Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

S Pirátem na palubu EU

S Pirátem na palubu EU

Evropské volby se blíží, pojďme do toho

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kraj se zřekl odpovědnosti, pokutu za ROP Severozápad ať zaplatí někdo jiný

27.03.2013
Kraj se zřekl odpovědnosti, pokutu za ROP Severozápad ať zaplatí někdo jiný

Autor: Archív

Popisek: Zastupitelstvo, ilustrační foto

Na pondělním mimořádném zastupitelstvu Ústeckého kraje, svolaném kvůli dění v dotačním úřadu ROP Severozápad, se zastupitelé shodli na usnesení, kterým odmítli podílet se na placení pokuty. Tu žádá zaplatit kvůli chybám v ROP SZ ministerstvo financí poté, co mu přišla výzva od Evropské komise.

„Nedokázali jsme se s ministerstvy domluvit. My říkáme, že to není naše vina, že odpovědnost za kontrolu má minimálně ministerstvo financí. Veškerá zodpovědnost ale byla přenesena na nás a za této situace jsme nebyli ochotni na to přistoupit," řekl po zastupitelstvu novinářům hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček  (KSČM).

Kraj se tak vyjádřil ve smyslu, že nenese odpovědnost za chyby v úřadě, který rozděluje miliardy na projekty pocházející z jeho regionu. ROP SZ rozděluje dotace pro Ústecký kraj i kraj Karlovarský. Ten své jednání po tom ústeckém odložil, zváží totiž nabídku ministerstva financí, podle níž by v případě, že na pokutu přistoupí, mohl kraj brzy začít z programu čerpat bez ohledu na stanovisko Ústeckého kraje. Nabídku zastupitelům přednesl náměstek ministra financí Jan Gregor. Pokuta pro Ústecký a Karlovarský kraj činí 2,6 miliardy korun. Karlovarský by měl zaplatit asi třetinu.

Dotace se zastaví

Jelikož korekci nechce uhradit Ústecký kraj ani ministerstvo financí, vyvstává otázka, jak ministerstvo odpoví na dopis od Evropské komise, který obsahuje výzvu uhradit oněch 2,6 miliardy. ,,Pokud se rozhodnou, že korekci neuhradí, dojde k zastavení celého operačního programu a neproplacení financí jednotlivým žadatelům," uvedl už dříve v ČT předseda Regionální rady ROP SZ Petr Navrátil.

Pokud by se program definitivně zastavil, uvázlo by podle něj v ROP SZ 4,8 miliardy korun za projekty, které už jsou uskutečněné a čeká se na jejich proplacení, ale i za ty, na které byla teprve uzavřena smlouva. V Ústeckém kraji by to znamenalo největší újmu pro obce a města, která v této souvislosti čekají zhruba na jednu miliardu korun.

Padala jména viníků

Na pondělním zastupitelstvu hlasovali proti usnesení pouze zastupitelé za PRO!Kraj, těch je pouze šest. „Realizace projektů bude tímto usnesením ohrožena. Kraj by na sebe měl tu odpovědnost vzít, protože za chyby v dotačním úřadě částečně může, když selhalo v kontrole bývalé vedení," zaznělo na zastupitelstvu z úst opozičního Přemysla Rabase (SZ). Exhejtmanka Jana Vaňhová totiž byla v radě, která měla ROP SZ kontrolovat, dnes zastává funkci druhé náměstkyně hejtmana. 

A to je další důvod k nespokojenosti občanů kraje. Tři z nich totiž na zastupitelstvu vystoupili s tím, že přesně ví, kdo za chyby v ROP SZ můžou a jmenovali. Mezi jmény padl bývalý hejtman Jiří Šulc (ODS), bývalá hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD) a další politici především z Občanské demokratické strany nebo České strany sociálně demokratické. Zároveň občané požadovali rezignaci Jany Vaňhové z předchozích důvodů. 

Marcel Mihalík 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace