Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ústecký kraj není připraven na příchod emigrantů. Hejtman Bubeníček mluví i o Triangle City, které vzniká

30.01.2015
Ústecký kraj není připraven na příchod emigrantů. Hejtman Bubeníček mluví i o Triangle City, které vzniká

Foto: Ústecký kraj

Popisek: Hejtman Oldřich Bubeníček

ROZHOVOR O prolomení těžebních limitů v Ústeckém kraji, o problémech s přistěhovalci či o narůstajícím teroristickém násilí. Nejen o těchto tématech jsme hovořili s Oldřichem Bubeníčkem (KSČM). V souvislosti s 15. výročí založení krajské samosprávy okomentoval také současné uspořádání a pravomoci krajů a prozradil nám své plány pro letošní rok.

Pane hejtmane, jak byste ve stručnosti hodnotil uplynulý rok?

Rok 2014 přinesl hned několik významných událostí pro náš kraj. Do průmyslové zóny Triangle přišli další investoři, to jsou desítky nových pracovních míst. A začali jsme pracovat na vybudování zázemí pro zaměstnance, zaměstnavatele i jejich dodavatele takzvané Triangle City. Spolu s Univerzitou J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a společností Krajská zdravotní jsme podepsali memorandum o spolupráci, abychom společnými silami přivedli do našeho kraje více lékařů. A podařilo se nám například získat pořadatelství dalšího ročníku her zimní olympiády dětí a mládeže, které se uskuteční příští rok.

A jaké jsou vaše hlavní plány pro ten letošní?

I nadále chceme pracovat na věcech, které jsme vloni úspěšně odstartovali, ať už tedy Triangle City, práce na vstřícných podmínkách pro lékaře nebo vytváření nových pracovních míst v rámci Paktu zaměstnanosti. Letošní rok je pro nás výjimečný i tím, že slavíme 15. výročí vzniku krajů a pro obyvatele máme připravenou řadu akcí, abychom mohli toto výročí oslavit společně.

Bezpochyby hlavní prioritou kraje v oblasti dopravy je dostavba dálnice D8 spojující Českou republiku s Německem. Jednal jste o tom již s novým ministrem? A jste optimista? Jaký termín je podle vás reálný?

Ministr dopravy Dan Ťok navštívil Ústecký kraj před pár dny, aby vedení kraje seznámil s aktuálním termínem dostavby této významné dopravní tepny. Dálnice D8 přes České středohoří by měla být podle jeho slov uvedena do provozu do konce roku 2016. Pokud se nám opravdu podaří do konce příštího roku zprovoznit poslední úsek dálnice, tak to bude výborné. Věřím, že tak, jak bylo garantováno, se to opravdu podaří.

Prvního ledna uplynulo patnáct let od vzniku krajů. Jste vy sám zastáncem jejich vzniku? 

Myslím, že je nutné, aby existoval mezičlánek mezi obcemi a státem. Stávající rozdělení krajů je ale podle mého názoru příliš roztříštěné.

Jste nyní spokojen s rozsahem pravomocí, které jako kraj máte nebo byste uvítal jejich posílení? A pokud ano, v jakém směru?

Letos poprvé půjdou dotace od státu na opravy silnic II. a III. tříd. Nemalé finance, které půjdou na obměnu dopravních sítí, takto rozsáhlé rekonstrukce bychom si z krajského rozpočtu nemohli dovolit.

Ptala jsem se i proto, že ministr financí by chtěl nejen zrevidovat kompetence krajů, ale slibuje také, že by měly stoupnout příjmy krajů z daní zpět na úroveň před rokem 2011. Co vy na to? Máte představu, co byste s penězi navíc udělali?

Je potřeba si uvědomit, že krajský rozpočet je takzvaně průtokový. Já osobně bych tedy přivítal více peněz pro vlastní demokratické hospodaření kraje.

V kraji se nachází řada vyloučených lokalit. Oproti dosavadní praxi, přebrali od nového roku kraje od Ministerstva práce a sociálních věcí pravomoc přerozdělovat prostředky na sociální služby ze státního rozpočtu. Vítáte tuto změnu? Pomůže podle vás v řešení problematiky s vyloučenými lokalitami?  A prozradíte nám, kolik jste na proplácení dotací vyčlenili z rozpočtu?

Pravomoc přerozdělovat prostředky na sociální služby velmi vítám. Máme teď možnost být blíž, mít větší přehled a kontrolu, kterou by stát nemohl takto detailně a v místě obsáhnout. I to je jeden z kroků, jak pracovat s obyvateli těchto lokalit.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) plánuje prolomení limitů pro těžbu uhlí, které by se však bezprostředně nedotklo severočeských obcí Horní Jiřetín a Černice. Ministerstvo připravilo pro vládu dvě varianty postupu, podle kterých by se těžba rozšířila, přičemž obce, které měly podle dosavadních plánů při prolomení limitů zaniknout, zůstanou stát. Je pro vás tato varianta přijatelná nebo byste preferoval jiné řešení? 

Preferujeme variantu prolomení limitů v oblasti velkolomu Bílina, kde jsou prostory pro těžbu neobydlené. Pokud by mělo dojít k dalšímu zásahu i například u Horního Jiřetína, musí být lidé, kterých se to týká, náležitě odškodněni. V tuto chvíli musí rozhodnout vláda. Krajské referendum v tomto případě nemá smysl, protože se tato otázka týká jen části obyvatel kraje.

S Ústeckým krajem jsou úzce spjaty problémy s nepřizpůsobivými, o nichž jsme spolu již hovořili. Problémy s uprchlíky ale celkově gradují v celé Evropě. Máte vy osobně strach o naši budoucnost?

Jsme sousedy Spolkové republiky Německo, kde počet emigrantů z východních částí Evropy stoupá. Výrazně by se nás další příchod velkého počtu emigrantů dotkl. Ústecký kraj v tuto chvíli není na příchod těchto emigrantů připraven. V Ústeckém kraji kdysi jeden uprchlický tábor byl, stát jej před zhruba osmi lety prodal soukromé osobě.

Co se podle vás musí stát, aby došlo ke zklidnění situace nebo se alespoň déle nevyhrocovala?

Je dle mého názoru důležité, aby na současné situaci stát pracoval v rámci své vlastní reálné zahraniční politiky.

Podle mnohých je také terorismus jedním z nejzávažnějších problémů 21. století.  Kde vidíte příčiny narůstajícího teroristického násilí? A lze s ním podle vás vůbec bojovat? 

Evropa nemůže odpor proti současnému světu podporovat. Je důležité, abychom byli připraveni. Měla by být i snaha vyrovnat sociální rozdíly ve světě.

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš