Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

NATO je prý největší mírovou organizací budoucnosti. Co má na svědomí? A v čem vám možná lhali?

13.03.2014
NATO je prý největší mírovou organizací budoucnosti. Co má na svědomí? A v čem vám možná lhali?

Foto: vlajky-statu.luksoft.cz

Popisek: Vlajka NATO

Česko vstoupilo do NATO v době, kdy organizace slavila padesáté narozeniny. O vstup Česka do tohoto společenství se v zásadní míře podílel exprezident Václav Havel. Bývalý tajemník aliance George Robertson u příležitosti patnáctého výročí vstupu ČR do NATO popsal, co všechno se díky alianci podařilo. Ne každý však vidí NATO v tak růžových barvách. Na Robertsonovu adresu padla i slova o lži a pokrytectví.

Na Pražském hradě proběhla konference u příležitosti patnáctého výročí vstupu Česka do NATO. Promluvil na ní i někdejší generální tajemník aliance George Robertson, který stál v čele tohoto obranného společenství právě, když se naše země stala jeho členem. Roertsonův projev přenášela ČT 24.

Debaty o užitečnosti aliance nepochybně znovu přijdou

„Bez NATO by pokračoval proces sovětské dominance na evropském kontinentu od roku 1949. Stále bychom zde měli bosenské hrůzy, že by zde stále mohl být Slobodan Milošević jako prezident Jugoslávie, v Makedonii jsme byli svědky občanské války. Kdyby nebylo Severoatlantické aliance.  Pokud by nebyla Severoatlantická aliance, možná by byl Tálibán nyní v čele Afghánistánu a možná by vysílal teroristické hrozby do světa. To jsou všechno výsledky, na které zapomínáme v našem životě, upozornil Robertson.

Podle Robertsona jistě přijde další vlna debat o tom, zda je NATO důležitou organizací. On sám je bytostně přesvědčen, že ano. „Nutnost Severoatlantické aliance nikdy nezmizela,“ zdůraznil její někdejší tajemník s tím, že i dnes žijeme v křehkém světě, kde NATO může napomoci při řešení řady problémů. Existují zde např. tisíce tun chemického arzenálu, který může v nesprávných rukou vyhladit s minimálním úsilím i patnáct tisíc lidí naráz. Svět čelí a bude čelit celé řadě nemilých překvapení.

„Někdo řekl, že Severoatlantická aliance je největší mírovou organizací budoucnosti, poněvadž podporujeme obranné složky všech států,“ uvedl dále Robertson. Severoatlantická aliance se ale neobejde bez patřičné finanční podpory, aby zůstala akceschopná.

Krym není Kosovo a boxovací pytel jako náplast na lži pokrytců

K otázce ohledně bývalé Jugoslávie a nového státu Kosovo se v diskusi u příležitosti výročí vstupu Česka do NATO vyjádřil i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který kategoricky trval na tom, že nelze srovnávat někdejší situaci v Kosovu s dnešní situací na Krymu. V Kosovu prý ozbrojené síly Svazové republiky Jugoslávie masakrovaly vlastní občany a tehdejší prezident USA Bill Clinton dlouho váhal s intervencí NATO. Na Krymu ale nic takového nevidíme. Ukrajinská armáda zůstává uzavřena v Krymských kasárnách. Většinu strategických objektů již ovládají neoznačení ozbrojenci, kteří podle všech indicií náležejí k ruské armádě. Neobjevují se však žádné informace o tom, že by byli masakrováni ruští obyvatelé žijící na poloostrově. Pro úplnost je třeba dodat, že masakrů se ve válce o Kosovo dopouštěly obě strany, tedy i kosovští povstalci z Kosovské osvobozenecké armády.

Poslanec za Ústecký kraj Jaroslav Foldyna (ČSSD) následně oba diskutéry ostře odsoudil. Poslouchám někdejšího šéfa NATO Robertsona, jak na ČT24 lže ...“, napsal zákonodárce s balkánskými kořeny na sociální síti Facebook. Foldyna dlouhodobě kritizuje osamostatnění Kosova, k němuž došlo právě po ozbrojené akci NATO vůči Srbsku. Tehdejší prezident Václav Havel v této souvislosti užil kontroverzní slovní spojení „humanitární bombardování“. Slovní formulaci později označil za nešťastnou, ale počínání aliance v Srbsku podporoval. Za správnou tuto akci označil na Pražském Hradě i Robertson.

„A ještě se sebechválí ... no to je pokrytec. Říká " máme zločince, co neuznávají národní hranice" ..to asi mluví o sobě,“ reagoval na slova bývalého generálního tajemníka Foldyna. A to ještě nebylo všechno. „Poslouchal jsem ty pokrytecký kecy Robertsona a Schwarzenbegra a musel jsem si dát 14 kol na (boxovací) pytel, aby jsem to ze sebe dostal. Pokrytci a lháři,“ rozčílil se.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Anička Vančová