Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Poslanec Foldyna: Jsem pro, ať církvím vrátí, co jim ukradli. Ale nejsem pro, aby dostaly finanční dar, navíc valorizovaný a nezdaněný!

20.02.2014
Poslanec Foldyna: Jsem pro, ať církvím vrátí, co jim ukradli. Ale nejsem pro, aby dostaly finanční dar, navíc valorizovaný a nezdaněný!

Autor: Hans Štembera

Popisek: Jaroslav Foldyna

Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna poskytuje kabinetu Bohuslava Sobotky pouze podmíněnou podporu. V rozhovoru pro Prvnízprávy.cz naznačil, že novou vládu přestane podporovat, pokud nebude změněn zákon o církevních restitucích.

Foldyna se především obává toho, že česká společnost bude po církevních restitucích silně ovlivňována ekonomikou církví. „Z toho mám strach,“ zdůraznil.

Poslanci Foldynovi se na zákonu o majetkovém vyrovnání s církvemi nelíbí především to, že chybí jeho výčtová podoba. „Dále je valorizovaná finanční náhrada. Bylo snad restituentům něco valorizováno? Nikomu,“ rozčílil se. „To je dar církvím. Proč?“ dodal.

Výhrady má i proti zákonem stanoveným termínům. Církve mají rok na to, aby zažádaly o majetek či finanční odškodnění, ale stát má pouze půl roku na vydávání majetků. Poslanec se proto obává, že při vydávání zhruba 80 tisíc položek může dojít k pochybení. „Prorazíme tak například Benešovy dekrety,“ varuje.

Nechci poslouchat lidovecké výkřiky

„Jsem tedy pro to, aby se církevní zákon opravil,“ podotkl. „Jsem pro to, aby se církvím vrátily majetky, které prokazatelně vlastnily. Ale nejsem pro to, aby dostaly finanční dar, a aby se ten ještě valorizoval. Navíc by měl být majetek, který církve získají, zdaněn daní z příjmů,“ míní Foldyna. Nejprve by se ale měla novelizovat ta část zákona, která by prodloužila lhůty státu na vydávání majetků církvím, a to nejméně na rok.

„Měli bychom se bavit o zdanění vydávaného majetku a nechci tady poslouchat lidovecké výkřiky, že opustí koalici. I oni by měli projevit vstřícnost,“ uvedl Foldyna.

Podle serveru zastává podobné názory jako Jaroslav Foldyna také „poměrně dost“ poslanců zejména z řad ČSSD, ANO a KSČM.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace