Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Trápí vás rodinné problémy? Nezvládáte práci s počítačem? Čtěte, kde hledat pomoc. A zdarma

27.12.2014
Trápí vás rodinné problémy? Nezvládáte práci s počítačem? Čtěte, kde hledat pomoc. A zdarma

Autor: ZŠ a MŠ Klobuky/projekt Algoritmus individuálního vzdělávání

Popisek: Během některých vzdělávacích aktivit mohou děti učit rodiče

Veřejné kurzy, plné doporučení a řešení k rodinné problematice či finanční gramotnosti, jsou připraveny v rámci on-line vzdělávání projektu Algoritmus individuálního vzdělávání, a to formou e-learningových kurzů. Lidé se jich mohou zúčastnit úplně zdarma.

V projektu Algoritmus individuálního vzdělávání, který realizuje Základní škola a Mateřská škola Klobuky, jsou již spuštěné poradenské kurzy pro veřejnost. Veřejné kurzy, plné doporučení a řešení k rodinné problematice či finanční nebo počítačové gramotnosti, jsou připraveny na jejích webových stránkách.

Poradenské kurzy, které jsou určené prioritně obyvatelům z malých obcí Ústeckého a Středočeského kraje, jež se k informacím a vzdělávání obecně dostávají hůře, reagují mimo jiné na novinky v legislativě, jako je například novela občanského zákoníku, nebo na rychlý rozvoj komunikačních technologií.

Aplikace radí s problémy, které nás pálí nejvíc

V pravém horním rohu webové stránky se může každý bez registrace přihlásit do e-learningového (učebního) prostředí, kde najde šest témat, zpracovaných do formy e-learningových kurzů:
1. Základy PC, práce s internetem a maily
2. Využití tabletu a chytrého telefonu v běžném životě
3. Rodina a vztahy podle nových paragrafů
4. Můj majetek a moje práva
5. Rodinný rozpočet a jeho rizika
6. Dluhy, bankrot, exekuce a jak z pasti ven
Po výběru kurzu (tématu) se každému objeví struktura kurzu, rozdělená do více témat. První kapitolou je většinou úvodní slovo k tématu, od lektora, který jej zpracovával.

Jak vyhrát souboj s novými technologiemi

V projektu „Základy PC, práce s internetem a maily“ se srozumitelnou řečí účastník či účastnice mimo jiné dozví, jak počítač funguje, jak si v něm dělat pořádek, jak obnovit data z odpadkového koše, následují kapitoly na téma bezpečnosti počítače (o heslech virech a antivirech) a několik stránek o práci s internetem a mailování. Nechybí dovětek o mailové etice a další prospěšná doporučení.

Kurz „Využití tabletu a chytrého telefonu v běžném životě“ jde o něco dál. „Tento kurz provádí uživatele postupným přechodem od tradičních počítačů k mobilním zařízením, která jsou neporovnatelně dostupnější a, přiznejme si to, jednodušší i na ovládání,“ říká lektorka a autorka kurzu Michaela Mudrochová, která dále provádí zájemce nahlédnutím do skupiny tabletů a smartphonů neboli chytrých telefonů.

Srozumitelný průvodce novými paragrafy

Další kurzy vycházejí z aktualizace občanského práva, které doznalo výrazných změn. Snad každý najde nějakou radu, poučení či užitečnou informaci, projde-li „Rodinu a vztahy podle nových paragrafů“, kde se dozví vše o manželství, rozvodu, společném jmění manželů, vyživovací povinnosti či osvojení dítěte, nebo „Můj majetek a moje práva“ s vysvětlením nových skutečností kolem dědictví, nabývání věcí, sousedských povinností, lichvy, dluhů, uzavírání smluv a podobně. Obě témata připravovala advokátka Gabriela Šťastná.

Jakousi prevencí mimo jiné před finančním krachem domácnosti jsou dvě témata lektora Romana Kysely „Rodinný rozpočet a jeho rizika“ a „Dluhy, bankrot, exekuce a jak z pasti ven“. „Možnost si půjčit je nebývale dostupná. Ruku v ruce s těmito možnostmi ale hrozí riziko ztráty obezřetnosti a z toho plynoucí následky,“ zmiňuje kromě jiného. Zájemcům nabízí v kurzu například jednoduchý nástroj na sledování měsíčních výdajů, navrhuje úspory, dává nahlédnout pod pokličku různých typů půjček, nebo se snaží objasnit, jak se nedostat do dluhové spirály, a co dělat, pokud se do ní člověk dostane.  

Sbírání vědomostí prostřednictvím těchto on-line kurzů není omezeno místem ani časem. Lidé se mohou tedy přihlašovat opakovaně, a to například i nyní, během vánočních svátků.

Zaměřeno nejen na rodiče

Kromě toho se v projektu mohou lidé účastnit přednášek s odborníky na zmíněná témata nebo seminářů „Děti učí rodiče“. Přednášky již absolvovali zájemci a zájemkyně například v obcích Vrbičany, Klobuky, Vraný, Studeněves či Hříškov. V Klobukách se mimoto koncem listopadu uskutečnil jeden ze zmíněných multi-generačních seminářů dětí a rodičů, jejichž cílem je společně se zapojit do aktivit se vzdělávací, ale také motivační a informační funkcí.

Děti v podstatě lákají své rodiče na pestrou nabídku aktivit, například zajímavé výukové aplikace na tabletu, využití smartphone nejen pro placenou komunikaci, ale i komunikaci po sociálních sítích, využití hotspotu a jiné demonstrační ukázky. Pro účastníky a účastnice akcí jsou k dispozici pracovní brožury-skládačky.

Série užitečných přednášek

Aktivity projektu jsou určeny obyvatelům Středočeského a Ústeckého kraje z malých obcí. Do konce listopadu se v rámci projektu již uskutečnilo čtrnáct akcí, z toho třináct přednášek na témata Využití tabletu a chytrého telefonu v běžném životě, Základy PC, práce s internetem a maily, Můj majetek a moje práva, Rodina a vztahy podle nových paragrafů.

Další akce následovaly během prosince a pokračovat se bude i po Novém roce. Například 26. ledna 2015 se uskuteční na obecním úřadu v Panenském Týnci dvě přednášky, a to na témata „Můj majetek a moje práva“ a „Rodina a vztahy podle nových paragrafů“ za účasti advokátky. Další se budou v Panenském Týnci konat 10. února na témata „Rodinný rozpočet a jeho rizika“ a „Dluhy, bankrot, exekuce a jak z pasti ven“ s odborníkem na rodinné finance. Akce se vždy konají na obecním úřadu od 16 hodin.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

v pravém horním rohu

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace