Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přezrálé limity těžby uhlí může podle ministra Mládka rozhodnout referendum. Během návštěvy Ústeckého kraje nevyloučil prolomení s malým „p“

18.01.2015
Přezrálé limity těžby uhlí může podle ministra Mládka rozhodnout referendum. Během návštěvy Ústeckého kraje nevyloučil prolomení s malým „p“

Foto: Lucie Bartoš

Popisek: Vládní zmocněnec Jiří Cienciela a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Je jasné, že se bez skrupulí prolomí limity těžby uhlí u dolu Bílina, který spadá pod Severočeské doly. Ovšem otazník stále visí nad mosteckým lomem Československé armády, kde s pokračováním těžby souvisí likvidace lidských obydlí. Ale možná už ne dlouho. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek tento týden v Ústeckém kraji připomněl podporu záměru prolomení limitů těžby s malým „p“. Chce rozhodnout vleklou nejistotu letos. Nemá se přitom zapomínat na chudší vrstvu ze sídlišť.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) nejprve jeden den jednal na Chomutovsku se zástupci Severočeských dolů, které spravují důl Bílina. „Zdá se, že v tomto případě, kdy je záležitost připravována systematicky s dotčenými obcemi, nic nebrání posunutí limitů. Nedojde ke zbourání lidských sídel. Zde je zásadní výnos, kterým je práce pro další generaci zhruba v letech 2030 až 2055,“ shrnul ministr Mládek za přikyvování přítomných starostů. „Do vývoje firmy to vnáší neskutečnou jistotu. A práci na dalších pětadvacet let,“ potvrdil jeho slova nový generální ředitel Severočeských dolů Ivo Pěgřímek, bývalý šéf báňského úřadu.

Těžaři nevyloučili možnost částečného posunutí limitů

Na tiskové konferenci, která se konala v Mostě, ale přišly na přetřes zejména limity těžby hnědého uhlí, které se týkají lomu Československé armády. Ve věci už dlouhá léta není jasno a obyvatelé Horního Jiřetína a Černic žijí v nejistotě, zda se jejich domovy přesouvat budou či nikoli. „Limity jsou věc přezrálá,“ řekl mimo jiné ministr a dodal: „Politiku je možné chápat z různých úhlů. Já ji chápu jako slaďování zájmů, za což bych byl rád.“

Jednou z kompromisních možností je prolomení s malým „p“, tedy posun limitů bez likvidace Horního Jiřetína. „Podle mě je tato varianta politicky více průchodná než prolomení limitů s přestěhováním obcí. Ale je důležité vědět, zda dává smysl i ekonomicky,“ komentoval tuto problematiku ministr Mládek. Takovou možnost těžební společnost nevyloučila. „Na těžbu jsme připraveni. Důležité je, aby rozhodnutí padlo včas, ideálně v tomto roce,“ reagovala na dotaz o malém prolomení Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí společnosti Severní energetická, která těžební lokalitu spravuje.

Podle Mládka bude důležité udělat propočet úplného i částečného prolomení limitů pro pokračování těžby v lomu ČSA. Podle těchto čísel pak prý budeme mít úplně jiné informace a bude možno dát na stůl všechny argumenty. Těžaři podle jeho slov slíbili předložit své propočty. „Město Most nemá problém s korekcí limitů v dole Bílina, tam je to skutečně snazší. Pro nás je problém, pokud by se zde těžba ukončila. To bude mít důsledky na nezaměstnanost v regionu – jde o tisíce horníků, k tomu navázané profese a pokles kupní síly,“ vyjádřil se k tématu mostecký primátor Jan Paparega.

Referendum pouze tehdy, půjde-li o likvidaci obcí

Ministr podle svých slov hodlá diskutovat se všemi, s představiteli obcí Horní Jiřetín, Litvínov, s odboráři, zaměstnavateli i se Zelenými. Ve čtvrtek se setkal s hejtmanem kraje Oldřichem Bubeníčkem (KSČM) a chce také znát názor i všech krajských zastupitelů. „Vidím větší roli, než jakou má kraj vymezenu. Zajištěny jsou kompenzace těm, jichž se dotkne těžba. Na to se pamatuje. Souvisí s tím i novela horního zákona, která počítá se zvýšením poplatků za vydobytý nerost,“ zmínil nedávnou novinku, která by měla začít platit už letos. Velmi oceňuji osobní návštěvu pana ministra, při které mě seznámil s výsledky jednání v Bílině a v Mostě. Současně jsme se domluvili, že navštíví Ústecký kraj znovu v únoru, a to konkrétně zasedání krajského zastupitelstva, aby s aktuálními informacemi seznámil i zastupitele,“ uvedl po jednání hejtman Oldřich Bubeníček.

Na dotaz ParlamentníchListů.cz ministr potvrdil, že vyloučena není ani možnost krajského referenda, jehož je zastáncem. „Má to ovšem smysl pouze v případě varianty plného prolomení spolu se zbouráním dotčených obcí,“ upřesnil.

Vize, která zřejmě padla, je dříve zmiňovaná alternativa, že by do těžební společnosti vstoupil stát, tento společný podnik je očividně pasé. „Je to nápad z doby Rusnokovy vlády, kdy jsme hledali politicky průchodné varianty. Ale období Rusnokovy vlády rychle skončilo,“ zareagoval na dotaz vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiří Cienciała.

Čím budeme topit? Uhlí je až na druhém místě

Podle ministra Mládka vedle dopadů v zaměstnanosti a dopadů sociálních v případě vystěhování dvou obcí na Mostecku zaznívá jeden aspekt méně, než je zdrávo. „Do budoucna je potřeba zajistit, aby čtyři miliony lidí, kteří jsou u nás závislí na centrálním zásobování teplem, vyráběným z uhlí, měly teplo. Všechny jiné alternativy jsou dražší. A jak víme, jde spíš o sídliště, tedy lidi s malými příjmy,“ uvedl.

Právě limity těžby jsou jedním ze dvou bodů, vedle otázky výběru reaktorů do jaderných elektráren, kvůli nimž 22. prosince 2014 vláda přerušila jednání o Aktualizaci Státní energetické koncepce. „Část kolegů měla pocit, že než se materiál schválí, chtějí vidět určité konkretizace v těchto dvou tématech,“ připomněl ministr. Tripartita by se měla problémem zabývat 2. února, vláda pak znovu v březnu. „Pro pana premiéra bude důležité jednání Tripartity – kromě případu minimální mzdy, kdy došlo k politické výměnné dohodě, vše vždy prošlo tak, jak bylo projednáno v Tripartitě,“ zmínil ministr. Státní energetická koncepce podle něj není rozhodně žádným pouhým slohovým cvičením. „Důležité není jen to, co v ní bude, ale i co v ní nebude – nebude se opakovat šílenství obnovitelných zdrojů. To je ponaučením z krizového vývoje předešlých let. A také že se nebude teplo vyrábět z elektřiny a plynu,“ doplnil s tím, že energetika českého státu by tak měla být postavena na jádru a uhlí. „Za prvé na jádru a uhlí na druhém místě, protože to je omezeno výtěžností zhruba kolem roku 2060. Pro změnu uranu je dostatek, dokonce i v naší zemi. Ve světě sice existují povrchové doly, u nás by ale nebyla problémem hlubinná těžba jako u uhlí,“ popsal Jan Mládek.

Ministr si ze severních Čech odvezl i úsměvnou zkušenost. Překvapilo jej místo, kde se setkal s novináři v Mostě. „Aby byla tisková konference v předsálí obřadní síně, to se mi ještě nestalo,“ kroutil hlavou pobaveně. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš