Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jsem starý sešlý muž, nepotřebuji novinářské předžvýkávače názorů. A ekoteroristé, korupčník, mafie i Romové... Zeman opět vyjel z Prahy, byli jsme u toho

03.02.2015
Jsem starý sešlý muž, nepotřebuji novinářské předžvýkávače názorů. A ekoteroristé, korupčník, mafie i Romové... Zeman opět vyjel z Prahy, byli jsme u toho

Foto: Lucie Bartoš

Popisek: Prezident Zeman s chotí při podpisu do pamětní knihy Ústeckého kraje

REPORTÁŽ Dal jsem vám patnáct miliard. Ubytovací mafie tuneluje stát. Trochu jste to tu s těmi dotacemi pokazili... Na paškál si vzal i ekoteroristy a kabelky Jany Nagyové. Prezident Miloš Zeman je až do středy na návštěvě Ústeckého kraje. Řada zastávek v rámci jeho programu je nepřístupná i novinářům.

Příjezdem ke krajskému úřadu v Ústí nad Labem a přivítáním hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem (KSČM) začalo prezidentovo několikadenní turné v severočeském regionu. „Připomínám Terezín – to se vidíme hned po týdnu, že?“ připomněl hned po výstupu z vozu hejtmanovi společné setkání na pietní akci před pár dny. Hejtmanova manželka předala květinu nejdřív choti Ivaně Zemanové, která po manželově boku mlčky setrvala po celý zbytek dopoledne, jen s občas prohozeným poděkováním či úsměvem. Další pugét putoval do náruče hlavního hosta. „No, to není střední kytka, to je velká kytka,“ zhodnotil Miloš Zeman. „Velký muž, velká kytka,“ snažila se zalichotit. Delegace  na pár minut odkráčela k jednání mezi čtyřma očima do hejtmanovy kanceláře. Zelené ani červené karty se nekonaly.

Za improvizaci máte jedničku. To Karlovy Vary naopak nezvládly...

Hodinu před polednem se v pondělí s Milošem Zemanem mohli v jednacím sále setkat všichni zastupitelé kraje a nově zvolení starostové měst a obcí. Hejtman Oldřich Bubeníček oficiálně uvedl návštěvu. „Vítám vás, pane prezidente, v kraji, kde vznikla česká státnost. V kraji, který je energetickým srdcem republiky, ale kde je také široká zemědělská činnost. Jen tady máme jediný okres, který nabídne chmelařství, zelinářství, ovocnářství, vinařství... To jinde nenajdete,“ řekl. Prezident jako první kvitoval, jak se v Ústeckém kraji popasovali s přípravou návštěvy. „Tímto chci poděkovat za projev jedné z největších českých vlastností, kterou je schopnost improvizace. Původně jsem totiž měl nejprve jet do Karlovarského kraje, ale tam teď mají nějaké starosti s výměnou hejtmana, proto došlo na poslední chvíli k výměně krajů. Oceňuji zdejší operativnost,“ vychválil region v pozitivním úvodu.

Dal jsem vám 15 miliard, připomněl Miloš Zeman a mluvil o pytlíku mouky

Následně se pokusil popsat svůj vztah k tomuto severočeskému regionu. „Karel Havlíček Borovský napsal, že 'Přátelé dávají spoustu dobrých rad, ale málokdo dá pytlík mouky'. Když jsem byl předsedou vlády, vláda vám dala 15 miliard nevratné dotace na zahlazování škod po těžbě uhlí. Využili jste je k bohulibým účelům a v dubnu si budete moci všichni prohlédnout důsledek – v Terezínském křídle hradu se připravuje výstava Země znovuzrozená, která ukáže efekt revitalizací zejména v Ústeckém kraji,“ pozval všechny na expozici, kterou už nyní připravuje nejznámější český rekultivátor a držitel Ceny hejtmana Stanislav Štýs.

Jura řekl: Chcu to tady. Nepotřebuji předžvýkat názor

„No, ale teď už nejsem premiér. Jsem prezident, takže dalších 15 miliard nabízet nemohu. Ale mohl jsem pro vás udělat aspoň to, že jsem na žádost dvakrát přijal zástupce společnosti Nexen a projednával její umístění do vaší průmyslové zóny,“ zmínil dále s připomenutím, že k tomu hodně pomohl člen bývalé Rusnokovy vlády a dnes vládní zmocněnec pro Ústecký a Moravskoslezský kraj, když Nexen uvažoval i o Polsku. „Jura Cienciela říkal: Já jsem sice původem Polák, ale chci, aby to bylo v České republice... Choval se jako odpovědný český politik,“ vyzdvihl prezident.

Dále pokračoval tím, že mu před časem nějaká reportérka řekl, že rozděluje národ. „Národ nerozdělují lidé, ale názory. Ale jsou důležitější dělící čáry, což je třeba uvědomit si právě v tomto kraji. Máte tu řadu problémů, znáte na ně má stanoviska – ať jde o limity těžby uhlí, problém jezů na Labi nebo takzvaných nepřizpůsobivých, což je akutní zejména ve Šluknovském výběžku. Z toho pak vzniká mediální bouře a já vám chci říci: Čtěte zpravodajství, nečtěte politické komentátory. Jsou urážkou inteligence našeho národa. Svůj komentář si má udělat každý sám. Nepotřebuje ho předžvýkat,“ vzal si na paškál výkvět politického pisálkovství.

Nejhloupější zákon? Ten pro mafii ubytoven

V diskusi se zastupiteli a starosty kraje se první ke slovu dostal starosta Postoloprt Zdeněk Pištora. Zkritizoval polostání podnik ČEZ za to, že hodlá obrovský objekt o osmi podlažích prodat do soukromých rukou místo dohody s obcí, která měla zájem se jej ujmout a zamezit, aby se z něj stala ubytovna pro sociální případy. „Intervenovali jsme, kde se dalo. Teď to zakoupí spekulant a přistěhuje tři sta obyvatel do dosud klidné části? Až se naplní naše černé scénáře, bude mnohem nákladnější sem pak posílat kordon s policisty...“ upozornil prezidenta. Ten si nenechal ujít příležitost komentovat práci někdejších zákonodárců. „Jeden z nejhloupějších zákonů je o státním příspěvku na bydlení. Mnohačlenná rodina bydlí v garsonce za devět tisíc. Inkasuje je od státu mafie ubytoven. Ti nepřizpůsobiví nemusí platit nájem, tudíž nemají potřebu pracovat. Jediný, kdo na to doplácí, je stát. Nemělo by jít o výdělečnou činnost, díky níž ubytoven přibývá jako hub po dešti. Je to tunelování státních prostředků,“ vyjádřil se k tématu s tím, že hejtman bude jistě konkrétní případ znát lépe. „Také o něm slyším poprvé, ale můžeme si potom říci podrobnosti a pokusit se jednat s ČEZ, zda lze výběrové řízení na budovu ještě zrušit či podobně. Ovšem soukromé vlastnictví je nedotknutelné,“ reagoval Oldřich Bubeníček.

Téma limitů těžby uhlí z pozice odpůrců oprášila starostka Litvínova Kamila Bláhová. Nejdřív jí Miloš Zeman 'povolil' sednout a mluvit blíž ke stolnímu mikrofonu. „Jsem starý sešlý muž, musíte na mě nahlas. Dáma má vždy sedět,“ vyzval ji. Starostka měla několik dotazů, týkajících se prolomení limitů těžby uhlí, které v Litvínově nemá podporu ani nyní, kdy žena vystřídala na nejvyšším postu MIlana Šťovíčka – ten člence ANO 2011 dnes dělá místostarostu. Apelovala, že by nejdřív ministerstvo práce a sociálních věcí mělo jasně říci, kam vytěžené uhlí půjde, když by se měla bourat lidská obydlí, aniž by se navíc vědělo, zda tuto surovinu stát skutečně potřebuje. „Proč nejdete diskutovat také s odpůrci, ale chystáte se jen za těžaři a odboráři. Lidé z Horního Jiřetína a Litvínova nebudou mít prostor s vámi diskutovat,“ pokračovala s dalším dotazem: „Proč stát nezvýší poplatky těžařům, aby se pak vrátily regionům, které jsou postižené? Na rekultivace, obnovu infrastruktury, sociální dimenzi...“

Když jsem byl malej kluk.... potopili vísku

Miloš Zeman připomněl, že v Horním Jiřetíně před lety byl a že věc má dva aspekty – zda se bourají lidská sídla, či nikoli. Komentoval v souvislosti s tématem také exportní politiku, kdy souhlasil s tím, že vedle tepla se vyrábí i elektřina, a ta by neměla být vyvážena za dumpingové ceny. „Co se týče obydlených oblastí, můžu jen odkázat na novelu horního zákona, kdy se těžaři musí dohodnout s vlastníky domů. Očekávám velkorysou nabídku od těžební společnosti. Co se týče poplatků z těžby uhlí, podporuji vytvoření zvláštního fondu, ale nejen na rekultivace, ale na zlepšení životních podmínek obyvatel tohoto regionu,“ reagoval obsáhle na dotazy litvínovské představitelky.

Připojil i vzpomínku. „Když jsem byl malej kluk, byl jsem s maminkou v městečku Zahrádka, které je dnes na dně želivské přehradní nádrže. Vždy, paní starostko, rozhodujete ne mezi dobrem a zlem, ale mezi menším a větším zlem. O potřebě pitné vody pro Prahu se nepochybuje... Když vezmu kalkulačku, vyjde mi, že menší zlo je prolomení limitů těžby,“ zakončil téma s dovětkem, že si každopádně váží i názorů odpůrců.

Dotace? Tak to je „voda na mlýn“ kritiků. Vy tu máte zavřeného korupčníka

Starosta Dubí Petr Pípal zmínil nelibost, že evropské dotace na příští období nejsou rozdělovány rovnoměrně. „Bude i krajský rozměr?“ ptal se. Miloš Zeman po obecné odpovědi a připomněl, že nyní místo 28 operačních programů je jeden velký regionální mimo jiné proto, protože jde jednak o to, kolik se tam nasype peněz, a také aby nedocházelo ke zločinům: „Vracet nevyčerpané miliony Bruselu, to je skutečně zločin.“

Nemohl minout ani ústecký 'průšvih'. „Slovo do vlastních řad, milí přátelé, zrovna tady jste měli NUTS II Severozápad a hrozilo vám, že nedostanete nic, a ještě budete zpátky platit. Ředitel Kusnierz sedí ve vězení. Z těchto důvodů byl možná program zneužit pro kritiku všech regionálních programů,“ popíchl místní politiky. „Ani dnes nám pan prezident nezapomněl připomenout NUTS. Prošli jsme si očistcem,“ povzdechl si hejtman Bubeníček.

Ekofanatici, ano, jen to tak řekněte

Poslední dotaz položil senátor Jaroslav Doubrava. Zmínil patnáct let nedostavěný úsek dálnice D8, za čímž stojí ekologičtí aktivisté. „Ekoteroristé mají větší pravomoci než volené orgány obcí. Mohou blokovat dálnice a výstavbu obecně. Není nejvyšší čas zabývat se omezením pravomocí těchto uskupení? Nechápu, proč se někdo z Brna vyjadřuje k Ústí nad Labem. Také by tedy měli nést odpovědnost za způsobené obstrukce,“ apeloval Doubrava.

Prezident uvedl, že Evropská komise vedle zákona o státní službě protestovala i v případě ČR proti dosavadnímu zákonu o EIA. „To je nepříjemné, ale dává to možnost zákon upravit, aby nebylo možné neustále se odvolávat a podobně. Pracuje se na něm. Instituce jako Ekologický právní servis z Brna, která se teď přejmenovala, aby se trochu zamaskovala, nemá co činit s rozhodováním občanů těch nešťastných nedokončených patnácti kilometrů. A – já používám spíš termín ekofanatismus,“ odpovídal prezident a zmínil dva, médii již zmiňované podobné případy. Jeden ze Zlínska, kdy výstavbu páteřní komunikace zablokovali aktivisté kvůli třiceti kusům křečka polního, a jeden z Přelouče, kde výstavba zdymadla stojí na výskytu motýla modráska. „Už vidím radní města, jak se vyzbrojí síťkou a půjdou hledat městské pozemky, kam přemístit motýla,“ zesměšnil ekology a povzdechl: „Kdyby to nebylo k pláči, tak by to bylo k smíchu.“

Prezident má novou hůl. Od studentů. Kabelku prý nekupoval tam, kde Nagyová

Hlavu státu doprovázela jeho žena Ivana Zemanová, a to až do chvíle podpisu prezidentského páru do pamětní knihy kraje a předání darů. Mezi nimi byly například koše regionálních produktů. „Když se dívám na ten koš, napadá mě proso, pohanka, oves, nepochybuji, že maso je sójové, tedy rovněž dietní,“ zavtipkoval směrem ke své dietě Miloš Zeman, který dále dostal ručně vyráběné výrobky, mezi jiným i dřevěnou hůl z dílny středoškolských studentů, kterou hned vyzkoušel. První dáma byla obdarována sklem s českým granátem. Miloš Zeman pro změnu předal dary za Hrad. „Pro pana hejtmana vitráž se znakem. Je to vybrané od srdce,“ podotkl. Dalším darem byla luxusně vyhlížející černolesklá kabelka v dárkové kazetě. „Pokud by tu byl nějaký novinářský zločinec, tak raději dopředu podotýkám, že není kupovaná v Pařížské,“ šťouchl do kauzy Jany Nagyové, dnes Nečasové, a jejích věhlasných darovaných kabelek.

Prezident pokračoval neveřejným setkáním s řediteli příspěvkových organizací, které kraj zřizuje, a také zástupci Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje, které šéfuje bývalý europoslanec Richard Falbr. Nejen veřejnosti, ale i médiím – kromě hradních – bylo odpoledne nepřístupné i setkání s vedením společnosti Český porcelán Dubí, starostou města i zaměstnanci podniku, který je jedním ze čtyř výrobců porcelánu s cibulovým vzorem na světě. Odpoledne zamířil nejvyšší představitel státu ještě do Lázní Teplice, kde mimo jiné poobědval se senátory a poslanci, zvolenými za Ústecký kraj. Vpodvečer se vrátil do krajského města, aby se v 17 hodin v kinosálu Domu kultury setkal s občany města.

Ptali se ho na Romy

Hned první dotaz se točil kolem cikánské komunity. Primátor města krotil vášně, prezident se nebál o kontroverzních tématech mluvit. Pomluvil i ředitele Českých drah, nenažrané politiky a humanisty. Senátor Doubrava zalitoval, že se vypravil na prezidenta podruhé.

Jedno z témat, které nezůstalo bez odezvy, byla otázka sociálně slabších obyvatel, kteří trápí ty ostatní. Je to téma zejména Šluknovského výběžku, kam se zítra chystám – osoby, které eufemisticky označujeme za nepřizpůsobivé,“ zmínil Miloš Zeman, když se pokusil o výčet, co nejvíc v této části země trápí rodiny a společné soužití. Stejným směrem se točil hned první položený dotaz pana Jenčovského z ústeckého Mojžíře. Problém nepřizpůsobivých znám od mladých let. Postavili jsme s otcem tady barák, bylo tam krásně, zahrádky… Nesměly se tam stavět paneláky – rozhodlo se to tak, když jsem byl v národním výboru, protože tu byla kvalitní orná půda. No… Teď je vše jinak. Jsou to prostě cikáni. Byli a jsou, nebudeme chodit kolem horké kaše. Husák je sem začal tahat ze Slovenska. Ze šesti rodin je jich tu dneska dvě stě,“ rozčiloval se postarší obyvatel. Paní Šabatovou, co si myslí, že jim tady ubližujeme, bych pozval k nám na byt. Může přijet, bude to mít i se stravou. Pak se z toho stává Chanov, Předlice, Ostrava či jiné sociálně vyloučené lokality, z nichž zbyly ruiny, a stát do toho ještě cpe!“ rozčiloval se.

Červené karty? Ruku bych jim urazil

Stihl se vyjádřit i k averzním symbolům vůči hlavě státu, které zná z televize. Nelíbí se mi, jak mávají těmi červenými kartami. Já bych jim tu ruku urazil. Mají je dávat politikům - a hned deset. To jsou skutečně nenažraní nenažranci. Já pracoval – já můžu říct, že jsem budoval tuhle republiku – 300 i 350 hodin měsíčně,“ spustil salvu předrevolučních vzpomínek mojžířský starousedlík, který se nechápavě ptal, jak je možné, že soudci a politici si můžou sami sobě zvedat platy. Mně zvedli důchod o třicet korun. Za co mají tisíckrát větší plat?“ lamentoval tolik, že ho ústecký primátor Josef Zikmund musel brzdit.

Zeman zůstal v klidu. Jen vyjádřil nespokojenost, že nebylo dodrženo pravidlo, že v debatách dává nejdřív prostor svým odpůrcům. Mně termín nepřizpůsobivý připadá výstižný. Ovšem je třeba jej přesně definovat – tím je vždy půlka problému vyřešena. Jinak – vy jste neviděl i bílého flákače? Který fetuje, je gambler a nestará se o rodinu? Ano, mezi Romy je 90 procent nezaměstnaných, ale přesto používejme neutrální výraz,“ vyjádřil se.

Fígl na nemakačenka je tento. S tím si na automatech nezahrají

Podotkl, že ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová prohlásila, že 13 miliard korun půjde letos na takzvanou aktivní politiku zaměstnanosti, především na veřejně prospěšné práce. Ono je totiž důležité jim tu práci nejdřív nabídnout. Teprve když odmítnou, uplatnit legální možnost omezit jim výplatu dávek a nechat jim jen existenční minimum 2300 korun měsíčně – s tím se na automatech hrát nedá, maximálně jeden den,“ popsal věcně Miloš Zeman a uštěpačně podotkl: Jenže toto řešení zřejmě rozčílí humanisty.“

Kdybych byl diktátor… Řekněte si o přidání, jinak podlehnete korupci!

Neopomněl se pochválit, že on sám posílá jednu třetinu svého platu na splácení státního dluhu. I tak ten plat mám dost vysoký. Nemám jachtu, mám jen nafukovací člun za dva tisíce, ale radost mi dělá asi větší,“ řekl s nadsázkou. Navázal na předešlé rozhorlení nad platy ústavních činitelů. Oni nejen netvoří práci. Oni dokonce škodí! Kdyby to bylo na mně – ale nejsem diktátor, byl bych pro redukci platů nejen ústavních činitelů, ale i soudců,“ dodal. Průměrný soudce má prý 52 000 měsíčně, ten s vyšší hodností i sto tisíc. Argument pro to je strašlivý. Aby prý nebyli zkorumpovatelní. Mnozí z vás dělají dělníka, úředníka – jděte za nadřízeným a řekněte: Zvyšte mi plat, abych nebyl zkorumpovatelný! To by možná následoval vyhazov,“ kroutil hlavou.

K dobru přidal příklad z Českých drah, kde před lety zřídili funkci železničního ombudsmana za 250 000 korun měsíčně pro bývalého ředitele zoologické zahrady Fejka. Nepochybuji, že existuje souvislost mezi pasažéry Českých drah a exponáty v zoo, i když je to souvislost velmi volná,“ zavtipkoval.

Senátor: Oni chodí s nataženou rukou! Ano, cikáni! A do toho imigranti

O slovo se v diskusi přihlásil senátor Jaroslava Doubrava, který promlouval k prezidentovi už během dopoledního setkání se zastupiteli. Já jsem asi neměl už chodit. Je to tak, že my jsme ti nepřizpůsobiví,“ vrátil se k tématu ze začátku večera a pokračoval: Oni nemusí pracovat. Chodí s nataženou rukou. Úmyslně říkám cikáni. Ukradne-li za bílého dne někdo kabel ze živých kolejí, to není jen krádež, to je ohrožení bezpečí a životů!“ dostal se do emotivních obrátek. Neměly by zákony platit pro všechny?“

Prezident při té příležitosti připomněl, že do republiky se možná blíží až sto tisíc imigrantů ze Středního východu. Mám obavy, že by se zde nedokázali přizpůsobit. Vytvořili by ghetta a stali se rovněž nepřizpůsobivými, i když to nebudou Romové,“ připomněl Miloš Zeman jedno z aktuálních témat, které může s regionální problematikou ještě víc zahýbat. Vrátil se i k platům u Českých drah, kde ředitel bere půl milionu měsíčně. Ministr dopravy Rusnokovy vlády Zdeněk Žák snížil plat generálního ředitele drah z půl milionu na 250 tisíc. Můžeme diskutovat, zda je ta částka přiměřená. Čemu? Výkonu: Není zpoždění, ve vagonech je čisto, dráhy vydělávají? Klidně ať má půl milionu.  Ale – vlaky jsou špinavé a jezdí se zpožděním. Tak ať má 25 000 a ručí svým majetkem za výsledky práce,“ smlsnul si na šéfovi železnice.

Čtěte zprávy, apeloval prezident

Ze strany René Hladíka z ústecké univerzity zazněl dotaz, jak snáší fakt, že je pod palbou médií. Po pár bonmotech prezident zopakoval myšlenku, kterou se snažil vštípit už i dopoledne zastupitelům: Čtěte zprávy. Ne politické komentátory.“ Pak odpovídal na poslední dotaz, zda se obává, že by mohl být 'odejit' někým ze zahraničí. Zda se mě někdo ze zahraničí pokouší sundat? Zda má někdo důvod – tedy postoj k sankcím proti Ruské federaci, tak stejný postoj má i francouzský kancléř, maďarský a slovenský premiér a další. Jsem v dobré společnosti. Museli by tedy sundat i všechny tyto a to je úkol nad lidské síly,“ je přesvědčen.

Na závěr převzal dary od primátora města, mimo jiné tradiční výrobky z Ústí nad Labem, a to třeba mýdlo s jelenem či klasický pitralon.

Na některé akce neměla přístup ani média

Ještě před setkáním s Ústečany stihl prezident navštívit podnik Český porcelán v Dubí. Do porcelánky měl v plánu přijet už v říjnu 2013, kdy byl rovněž na návštěvě Ústeckého kraje. Tehdy ale program zkrátil ze tří na dva dny, a odřekl tak návštěvu právě dubského podniku i dalších zastávek kvůli potřebě odpočinku po návštěvě Ukrajiny. Severočeské firmy tehdy reagovaly nepříliš dobře. Například proto, že ladem tak zůstaly ležet mimo jiné nesnadno vymýšlené dary pro hlavu státu. Český porcelán mimochodem připravoval tehdy přestěhování výroby, aby Miloš Zeman nemusel zdolávat příliš mnoho schodů, dále křest nové retrokolekce sedmitisící vyrobené hygienické soupravy umyvadla, konve na vodu a podložky na mýdlo, které kdysi používaly už naše babičky. Sadu si pak podnik pokřtil sám.

Večeři strávil Miloš Zeman ve společnosti významných osobností Ústeckého kraje. Pozvána byla například závodní plavkyně Simona Baumrtová z Chomutova či řada odborníků, kteří jsou dnes držiteli Ceny hejtmana Ústeckého kraje.

Hlava státu do druhého dne severočeské návštěvy přenocovala na zámečku Větruše na stejnojmenném ústeckém vrchu. V úterý se prezidentská kolona přesune do Varnsdorfu a Děčína. V obou městech je v plánu setkání s obyvateli – v prvním ve 12:20 hodin v kinosálu radnice, ve druhém pak v 17 hodin v děčínském společenském domě Střelnice. Poslední den návštěvy se Zeman chystá na Mostecko za těžaři a program ukončí tiskovou konferencí na Červeném Hrádku u Jirkova na Chomutovsku.

Lucie Bartoš

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL