Česká pošta tvrdě tlačí na starosty, postavil se jí hejtman
28.03.2013
Foto: Profimedia.cz
Popisek: Hejtman Oldřich Bubeníček
Hejtman Bubeníček zaručuje starostům, že se pošta v jejich obci rušit nebude. Ledaže by s tím starosta sám souhlasil. Tvrdému nátlaku ze strany vedení České pošty na starosty, na které upozornil poslanec David Kádner, je učiněna přítrž.
Právě poslanec Kádner, který je zároveň i starostou Nové Vsi v Horách na Mostecku, si postěžoval na způsob, jakým Česká pošta vedla jednání se starosty. „Šlo o dokonalou manipulaci a nátlak. Ti lidé, byli dobře vyškoleni, takže si dovedu představit, že by starosta jejich tlakům podlehl," sdělil telefonicky poslanec Kádner (VV). Sešel se s hejtmanem Bubeníčkem (KSČM) a požádal ho o součinnost. Ten se s regionální ředitelkou pošty setkal minulý týden.
„Chápu, že z ekonomických důvodů naprosto nerentabilní pošty nemůže Česká pošta provozovat donekonečna. Paní ředitelka nás informovala o současné situaci a potvrdila to, že bez souhlasu starostů jednotlivých obcí k žádným změnám nedojde,“ řekl po jednání pro Český rozhlas hejtman Oldřich Bubeníček.
Nátlak na starosty
Starosta obce Březno u Chomutova Zdeněk Valenta (nez.) už dříve potvrdil slova poslance Kádnera. Prý je potřeba starosty informovat a na nátlak je upozornit. Pokud totiž sami starostové necítí, že by v jejich obci pobočka nebyla navštěvována, nemá smysl na dohodu s poštou přistupovat.
Na to vedení pošty říká: „Starostové obcí, kterých by se transformace pošty mohla dotknout, dostávají podrobné informace o našem postupu. Záleží vždy na vyjádření starostů, podle toho zajistíme příslušné poštovní služby,“ uvedla Olga Syková.
Týká se to 17 poboček
Jenže zde docela nesouhlasí právě poslanec Kádner, který vychází z vlastní zkušenosti. ,,I za mnou jako starostou paní ředitelka byla, ale my na horách nikdy nejednáme sami, vždy se sejdeme všichni tři starostové, protože na horách se to týká nás všech, jsme jeden na druhém závislí," vysvětluje Kádner a dodává: ,,To jednání prostě nebylo vedeno na pozitivní vlně, snad se to teď uklidní."
Zrušení poštovních poboček se letos v Ústeckém kraji má týkat 17 obcí. Nahradit je mají tzv. výdejní místa nebo služby poštovních partnerů. Pro zásilky by si tak lidé chodili třeba do místních obchodů, hostinců nebo obecních úřadů. Na řadě míst už tento systém funguje. Vedle služeb „Partner“ a „Výdejní místo“ zajišťuje pošta též mobilní služby, tedy rozvoz zásilek po jednotlivých obcích. Spolu s mobilním doručováním lze tento systém využít i pro další poštovní služby, jako je například podání zásilek či výběr peněz.
Marcel Mihalik