Šéf lidovců Bělobrádek se má na co těšit. Na jeho hlavu padl ostrý dotaz, co to mělo znamenat s těmi sudeťáky
18.03.2014
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Bělobrádek s Bohuslavem Sobotkou
Předseda KDU-ČSL, vicepremiér Pavel Bělobrádek v tiskové zprávě oznámil, že se on spolu s několika dalšími stranickými kolegy sešli s křesťansko-demokratickou delegaci ze Stuttgartu. Součástí této delegace ale byli i představitelé sudetských Němců. Několika českým poslancům možná zvedla tlak například skutečnost, že právě zástupci sudetských Němců zavítali dokonce na půdu Poslanecké sněmovny ČR. Vzhledem k tomu přišla pádná otázka.
Jednání mezi KDU-ČSL a delegací křesťanských demokratů ze Stutgarttu se za českou stranu zúčastnili předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola, ministr kultury Daniel Herman, předseda senátorského klubu pro obnovu demokracie - KDU-ČSL a nezávislí Petr Šilar a poslanec Tomáš Podivínský.
Za Německo stranu byl v delegaci např. Poslanec Paul Nemeth (CDU), mluvčí pro otázky utečenců a vyhnanců na zemské úrovni, nebo zástupce krajanů s kořeny v českých zemích Bruno Klemsch, Klaus Hoffmann a Peter Barton. O politické schůzce právě s odvoláním na tiskovou zprávu poprvé informoval server iDnes.cz.
Diskutovali prý především o možné spolupráci Česka a Německa.
Věděl o tom premiér Sobotka?
Poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) s touto odpovědí ale není spokojen a formou písemné interpelace na vicepremiéra žádá o podrobné vysvětlení.
„Vážený pane místopředsedo vlády, žádám Vás o vysvětlení důvodu Vašeho jednání a sdělení, na základě čeho jste se zástupci takové organizace jednal jako místopředseda Vlády ČR a co bylo přesně obsahem Vašeho jednání. Jednal jste s nimi jako místopředseda Vlády ČR nebo předseda KDU-ČSL? Vyplývá z Vašeho setkání, že v těchto schůzkách budete ještě pokračovat? Informoval jste předsedu Vlády ČR, že budete jednat s představiteli landsmanšaftu,“ ptá se zákonodárce.
Nad schůzkou kroutil hlavou i předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Česko má podle jeho názoru dost svých starostí, a ačkoli je dobré vést dialog s okolními státy, ale rozhodně b nemuselo jít o zástupce Sudetoněmeckého landsmanšaftu.
Plné znění interpelace uveřejnil poslanec Fodyna na sociální síti Facebook:
Písemná interpelace: na Pavla Bělobrádka
místopředsedu vlády pro vědu, výzkum a inovace.
Vážený pane místopředsedo,
obracím se na Vás ve věci únorového jednání Vašeho a Vašich kolegů se
zástupci Sudetoněmeckého landsmanšaftu v Praze. Na schůzce s poslancem Paulem Nemethem, bývalým zemským ministrem vnitra Heribertem Rechem a členů předsednictva Sudetoněmeckého landsmanšaftu Bruna Klemsche a Klause Hoffmanna měly být podle Vašeho vyjádření probírány priority nové Vlády České republiky.
Sudetoněmecký landsmanšaft zastupuje sudetské Němce, kteří byli po 2.
světové válce odsunuti z Československa a nesouhlasí s poválečnými dekrety prezidenta Edvarda Beneše.
Vážený pane místopředsedo vlády, žádám Vás o vysvětlení důvodu Vašeho
jednání a sdělení, na základě čeho jste se zástupci takové organizace jednal
jako místopředseda Vlády ČR a co bylo přesně obsahem Vašeho jednání. Jednal
jste s nimi jako místopředseda Vlády ČR nebo předseda KDU-ČSL? Vyplývá z
Vašeho setkání, že v těchto schůzkách budete ještě pokračovat? Informoval
jste předsedu Vlády ČR, že budete jednat s představiteli landsmanšaftu.
Předem děkuji za Vaše vysvětlení a odpovědi.
S pozdravem
Jaroslav Foldyna
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh.
Vložil: Redaktor KL