Sčítače návštěvnosti Labské stezky jsou už i na nových místech, za rok ukázaly, že tudy projde skoro 300 tisíc lidí
13.06.2014
Foto: Porta Bohemica / Jan Watzek
Popisek: Krajina kolem Labe je čarokrásná.
Přes Ústecký kraj vede jeden z fenoménů šetrné dopravy a aktivní turistiky – Labská stezka. Aby prokázal efektivní využití finanční prostředků při jejím budování, zakoupil Ústecký kraj v rámci projektu Turistika bez hranic tři automatické sčítače, které monitorují pohyb na Labské stezce a shromažďují data o počtu cyklistů, bruslařů a pěších. Pro zajištění maximální objektivity získaných dat se sčítače přesunuly na nové lokality.
„Sčítače byly na stezku nainstalovány v dubnu 2013 v lokalitách Děčín – Křešice, Velké Březno a Třeboutice a tím byl započat nepřetržitý monitoring pohybu na Labské stezce. Od května se nyní sčítače nachází na dalších třech vytipovaných místech, a to Děčín – Přerov, Církvice a Roudnice nad Labem. Celkem je na Labské zřízeno na pozemcích Ústeckého kraje 7 monitorovacích míst, mezi kterými mohou být sčítače přemísťovány, tou sedmou lokalitou je obec Libochovany,“ říká Jan Szántó, radní Ústeckého kraje pro oblasti zahraničních vztahů, cestovního ruchu a regionálního rozvoje.
Za roční období od dubna 2013 do dubna 2014 zaznamenaly sčítače na Labské stezce celkem 263 503 průchodů. V lokalitě Třeboutice celkem 36 154 průchodů, (17 554 po proudu/18 600 proti proudu), v lokalitě Velké Březno bylo zaznamenáno celkem 111 368 průchodů (58 638 po proudu/52 730 proti proudu) a v lokalitě Děčín – Křešice celkem 115 981 průchodů (58 016 po proudu/57 965 proti proudu).
Sčítání probíhá anonymně
Sčítač je umístěn v uzamykatelném kovovém sloupku s dřevěným krytem. Pomocí pyroelektrického čidla, které snímá tepelné záření lidského těla, jsou sčítáni všichni, kdo kolem projdou či projedou. Sčítání probíhá naprosto anonymně. Před tímto sloupkem je v povrchu stezky zabudována indukční smyčka, která umožňuje prostřednictvím elektromagnetických impulzů rozlišit cyklisty od pěších a bruslařů.
Projekt Turistika bez hranic byl podpořen z Programu Cíle 3 na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2007 – 2013.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová