se již od roku 2011 vylíhlo celkem 33 sokolích mláďat. Umělá hnízda se nacházejí na komínech či chladicích věžích od Elektrárny Tisové v Karlovarském kraji až po Teplárnu Trmice na Ústecku. Nedávno k nim pak přibyly sokolí budky v Elektrárně Mělník a také v Jaderné elektrárně Dukovany. Monitoring sokola stěhovavého podpořila letos i Nadace ČEZ, která věnovala ornitologům 200 000 korun.

Jen v loňském roce se díky zvyšujícímu se počtu hnízdících lokalit a užší spolupráci s ornitology narodilo na objektech Skupiny ČEZ nejméně jedenáct mláďat sokola stěhovavého. Vůbec první dvě budky byly přitom umístěny v roce 2011 na ochoz chladicí věže v Elektrárně Tušimice. „Rádi jsme tehdy vyšli ornitologům vstříc a tím i pomohli významně životnímu prostředí i takovou maličkostí, jako je výroba a následná instalace sokolích budek na chladicí věži. Nám sokol stěhovavý v žádném případě nevadí, a jak se ukázalo, my jemu také ne,“ říká Otakar Tuček, ředitel Elektráren Tušimice a Prunéřov. 

Letošní čtyři mláďata, která se narodila v sokolí budce na ochozu chladicí věže v Elektrárně Tušimice

Letošní čtyři mláďata, která se narodila v sokolí budce na ochozu chladicí věže Elektrárny Tušimice

Sokol stěhovavý se poprvé pokusil zahnízdit na komíně ve výšce 280 metrů, bohužel vyvedení mláďat se nepovedlo. „Na dvě sokolí vejce, snesená v kabeláži, narazili v březnu 2010 pracovníci firmy, kteří připravovali plánovanou demolici komína v rámci komplexní obnovy elektrárny. Aniž by se něčeho dotkli, vejce i 'hnízdo' nafotili a fotky předali pracovníkům, zabývajícím se ekologií elektrárenského provozu. Ti okamžitě vyrozuměli ornitologa Václava Berana a rovněž i Českou inspekci životního prostředí v Ústí nad Labem. Společně jsme se pak dohodli na postupu včetně zastavení prací na demolici komína a vytipování možných míst k umístění sokolích budek. Ornitologové přitom několikrát zahlédli sokola stěhovavého právě na chladicí věži, takže místo pro budku si vlastně vybral sám,“ dodal ještě Otakar Tuček. 

Že si sokoli a lidé na sebe v Elektrárně Tušimice opravdu zvykli, dokazuje snímek z roku 2011, kdy bylo jedno ze tří mláďat nalezeno pod chladicí věží. Pravděpodobně během strkanice se sourozenci vypadlo z hnízda, naštěstí už umělo roztáhnout křídla. Spokojeně pak pózovalo fotografům v jedné kanceláři. Po konzultaci s ornitologem bylo poté vypuštěno na střeše objektu nedaleko chladicí věže, kde si ho rodiče našli. Podle Václava Berana pak během dalšího monitorování počet starých i mladých sokolů seděl, takže vše dobře dopadlo.

Že si sokoli a lidé na sebe v Elektrárně Tušimice opravdu zvykli, dokazuje snímek z roku 2011, kdy bylo jedno ze
tří mláďat nalezeno pod chladicí věží. Pravděpodobně během strkanice se sourozenci vypadlo z hnízda, naštěstí už umělo roztáhnout křídla. Spokojeně pak pózovalo fotografům v jedné kanceláři. Po konzultaci s ornitologem bylo poté vypuštěno na střeše objektu nedaleko chladicí věže, kde si ho rodiče našli. Podle Václava Berana pak během dalšího monitorování počet starých i mladých sokolů seděl, takže vše dobře dopadlo.

Až do března 2010 nebylo známo, že by se sokol stěhovavý pokusil zahnízdit v takové výšce. „Dnes už nezjistíme, co sokolí pár k tomu vedlo, ale výška 280 metrů je absolutní rekord v České republice i v Evropě. Škoda, že se vyvedení mladých nevyvedlo, byl by to určitě zápis do nějaké knihy rekordů. Vejce totiž v rané fázi nejspíš zastydla. Osobně se ovšem domnívám, že vzhledem k oddělenému žloutku od bílku nebyla vůbec oplozena,“ uvedl ornitolog Václav Beran, zoolog a kurátor sbírky Muzea města Ústí nad Labem.

Ornitolog bez nadsázky označil Skupinu ČEZ za největší hnízdiště sokolů. Od roku 2011, kdy byla na ochozu chladicí věže Elektrárny Tušimice umístěna vůbec první sokolí budka v České republice, se totiž na výškových elektrárenských stavbách (komínech či chladicích věžích) již podařilo odchovat 33 sokolích mláďat. Na všech českých průmyslových stavbách se dosud narodilo více než 70 mláďat. „ČEZ patří bezesporu mezi průkopníky záchrany sokola stěhovavého v průmyslových lokalitách. Za vždy kladný a vstřícný přístup patří všem energetikům proto velký dík. Teprve poté následovaly instalace dalších budek na jiných průmyslových stavbách v republice a probíhají dodnes,“ kvituje Václav Beran.

sokoli Počerady

Ještě ve 40. letech 20. století byla populace sokolů stěhovavých na našem území velmi silná, její ústup měl však přímou souvislost s plošným užíváním aromatického organochloridu DDT v zemědělství a celosvětovým poklesem sokolí populace. Od 60. let v České republice sokoli hnízdili velmi nepravidelně či vůbec. Příznivější trend se zejména díky programům na aktivní podporu opětovného nárůstu sokolí populace začal objevovat až o dvacet let později. Dravec se tak po dlouhých letech, během nichž prakticky vyhynul, vrací zpět do Čech ze sousedního Německa. Protože tam jsou pro něj přirozená hnízdiště, i ta v průmyslových a městských aglomeracích, již obsazena, snaží se zahnízdit jinde. „Sokolům nevadí, co se děje pod nimi. Navíc jsou velmi přizpůsobiví. Vadí jim jen to, co se děje nad nimi. To je v době hnízdění problém i ve volné přírodě, například když se na skálu nad hnízdo dostane horolezec,“ uzavřel ornitolog.

sokoli Počerady

V rámci systematické a dlouhodobé integrace do záchranných programů na podporu sokola stěhovavého nyní zvažuje Skupina ČEZ technické možnosti umístění webkamery na některý z komínů či chladicí věž pro online přenos tak, aby byl nerušeně snímán vnitřek budky i její okolí během celého procesu sokolího hnízdění.

Tabulka hnízdění sokola stěhovavého v elektrárenských lokalitách Skupiny ČEZ

sokoli - tabulka

V případě Teplárny Trmice byl letos pár sokolů v lokalitě monitorován, budku obsadil, ale nezahnízdil. V roce 2014 přitom zahnízdil a vyvedl mladé na skále nedaleko komína, proto byla letos na něm budka nainstalována. V případě elektráren Ledvice a Mělník byly budky nainstalovány v době, kdy již k letošnímu zahnízdění nemohlo dojít. V obou lokalitách je ovšem výskyt sokola stěhovavého ornitology doložen.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL