Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Takto se napravuje propuštěný chomutovský exsenátor Novák. Noviny přinášejí oficiální zprávu jeho dohlížitelů, která vás možná překvapí...

25.10.2015
Takto se napravuje propuštěný chomutovský exsenátor Novák. Noviny přinášejí oficiální zprávu jeho dohlížitelů, která vás možná překvapí...

Foto: Facebook Gryphons Most

Popisek: Alexandr Novák (na snímku z Chorvatska vlevo vepředu), někdejší starosta Chomutova a exsenátor za ODS, který si odpykával čtyřletý trest za přijetí úplatku, byl po půlce propuštěn.

Někdejší senátor Alexandr Novák byl odsouzen za korupční jednání, ve vězení si pobyl dva roky a teď ho „převychovávají“ motorkáři, a to velmi lákavými metodami. Novák objíždí motorkářské víkendy v Česku a neschází mu ani pobyt u moře, napravuje se totiž i v Chorvatsku a může se těšit na výlet na Floridu.

Na ryby, na motorkářský víkend...

„Zatímco jiný podmíněně propuštěný trestanec se musí pravidelně hlásit na Probační a mediační službě, která mu pomáhá s návratem do společnosti a sleduje, zda vede řádný život, Alexandr Novák má jiný nápravný program. A ten by mu mohl leckdo závidět. Místo do kanceláře probačního úředníka si Novák v druhé polovině srpna vyrazil s partou přátel do Dubrovníku na smažené ryby, předtím strávil ‚pod dohledem‘ motorkářské víkendy v Domažlicích, Velemyšlevsi a na dalších místech,“ píše MF Dnes.

Dohlížejí na něj známí. Na Floridu může

Přátelé z motorkářského klubu Gryphons z Mostu se za něj u soudu zaručili, pročež byl propuštěn na svobodu a známí na něj dohlížejí.

Motorkáři přislíbili, že budou pravidelně referovat, jak se někdejší politik chová, a pokud pojede za hranice, tak soudu předem sdělí, kam jede, proč tam jede a kdy se vrátí. Víme tak, že Novák na začátku listopadu vyrazí na Floridu, neboť pracuje jako obchodní zástupce rodinné firmy, ta působí i na Floridě.

Může se vrátit za mříže

Novák od soudu dostal čtyřletou podmínku a po celou dobu musí členové klubu Gryphons hlásit, jak se exsenátor chová. Kdyby snad porušil zákon, může se vrátit za mříže.

Sluší se připomenout, že Novák dostal od soudu čtyřletý trest za přijetí úplatku ve výši 42 milionů korun a pětimilionovou pokutu. Nástupu do vězení se napřed vyhýbal, ale jednoho dne si pro něj přišla eskorta. Po dvou letech byl bývalý politik podmínečně propuštěn.

Připomeňme...

Chomutovský boss Novák neměl pokaždé za poslední dobu tak shovívavé podmínky. Chtěl například během svého věznění propusti minulé Vánoce domů. Měl ale pech, odvolací soud to zatrhl. Litoměřický soud Novákovi tehdy sice vyhověl, ale ústecký připomněl například skutečnost, že exsenátor nenastoupil do vězení dobrovolně, a vrátil věc k dalšímu projednání.

Soud argumentoval i tím, že Novák nenastoupil do vězení dobrovolně, ale byl zatčen policií a do věznice dopraven. Zpochybňoval také Novákovo vzorné chování - uvidíme, jak ho nyní zvládnou motorkáři... Podle soudu měl Novák v době, kdy v rámci výkonu trestu pracoval na teplickém fotbalovém stadionu, nepovolený oblek. Fotoreportéři Nováka vyfotili v bundě se znaky FK Teplice.

„S odsouzeným bylo ve věci zahájeno kázeňské řízení, kdy v jeho závěru mu sice kázeňský trest uložen nebyl, neboť k nápravě odsouzeného postačilo samotné projednání. Nicméně v jeho případě se jednalo o kázeňský přestupek, i když byl vyřízen bez citelnější sankce,“ píše krajský soud. 

Starosta, senátor, vězeň

Alexandr Novák je podnikatel a politik, který se v roce 1998 stal starostou Chomutova za ODS. V letech 2000 až 2006 byl za ODS senátorem za obvod č. 5 – Chomutov. Vzhledem k trestnímu stíhání svůj post neobhajoval. Mnozí jej považují za takzvaného krajského kmotra, tedy mocného zákulisního hráče.

Byl obviněn, že vzal úplatek ve výši přes čtyřicet milionů korun v souvislosti s prodejem městských akcií rozvodných společností v době, kdy byl starostou Chomutova. Podle policie si dal Novák v roce 1999 poslat na svůj zahraniční účet úplatek za to, že jako starosta ovlivnil prodej akcií.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš