Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šílený příběh čtenářky z Ústecka: Pracuju, mám děti a musím vyžít s 1780 korunami!

30.03.2015
Šílený příběh čtenářky z Ústecka: Pracuju, mám děti a musím vyžít s 1780 korunami!

Autor: Markéta Vančová

Popisek: Přesně tolik má naše čtenářka na celý měsíc.

V poslední době se na redakci KrajskýchListů.cz obrátilo hned několik čtenářů a čtenářek. Jejich dopisy mají překvapivě shodný jmenovatel: Sociální dávky a životní úroveň. Vzhledem k ostrým výtkám zejména směrem k jedné etnické menšině, kterou raději nehodláme jmenovat, jsme se rozhodli postupovat obezřetně a tyto útočné pasáže vypustit.

„Dobrý den, přišel jsem o práci a žádnou tady v Mostě nemůžu najít. Když jdu na úřad práce, je to tam samý CENZUROVÁNO, který jen řve, dělá kravál a přitom si odnáší desítky tisíc!" uvedl naší redakci jeden ze čtenářů. Jeho ústecký příběh kopíruje i ten severomoravský. „Nemůžu sehnat práci, žiju s necelými dvěma tisícovkami a přitom nepřizpůsobiví vydělávají jen na dávkách, co jsem viděla na vlastní oči, mraky peněz, jak je toto možné, že já sotva vyžiju?!" ptala se čtenářka naší redakce. Poradit neumíme. Zato jsme se podívali na systém, kterým se dávky přidělují. Šlo nám zejména o výši životního minima.

Životní minimum je právní institut v oblasti státní sociální podpory. Je to společensky uznaná a zákonem stanovená minimální hranice peněžních příjmů občana, pod níž nastává stav hmotné nouze. Přístupy k míře štědrosti sociální politiky se různí. Přesto víceméně dochází ke shodě na tom, že jejím prioritním a minimálním cílem je eliminace chudoby a sociálního vyloučení. Jejich riziko se týká nejčastěji nezaměstnaných, starších lidí, zdravotně postižených, osamělých rodičů a mladých rodin s větším počtem dětí. Pojmy „chudoba“ a „hranice chudoby“ jsou relativními koncepty, které se vztahují ke společenskému standardu. Ten vychází buď z minimální potřebné úrovně k přežití, nebo z jakéhosi důstojného životního standardu v dané společnosti.

Jak se tedy vypočítává? Pakliže jednotlivec žije v domácnosti bez dětí a je odkázán na životní minimum, měsíčně bere 3140 korun. V případě jednotlivce + jedno nezaopatřené dítě ve věku do šesti let, zvyšuje se příspěvek na 4880 korun měsíčně. A nyní situace, kdy má jednotlivec například čtyři děti do šesti let a dvě do patnácti let, připadne mu 14 380 měsíčně. To jsou oficiální údaje, které jsme získali z webu ministerstva práce a sociálních věcí.

„Jak mám ale vyžít, když mi zbývá pár stovek? Platím nájem, dítě, inkaso, samozřejmě že jíme a samozřejmě že jsem dlouhé roky pracovalo jako skladnice a nyní nemám nic a to mám jít na ulici?" ptá se bezradně naše čtenářka v závěru svého trpkého dopisu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .cz');.

Vložil: Zdeněk Svoboda

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace