Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Trápí vás rodinné problémy? Nezvládáte práci s počítačem? Čtěte, kde hledat pomoc. A zdarma

27.12.2014
Trápí vás rodinné problémy? Nezvládáte práci s počítačem? Čtěte, kde hledat pomoc. A zdarma

Foto: ZŠ a MŠ Klobuky/projekt Algoritmus individuálního vzdělávání

Popisek: Během některých vzdělávacích aktivit mohou děti učit rodiče

Veřejné kurzy, plné doporučení a řešení k rodinné problematice či finanční gramotnosti, jsou připraveny v rámci on-line vzdělávání projektu Algoritmus individuálního vzdělávání, a to formou e-learningových kurzů. Lidé se jich mohou zúčastnit úplně zdarma.

V projektu Algoritmus individuálního vzdělávání, který realizuje Základní škola a Mateřská škola Klobuky, jsou již spuštěné poradenské kurzy pro veřejnost. Veřejné kurzy, plné doporučení a řešení k rodinné problematice či finanční nebo počítačové gramotnosti, jsou připraveny na jejích webových stránkách.

Poradenské kurzy, které jsou určené prioritně obyvatelům z malých obcí Ústeckého a Středočeského kraje, jež se k informacím a vzdělávání obecně dostávají hůře, reagují mimo jiné na novinky v legislativě, jako je například novela občanského zákoníku, nebo na rychlý rozvoj komunikačních technologií.

Aplikace radí s problémy, které nás pálí nejvíc

V pravém horním rohu webové stránky se může každý bez registrace přihlásit do e-learningového (učebního) prostředí, kde najde šest témat, zpracovaných do formy e-learningových kurzů:
1. Základy PC, práce s internetem a maily
2. Využití tabletu a chytrého telefonu v běžném životě
3. Rodina a vztahy podle nových paragrafů
4. Můj majetek a moje práva
5. Rodinný rozpočet a jeho rizika
6. Dluhy, bankrot, exekuce a jak z pasti ven
Po výběru kurzu (tématu) se každému objeví struktura kurzu, rozdělená do více témat. První kapitolou je většinou úvodní slovo k tématu, od lektora, který jej zpracovával.

Jak vyhrát souboj s novými technologiemi

V projektu „Základy PC, práce s internetem a maily“ se srozumitelnou řečí účastník či účastnice mimo jiné dozví, jak počítač funguje, jak si v něm dělat pořádek, jak obnovit data z odpadkového koše, následují kapitoly na téma bezpečnosti počítače (o heslech virech a antivirech) a několik stránek o práci s internetem a mailování. Nechybí dovětek o mailové etice a další prospěšná doporučení.

Kurz „Využití tabletu a chytrého telefonu v běžném životě“ jde o něco dál. „Tento kurz provádí uživatele postupným přechodem od tradičních počítačů k mobilním zařízením, která jsou neporovnatelně dostupnější a, přiznejme si to, jednodušší i na ovládání,“ říká lektorka a autorka kurzu Michaela Mudrochová, která dále provádí zájemce nahlédnutím do skupiny tabletů a smartphonů neboli chytrých telefonů.

Srozumitelný průvodce novými paragrafy

Další kurzy vycházejí z aktualizace občanského práva, které doznalo výrazných změn. Snad každý najde nějakou radu, poučení či užitečnou informaci, projde-li „Rodinu a vztahy podle nových paragrafů“, kde se dozví vše o manželství, rozvodu, společném jmění manželů, vyživovací povinnosti či osvojení dítěte, nebo „Můj majetek a moje práva“ s vysvětlením nových skutečností kolem dědictví, nabývání věcí, sousedských povinností, lichvy, dluhů, uzavírání smluv a podobně. Obě témata připravovala advokátka Gabriela Šťastná.

Jakousi prevencí mimo jiné před finančním krachem domácnosti jsou dvě témata lektora Romana Kysely „Rodinný rozpočet a jeho rizika“ a „Dluhy, bankrot, exekuce a jak z pasti ven“. „Možnost si půjčit je nebývale dostupná. Ruku v ruce s těmito možnostmi ale hrozí riziko ztráty obezřetnosti a z toho plynoucí následky,“ zmiňuje kromě jiného. Zájemcům nabízí v kurzu například jednoduchý nástroj na sledování měsíčních výdajů, navrhuje úspory, dává nahlédnout pod pokličku různých typů půjček, nebo se snaží objasnit, jak se nedostat do dluhové spirály, a co dělat, pokud se do ní člověk dostane.  

Sbírání vědomostí prostřednictvím těchto on-line kurzů není omezeno místem ani časem. Lidé se mohou tedy přihlašovat opakovaně, a to například i nyní, během vánočních svátků.

Zaměřeno nejen na rodiče

Kromě toho se v projektu mohou lidé účastnit přednášek s odborníky na zmíněná témata nebo seminářů „Děti učí rodiče“. Přednášky již absolvovali zájemci a zájemkyně například v obcích Vrbičany, Klobuky, Vraný, Studeněves či Hříškov. V Klobukách se mimoto koncem listopadu uskutečnil jeden ze zmíněných multi-generačních seminářů dětí a rodičů, jejichž cílem je společně se zapojit do aktivit se vzdělávací, ale také motivační a informační funkcí.

Děti v podstatě lákají své rodiče na pestrou nabídku aktivit, například zajímavé výukové aplikace na tabletu, využití smartphone nejen pro placenou komunikaci, ale i komunikaci po sociálních sítích, využití hotspotu a jiné demonstrační ukázky. Pro účastníky a účastnice akcí jsou k dispozici pracovní brožury-skládačky.

Série užitečných přednášek

Aktivity projektu jsou určeny obyvatelům Středočeského a Ústeckého kraje z malých obcí. Do konce listopadu se v rámci projektu již uskutečnilo čtrnáct akcí, z toho třináct přednášek na témata Využití tabletu a chytrého telefonu v běžném životě, Základy PC, práce s internetem a maily, Můj majetek a moje práva, Rodina a vztahy podle nových paragrafů.

Další akce následovaly během prosince a pokračovat se bude i po Novém roce. Například 26. ledna 2015 se uskuteční na obecním úřadu v Panenském Týnci dvě přednášky, a to na témata „Můj majetek a moje práva“ a „Rodina a vztahy podle nových paragrafů“ za účasti advokátky. Další se budou v Panenském Týnci konat 10. února na témata „Rodinný rozpočet a jeho rizika“ a „Dluhy, bankrot, exekuce a jak z pasti ven“ s odborníkem na rodinné finance. Akce se vždy konají na obecním úřadu od 16 hodin.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

v pravém horním rohu

Vložil: Lucie Bartoš