Kraj se zřekl odpovědnosti, pokutu za ROP Severozápad ať zaplatí někdo jiný
27.03.2013
Foto: Archív
Popisek: Zastupitelstvo, ilustrační foto
Na pondělním mimořádném zastupitelstvu Ústeckého kraje, svolaném kvůli dění v dotačním úřadu ROP Severozápad, se zastupitelé shodli na usnesení, kterým odmítli podílet se na placení pokuty. Tu žádá zaplatit kvůli chybám v ROP SZ ministerstvo financí poté, co mu přišla výzva od Evropské komise.
„Nedokázali jsme se s ministerstvy domluvit. My říkáme, že to není naše vina, že odpovědnost za kontrolu má minimálně ministerstvo financí. Veškerá zodpovědnost ale byla přenesena na nás a za této situace jsme nebyli ochotni na to přistoupit," řekl po zastupitelstvu novinářům hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).
Kraj se tak vyjádřil ve smyslu, že nenese odpovědnost za chyby v úřadě, který rozděluje miliardy na projekty pocházející z jeho regionu. ROP SZ rozděluje dotace pro Ústecký kraj i kraj Karlovarský. Ten své jednání po tom ústeckém odložil, zváží totiž nabídku ministerstva financí, podle níž by v případě, že na pokutu přistoupí, mohl kraj brzy začít z programu čerpat bez ohledu na stanovisko Ústeckého kraje. Nabídku zastupitelům přednesl náměstek ministra financí Jan Gregor. Pokuta pro Ústecký a Karlovarský kraj činí 2,6 miliardy korun. Karlovarský by měl zaplatit asi třetinu.
Dotace se zastaví
Jelikož korekci nechce uhradit Ústecký kraj ani ministerstvo financí, vyvstává otázka, jak ministerstvo odpoví na dopis od Evropské komise, který obsahuje výzvu uhradit oněch 2,6 miliardy. ,,Pokud se rozhodnou, že korekci neuhradí, dojde k zastavení celého operačního programu a neproplacení financí jednotlivým žadatelům," uvedl už dříve v ČT předseda Regionální rady ROP SZ Petr Navrátil.
Pokud by se program definitivně zastavil, uvázlo by podle něj v ROP SZ 4,8 miliardy korun za projekty, které už jsou uskutečněné a čeká se na jejich proplacení, ale i za ty, na které byla teprve uzavřena smlouva. V Ústeckém kraji by to znamenalo největší újmu pro obce a města, která v této souvislosti čekají zhruba na jednu miliardu korun.
Padala jména viníků
Na pondělním zastupitelstvu hlasovali proti usnesení pouze zastupitelé za PRO!Kraj, těch je pouze šest. „Realizace projektů bude tímto usnesením ohrožena. Kraj by na sebe měl tu odpovědnost vzít, protože za chyby v dotačním úřadě částečně může, když selhalo v kontrole bývalé vedení," zaznělo na zastupitelstvu z úst opozičního Přemysla Rabase (SZ). Exhejtmanka Jana Vaňhová totiž byla v radě, která měla ROP SZ kontrolovat, dnes zastává funkci druhé náměstkyně hejtmana.
A to je další důvod k nespokojenosti občanů kraje. Tři z nich totiž na zastupitelstvu vystoupili s tím, že přesně ví, kdo za chyby v ROP SZ můžou a jmenovali. Mezi jmény padl bývalý hejtman Jiří Šulc (ODS), bývalá hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD) a další politici především z Občanské demokratické strany nebo České strany sociálně demokratické. Zároveň občané požadovali rezignaci Jany Vaňhové z předchozích důvodů.
Marcel Mihalík