Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ministr Jurečka mluvil o nemakačenkách ze severu. Lidé na Ústecku se přitom dožadují práce v lese… Pravda je ale úplně jinde!

17.06.2014
Ministr Jurečka mluvil o nemakačenkách ze severu. Lidé na Ústecku se přitom dožadují práce v lese… Pravda je ale úplně jinde!

Foto: Facebook

Popisek: Marian Jurečka

Ministr zemědělství Marian Jurečka udělal ze Severočechů nemakačenka. Dělníků, kteří baží pro práci v kraji s nejvyšší nezaměstnaností, přitom vůbec není málo, jak potvrzuje i úřad práce. Ten upozorňuje, že jsou to naopak Lesy ČR, které nadšené zájemce odmítají a stanovují jim nereálné podmínky.

Pověsti Ústeckého kraje, kde se lidé potýkají s nedostatkem pracovních příležitostí už dlouhá léta, ministr zemědělství příliš nepomohl, když před pár dny na sociální síti napsal: „Již půl roku potřebujeme v Ústeckém kraji přijmout 40 lidí na práci do lesů, zatím se přihlásilo 6.“

Chyba však není  v uchazečích o práci, jak nakonec na základě zjištění ParlamentníchListů.cz vyplynulo. Sypat popel na hlavu by si totiž možná spíše měli pracovníci z jeho oborového rezortu, respektive ze státního podniku Lesy ČR. Alespoň to vyplývá z vyjádření úřadu práce, který se na předvýběru zaměstnanců pro ně podílel od března letošního roku.

„Úřady práce se výběru uchazečů pro Lesy ČR věnovaly neuvěřitelným způsobem. Například bylo 17 vážných zájemců z Klášterce nad Ohří, 10 z Kadaně a tak dále. Vše máme chronologicky zaznamenáno a co se týče nezaměstnaných v Ústeckém kraji, tak je tu naopak velký zájem pracovat,“ odmítl kritiku nezaměstnaných osob Radim Gabriel, ředitel krajského úřadu práce v Ústeckém kraji.

Mají si zamést před vlastním prahem?

Podle něj je míč na straně Lesů ČR.  „Kladou si velmi náročné podmínky, které jen málokdo splní. Například dotyčný musí mít vlastní vozidlo k dopravě. Uvědomte si ale, že ti lidé třeba rok nebrali peníze…“ zmiňuje jedno z úskalí ředitel Radim Gabriel. Navíc musejí být dělníci v lese velmi fyzicky zdatní. „Nabídli jsme Lesům ČR dost zájemců. Je to spíš na nich. Od ředitelky z Chomutova tu mám například poznámku: ´Uchazeči jsou rozhořčeni nad špatnou informovaností ze strany Lesů ČR´ s tím, že se obává, že u dalších náborových kol bude z tohoto důvodu malý zájem,“ cituje krajský ředitel z chronologických záznamů jednoho z okresních úřadů práce.

Lidé píší o práci i do redakce

„Jsem jedním z mnoha nezaměstnaných v Ústeckém kraji. Jsem v evidenci úřadu práce již 8 měsíců a práci v lese aktivně hledám. Bohužel jsem neustále odmítán. Státní podnik Lesy ČR nikde zaměstnání nenabízí, na úřadu práce v Podbořanech mne nikdo s nabídkou práce v lese nekontaktoval a nemají tuto nabídku ani na vývěsní tabuli. Nechápu, proč zveřejňujete výmysly ministra zemědělství, který asi neví, co je pravda,“ napsal do redakce například čtenář J. K. z Lubence na Lounsku (celé jméno redakce zná).

Že jsou na výběr nároční, potvrdily nakonec ústy svého mluvčího i Lesy ČR. „Ti lidé se musejí orientovat v terénu, být zdravotně způsobilí a schopní fyzické práce,“ zdůvodňuje mluvčí Zbyněk Boublík, proč si zatím lesnická organizace z vážných zájemců nevybrala. „Znova vejdeme ve spolupráci s  Lesy ČR a otevřeme to... Bylo by ale vhodné trochu změnit podmínky, možná šlo jen o nepochopení,“ uvedl ještě ředitel úřadů práce v Ústeckém kraji Radim Gabriel.

Ministr už mlčí

O žádostech o práci v českých lesích, kterou ministr avizuje jako minimálně půl roku aktuální, jej redakce přímo informovala. Spolu s prosbou o zodpovězení dotazů k podrobnostem nabízeného zaměstnání a rozprášení hlášek, že nemluví pravdu, jej kontaktovala telefonicky, SMS zprávou i přes sociální síť. Ministr slíbil odpovědět během dnem, ale dosud nereagoval.

Nabídku práce v lesích v Ústeckém kraji Lesy ČR nenajdete na jejich webových stránkách.

Víme, kolik mohou dostat dělníci v severočeských lesích, kteří údajně nemají zájem o práci. Státní podnik možná díky kritice po nešťastném výroku svého ministra upraví podmínky pro nábory, a dá tak šanci více lidem z kraje s nejvyšší nezaměstnaností. Jde o reakci na dění kolem nedávného výroku ministra zemědělství. 

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na sociální síti před nedávnem napsal: „Již půl roku potřebujeme v Ústeckém kraji přijmout 40 lidí na práci do lesů, zatím se přihlásilo 6.“ ParlamentníListy.cz na základě jeho výroku zjišťovaly skutečný stav věci u regionálního úřadu práce i přímo u Lesů ČR. Vyplynulo z toho, že výrok ministra byl nejen nešťastný, ale že pomyslné máslo na hlavě navíc rozhodně nemají uchazeči o práci. Dokonce se ukázalo, že na samotný státní podnik Lesy ČR si u úřadu práce zájemci o práci stěžují, že je to velmi špatné i s pouhou informovaností uchazečů, natož s požadavkem chtít po nezaměstnaných dojíždět vlastním automobilem a podobně.

Bude druhá šance lepší?

Na základě článku v ParlamentníchListech.cz se Lesy ČR a Úřad práce znovu sejdou k projednání problematiky náboru pracovníků do společnosti Lesy ČR, jak za ministerstva zemědělství pro ParlamentníListy.cz uvedl Radek Melichar, vedoucí tiskového oddělení.

Mezi Lesy České republiky a Úřadem práce ČR je podepsána Dohoda o vytvoření pracovních příležitostí v rámci veřejně prospěšných prací. Tato dohoda mimo jiné určuje, že bude vytvořeno až 40 pracovních příležitostí v rámci veřejně prospěšných prací na pozici „pomocný pracovník v lesnictví“, a to na týdenní pracovní úvazek v rozsahu 40 hodin. Podmínkou je, že Lesy ČR budou tato pracovní místa obsazovat výhradně uchazeči o zaměstnání, které jim doporučí Úřad práce. „Jde o práce související s pěstební činností, především péčí o mladé lesní porosty v regionu Ústeckého kraje. Uchazeči o vytvářená pracovní místa jsou vybíráni ve spolupráci s Úřadem práce ČR - krajskou pobočkou v Ústí nad Labem, konkrétně kontaktními pracovišti  Chomutov, Kadaň – Vejprty a Klášterec nad Ohří,“ upřesnil ministerský pracovník Radek Melichar. Na základě zkušeností s touto oblastí by se následně měl výběr pracovníků rozšířit i na další oblasti Krušných hor. 

Mzdové podmínky

Mzdové podmínky vycházejí z obdobné pracovní pozice, které u Lesů ČR pobírají lesní dělníci. Při úvazku 40 hodin týdně činí hodinová mzda v závislosti na zařazení do jednoho ze tří tarifních platových stupňů 52,80 – 67,80 Kč/hodinu. K tomu je zaměstnanci poskytována měsíční výkonnostní odměna jako nenároková složka až do výše 29 procent základní mzdy. 

Úřad práce přitom společnosti v březnu nabídl příspěvek na každého dělníka 11 tisíc korun měsíčně, na předáka 15 tisíc korun měsíčně. Pilotní projekt, v němž tak náklady spojené s vytvořením těchto pracovních míst v rámci hradí společně úřad práce a Lesy ČR, je prozatím vymezen časovým období 1. května letošního roku až 30. dubna příštího roku.

Úřad práce ČR ujistil Lesy ČR, že o tuto spolupráci má zájem a je připraven na další výběr pracovníků. „Bylo by vhodné trochu změnit podmínky. Znova vejdeme ve spolupráci s Lesy ČR a otevřeme toto téma,“ uvedl již dříve pro ParlamenntíListy.cz ředitel krajského pracoviště úřadu práce v Ústeckém kraji Radim Gabriel. „Schůzka mezi Lesy ČR a Úřadem práce ČR proběhne tento čtvrtek. Zde by se měla sblížit vzájemná stanoviska v této věci,“ konstatoval Radek Melichar z ministerstva zemědělství, že je možné, že podmínky pro zájemce o práci, kterých není málo, by se mohli ještě případně upravit.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová