Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

To už je nenažranost: Církev dostane v restitucích miliardy, její organizace ale skuhrají, že mají málo od státu. Když jsme se začali ptát, zamkli na sedm západů

21.04.2015
To už je nenažranost: Církev dostane v restitucích miliardy, její organizace ale skuhrají, že mají málo od státu. Když jsme se začali ptát, zamkli na sedm západů

Autor: Facebook

Popisek: Ilustrační foto

O miliardách z restitucí církev nerada slyší. A ještě horší to je ve chvíli, kdy se chcete zeptat na to, proč církevní organizace pláčou, že nedostanou další peníze od státu na svou činnost. To si s námi církevní mluvčí sehráli rovnou přehazovanou. „Zkuste se, prosím, obrátit na mého kolegu z České biskupské konference Františka Jemelku,“ napsal KrajskýmListům.cz na dotaz mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora. Napsali jsme tedy Františku Jemelkovi, ten však dotaz po dvou dnech přepinknul zpátky: „Omlouvám se za nedorozumění. Je to věc, kterou je třeba nakonec opravdu řešit s kolegou Pištorou,“ napsal.

A Pištora konečně, po třech dnech ping pongu, odpověděl: „Základní obrysy hospodaření církví v nové situaci jsou někdy rozostřeny zapomínáním na to, že se církve vzdaly financování vlastního chodu ze strany státu,“ hájí Pištora za arcibiskupství pražské požadavky církví. „Církve nyní vytvářejí zdroje nejen pro svůj vlastní chod, ale také pro aktivity v oblastech, v nichž již 25 let pracují, jako jsou vzdělání (církevní školy), sociální či zdravotní pomoc doma i v zahraničí atd.,“ nechal se slyšet.

Spekulace o nenažranosti církve vyvolal server Lidovky.cz, který otiskl článek, kde neziskové organizace spadající pod církev v Ústeckém kraji kritizují krajskou dotační politiku. Kraj totiž snížil například Diecézní charitě Litoměřice dotace natolik, že bude muset propouštět zaměstnance a omezovat služby pro klienty. K čemu ale potřebuje církevní organizace další peníze od státu, když samy církve mají v rámci restitucí dostat miliardy? To se mnohým smrtelníkům nelíbí. Mluvčí litoměřické diecéze Jana Michálková nám předala vyjádření generálního vikáře litoměřické diecéze Stanislava Přibyla. A asi nás nemůže překvapit, že jeho vyjádření se příliš neliší od Pištorova.

Jediným poškozeným je znevýhodněný občan

„Charity v litoměřické diecézi, jejichž zřizovatelem je Biskupství litoměřické, slouží společnosti především v oblasti sociálních služeb. Dlužno podotknout, že jejich služba byla vždy ceněná, protože za minimálních nákladů dokázaly vykonat službu s velkou přidanou hodnotou. Tak drastické omezení finančních prostředků pro sociální služby realizované charitami (a dalšími neziskovými organizacemi) uvádí sociální služby do stavu, kdy jediným poškozeným a rukojmím je právě znevýhodněný občan,“ stěžuje si vikář a zároveň podotýká, že biskupství nemůže výpadek  financí z kraje na provoz charit sanovat vlastními prostředky. „Jednak proto, že takovými prostředky nedisponuje, jednak proto, že finance, které má k dispozici, nemohou být zkonzumovány v provozních výdajích, protože takové počínání by v budoucnosti znemožnilo církevním subjektům vykonávat svou činnost, která z velké části službou spoluobčanům bez rozdílů vyznání,“ uvádí vikář a pokračuje: „Církevní subjekty nedisponují veřejným rozpočtem, kdy přidělení částky je záležitostí hlasování, ale rozpočtem soukromým, kdy výnosy jsou generovány z vlastní hospodářské činnosti, která je teprve v začátcích,“ umí zdůvodnit vikář, proč peníze z restitucí nelze použít na charitu.

Pořád málo

„Sociální služby jsou naproti tomu financovány z veřejných rozpočtů, to znamená z prostředků získaných z daní všech občanů, z čehož vyplývá, že občan má právo na stejnou podporu bez ohledu na to, zda je mu poskytována služba v zařízení, které provozuje příspěvková organizace kraje či nezisková organizace zřízená jiným subjektem, a není tedy důvod rozlišovat podporu této činnosti podle toho, kdo ji vykonává,“ uzavřel vikář.

Římskokatolická církev, jejíž součástí diecézní charita je, by přitom měla v rámci restitucí získat cca 47 miliard korun. Navíc jim bude odblokován původní majetek a církve si tak s ním mohou libovolně nakládat. Ale je to, jak čteme výš, pořád málo.

Lidem se to nelíbí, církev hamouní

„Nelíbí se mi to. I z toho důvodu jsem přestala chodit do kostela. Nelíbí se mi rozpínavost církve a snaha zhamounit všechny peníze,“ řekla nám Marie Nováčková z Pardubic. „Církve by se měly hlavně naučit se svěřeným majetkem hospodařit, vždyť zanedlouho by měly být na církvi zcela nezávislé. A potom už budou fungovat stejně jako jiná občanská sdružení, s možností získat dotaci, ale rozhodně ne v takové výši, jak byly zvyklé, nebo s jakým právem jim náležela,“ rozčílila se Nováčková.

I přesto všechno vikář Přibyl doufá, že se situaci podaří ještě změnit. „A že v této oblasti bude možno působit v duchu kooperace mezi církevními subjekty a státní správou či samosprávou,“ uzavřel.

Vendula Kvochová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace