Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Simulace požáru v rozvodně prověřila připravenost nejen elektrárenských hasičů

29.09.2015
Simulace požáru v rozvodně prověřila připravenost nejen elektrárenských hasičů

Foto: cez.cz

Popisek: Hasiči během simulace požáru.

Zkoušku havarijní připravenosti na mimořádné události má pro letošek za sebou Elektrárna Prunéřov I. Jejím tradičním smyslem bylo ověřit postup směnového inženýra ve spolupráci s pracovníky obsluhy a členy preventivní požární hlídky, stejně tak aktivaci havarijního štábu a veškeré činnosti přivolané jednotky profesionálních hasičů z Elektráren Prunéřov, jimž posléze přijeli na pomoc i jejich kolegové z Elektrárny Tušimice.

Jak uvedl Josef Tisoň, specialista havarijní připravenosti elektráren Skupiny ČEZ, simulovanou mimořádnou událostí byl požár v rozvodně. „Během manipulace v rozvodně vznikl zkrat, který byl příčinou rozsáhlého požáru vypínače napájení odsíření. Ze silně zadýmeného prostoru se obsluha již nedostala ven a zkolabovala. Požár rozvodny byl následně oznámen zaměstnancem provozu na ohlašovnu požárů a směnovému inženýrovi, jenž svolal havarijní štáb a zajistil beznapěťový stav rozvodny,“ přiblížil specialista námět havarijního cvičení.

Zatímco se aktivoval havarijní štáb, podnikoví hasiči s nasazenými dýchacími přístroji již likvidovali simulovaný požár a poskytovali předzdravotní pomoc muži v bezvědomí, jehož před tím vynesli ze zakouřených prostor. Samozřejmostí bylo i uzavření páteřní komunikace mezi oběma prunéřovskými elektrárnami, což společně s podnikovými hasiči zajišťovali pracovníci ostrahy z bezpečnostní agentury. Z nedalekého objektu zauhlování pak byli evakuováni všichni zaměstnanci. Po zjištění jejich totožnosti prostřednictvím podnikové evidence se ovšem zjistilo, že jedna osoba chybí. Jednalo se o obsluhu hlubinného zásobníku, která netušila, co se děje na povrchu. Proto se za mužem vydali hasiči a vyvedli ho do bezpečí.

V rámci havarijního cvičení byly rovněž ověřeny všechny telefonní kontakty na instituce, které je v případě opravdových mimořádných událostí v elektrárenských provozech nutné o vzniklé situaci informovat. Ověřena byla i funkčnost megafonu, tedy prostředku pro varování a vyrozumění zaměstnanců a dalších osob, například z dodavatelských firem, pohybujících se v elektrárně.

Podle Josefa Tisoně vše proběhlo tak, jak by tomu mělo být i ve skutečnosti. „V Prunéřově jsou velmi dobře připraveni na likvidaci mimořádných situací, včetně těch s dopadem na životní prostředí, jak jsme si například ověřili vloni při nácviku likvidace úniku sádrovcové suspenze. Vzájemná komunikace mezi směnovým inženýrem, podnikovými hasiči a požární preventivní hlídkou a jejich součinnost byla i nyní perfektní. Každý věděl, co má dělat a kde je jeho místo. Rovněž členové havarijního štábu se sešli během několika minut, vyhodnotili situaci a pak vše operativně řídili,“ dodal na závěr specialista na havarijní připravenost elektráren Skupiny ČEZ.

Havarijní cvičení ve všech uhelných a vodních elektrárnách Skupiny ČEZ se konají každoročně. Jejich zaměření je různé a vyplývá vždy z místních podmínek. Řešení simulovaných mimořádných událostí tak na severu Čech již mají za sebou elektrárny Počerady a Ledvice. V první bylo námětem červnového cvičení poškození olejového potrubí pod turbogenerátorem výrobního bloku 5 a následný požár parovodů. V Elektrárně Ledvice pak již v květnu „způsobil“ zkrat v rozvodně kompresorové stanice poruchu technologie a následný požár v objektu. I zde se obsluha nadýchala kouře a zkolabovala. 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš